دره وحشت زیر پای خانم معلم فداکار اشنویه ای + فیلم و عکس باورنکردنی
حجم ویدیو: 24.66M | مدت زمان ویدیو: 00:06:58

معلم / به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، نهم آذر ماه ، رکنا خبری از نازدار افشنگ معلم 32 ساله  فداکار اشنویه ای کار کرد. نازدار افشنگ از آموزش دهندگان سخت کوش نهضت سواد آموزی است که 2 سال است که به صورت حق التدریس در دبستان حاج مصطفی در پایه سوم ابتدایی تدریس می کند. این معلم فداکار   به دلیل آنتن دهی نامناسب تلفن همراه و عدم دسترسی به اینترنت در منزل، مجبور بود برای دسترسی به اینترنت و تدریس در سامانه شاد علیرغم برف و سرما به نقاط مرتفع اطراف روستا مراجعه کند.

او و دانش آموزان روستای اش باید از این دره وحشت بگذرند تا به کوه برسند... کوهی پر از برف... در یکی از روستاهای شهرستان اشنویه آذربایجان غربی. دست هایش سرخ می شود از سرما و به سختی موبایل را لمس می کند. او باید بارها و بارها در سرما تلاش مجدد را بکند، تا بچه های کلاس اش عقب نمانند از درس و مشق شان. این معلم فداکار تا همین دو سال پیش در نهضت سواد آموزی بود و 2 سال است که به دانش آموزان پایه سوم ابتدایی دبستان حاج مصطفی تنها در محله امیر آباد اشنویه درس می دهد. اما شاید فداکاری اش اینجا مشخص شود که او حق التدریسی است. نازدار افشنگ به خبرنگار اجتماعی رکنا می گوید: در روستا اینترنت نداریم و من باید بروم بالای یکی از کوه های روستایمان. از خانه دور شده و برای تدریس به کوه می روم. بچه ها هم در این برف به کوه می روند تا درس بخوانند. اینجا کلا اینترنت نداریم. به من گفتند با سیم کارت "های وب: می توانید به اینترنت متصل شوید اما وقتی کدپستی دادم گفتند سیم کارت های وب در روستای شما کار نمی کند.

تحصیل در ماشین

وی این که خیلی سخت است که بچه ها به برنامه "شاد" وصل شوند، اشاره می کند و می افزاید: ولی اینترنت من و بچه های روستا وصل نیست و خیلی سخت است. اکثر بچه های ششم و دهم بالای کوه می رویم درسمان را می دهیم یا درس می خوانیم و بر می گردیم روستا. بعضی وقت ها از روستا بیرون می رویم. کوه که برف می بارد راهی برای تردد خودرو نیست و مجبوریم به یک شهر کوچک تر یا روستای دیگر رویم و در ماشین تدریس کنیم یا بچه ها درس بخوانند. روستاهای دیگر را نمی دانم اما سه روستا به اسم های قلاتیان، کانی رش و باب خالد آباد اصلا به اینترنت دسترسی ندارد.

نازدار افشنگ معلم اشنویه

بازماندگان از تحصیل

این معلم پایه سوم ابتدایی، درباره ترک تحصیل یا بازماندن از تحصیل دانش آموزان درباره کرونا هم صحبت کرده و ادامه می دهد: دختر پسر عموی من از تحصیل جا مانده است. پدرش از صبح تا شب کار می کند و نمی داند با چه کسی باید به کوه برود؟ بیشتر بچه ها مشکل دارند. از همسایه مان در مورد دخترش پرسیدم و گفت: "از وقتی مدرسه تعطیل شده دخترش درس نخوانده است." درست است که معلم ها تولید محتوا را برای دانش آموزان می آورند. اما اگر اینترنت نباشد نمی توانند درس بخوانند. چون برایشان سخت است که از تلویزیون درس را یاد بگیرند.

اینترنت قطع می شود می میرم تا وصل شود

نازدار افشنگ تاکید می کند: اینترنت که قطع می شود می میرم تا وصل شود. بعضی وقت ها هم مجبوریم یک کم دیگر با ماشین را را طی کنیم تا اینترنت وصل بشود. در این سرما جایی که می روم پایین آن دره است. وحشتناک است. اما بعضی وقت ها اینترنت باعث می شود که مجبور شویم بالاتر برویم تا اینترنت وصل شود. من که به این دره می گویم دره وحشت چون وقتی برف می باره ماشین خیلی سخت می رود آنجا. تا می رویم و برمی گردیم، اشهدم را می خوانم. نمی دانم چطور تصورش کنم.

