اعتراض نمایندگان مجلس به گرانی ها در صحن علنی مجلس / قشر متوسط را له کردید!

به گزارش خبرنگار اجتماعی  رکنا، لیست یارانه بگیر ها و دریافت کنندگان کمک های معیشتی مدت ها است ثابت مانده است در حالیکه با گرانی ها و تورم های نجومی بخش بزرگی از قشری که پیش از این توان مالی داشتند به جمع ناتوان های اقتصادی پیوسته اند ولی در لیست حمایتی نیستند . قشر متوسطی که با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارد و هر روز بیشتر تلاش می کند که تا وضعیت معیشت خانواده از این که هست فقیرتر نشود. خط فقری که دیگر به 10 میلیون تومان رسیده است ، حال چند درصد خانوارهای قشر متوسط ده میلیون تومان درآمد ماهانه دارند؟ چرا بازنگری در لیست یارانه بگیرها و کمک معیشتی دریافت کنندگان صورت نمی گیرد؟ چرا قشر متوسط از همه لیست ها حذف است ؟ گویی گناه قشر متوسط، تلاش برای زندگی است ، تلاشی بدون هیچ پشتوانه و کمک و هرروز هم فشار بر این قشر افزوده می شود.

دولت می گوید 60 میلیون نفر در ایران کمک معیشتی دریافت می کنند اما اطلاعات صحیح نیست

حسین محمدصالحی دارانی، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس در رابطه با تحت فشار قرار گرفتن قشر متوسط جامعه و لزوم افزایش بسته های معیشتی و تعلق گرفتن حمایت های معیشتی به افراد بیشتری در کشور، به خبرنگار اجتماعی رکنا اظهار داشت: برخی نمایندگان از جمله اینجانب اعتراض هایی نسبت به یارانه معیشتی که دولت اعلام کرده به برخی خانوارها تعلق می گیرد، دارند، زیرا اطلاعات و آماری که دولت به دست آورده بود صحیح ظاهراً صحیح نیست و دولت معتقد است 60 میلیون نفر از حمایت معیشتی برخوردار می شوند در حالی که پرواضح است تعداد بسیار کمتری از افراد جامعه از این بسته های حمایتی برخوردار هستند. همچنین کمک هزینه معیشتی که مجلس تصویب کرده برای همین اقشار متوسط و ضعیف حساب شده اما طرحی که دولت خودش ارائه داده و می گوید در طی چهار ماه به دهک های ضعیف جامعه کمک می کند، تنها به دهک های اول تا سوم تعلق می گیرد. بنابراین روی هم رفته صحیح است که این کمک های معیشتی با وضعیت تورم و قیمت های موجود در بازار سازگار نبوده و پاسخگوی نیاز مردم نیست.

کنترل و نظارت قیمت ها تنها در اختیار دولت و مجلس نیست

محمدصالحی در پاسخ به وظیفه نظارتی مجلس در رابطه با کنترل قیمت ها و رسیدگی به وضعیت معیشتی مردم افزود: این که فرض کنیم با گران