نازدار افشنگ معلم اشنویه

دست معلم ها روی تلاش مجدد

وی درباره قبل از کرونا می گوید: من هر روز باید سرویس می گرفتم تا به اشنویه بروم. الان که اینترنت است و باید راهی برای وصل شدن به اینترنت پیدا کنیم. شبکه شاد خوب است اما پارسال سخت می توانستیم هر چیزی را در آن بفرستیم. اما اینجا اینترنت ضعیف است و گذاشتن محتوا در گروه خیلی سخت است. برای گذاشتن یک مطلب در برنامه شاد باید چند بار "تلاش مجدد" را بزنم تا بتوانم محتوا را بفرستم.

بچه ها جواب زحمت هایم را می دهند

نازدار افشنگ خیلی خوشحال است نه به خاطر کرونا. به خاطر بچه هایی که نمی توانند به مدرسه بیایند اما تکالیف خود را انجام می دهند. او می گوید: وقتی من با این سختی کوه می روم و تدریس می کنم خوشحال می شوم و بهترین حس این است که بچه ها علاقه دارند و جواب زحمت هایم را می دهند. هر کدامشان یک موبایل ندارند. خانواده هایی هستند که سه دانش آموز دارند ولی یک تبلت یا دو گوشی دارند. شاگردهایی داریم که با یک گوشی درس می خوانند. من بعد از ظهر تدریس می کنم. وقتی اینترنتشان وصل نمی شود، می گویند چه کار کنیم؟ بعضی وقت ها اینطور می شود که تکالیفشون ارسال نمی شود.

بچه هایی که کوه می روند تا درس بخوانند

این معلم پایه سوم ابتدایی، در پاسخ به این سوال که اگر وزیر آموزش و پرورش و وزیر ارتباطات را ببینی چه چیزی از آنها می خواهی؟ می گوید: می خواهم اینترنت را برای روستای ما درست کنند. فقط من نیستم که می روم کوه. بچه هایی هم هستند که کوه می روند تا درس بخوانند و بعضی ها هم درس نمی خوانند چون نمی توانند بیایند کوه. فقط از آنها می خواهم اینترنت این سه روستا را درست کنند. بچه های این سه روستا هم علاقه دارند که درس بخوانند. حیف است که از تحصیل و دوستانشان جا بمانند. فقط می خواهم به ما اینترنت بدهند تا بچه هایی که دوست دارند درس بخوانند بتوانند در خانه بنشینند و مانند بچه های دیگر در شهر یا روستاهای دیگر درس بخوانند. من بزرگ هستم می توانم سرما را تحمل کنم ولی یک بچه ابتدایی، ششم یا دهم نمی توانند سرما را تحمل کنند. سخت است آنها بروند کوه.

قدیم ها که من درس می خواندم دخترها اجازه تحصیل نداشتند

نازدار افشنگ می گوید: شکر خدا همه بچه ها تا جایی که علاقه دارند، درس می خواهند. اکثر بچه ها دوست دارند درس شان را ادامه دهند. بهترین حس زندگی من این است که اکثر شاگردهایم آنلاین هستند و تکالیف شان را انجام می دهند. بچه ها می توانند به راحتی درس بخوانند و دانشگاه بروند. در روستای ما اجازه می دهند حتی دخترها هم تحصیل شان را ادامه دهند. مثل قدیم ها نیست. قدیم که من درس می خواندم اجازه نمی دادند که دخترها درس بخوانند. اکثر دختران از درس خواندن محروم بودند. شاید مخالف درس خواندن دخترها هم هستند اما اکثرا اجازه می دهند که تحصیل را ادامه دهند.

جاده های وحشتناک جلوی پای معلم فداکار

درد و دل های این معلم پایه سوم ابتدایی به قبل از کرونا ، آن زمان که به اشنویه می رفت هم برمی گردد. او می گوید: پارسال مجبور بودم که در جاده به اشنویه بروم. جاده خیلی وحشتناک بود. وقتی این فصل سرما می رسید من از ترس می مردم و زنده می شدم. به خاطر رفت و آمد و جاده هایی که بسته می شد.

نازدار افشنگ در آخر می گوید: وظیفه ام است که حتی با سختی درسم را بدهم. امیدوارم همه معلم ها وظیفه معلمی شان را به خوبی و درستی ادا کنند.

و اما وزیر آموزش و پرورش بعد از انتشار خبر اولیه در نهم آذرماه  طی توئیتی چنین نوشت : محدودیت‌های ناشی از کرونا موجب درخشش جلوه‌های فداکاری معلمانی شده است که روح و عظمت معلمی را درک کرده‌اند. با پیگیری‌های مستمر ما و تلاش‌های وزیر پرتلاش ارتباطات به زودی محدوده پوشش‌دهی در کشور افزایش خواهد یافت قدردان تلاش  آموزگاران عشق و محبت هستم. و وزارت ارتباطات نیز خبر داد که برای رفع مشکل اینترنت این معلم فداکار دست به کار شده است . آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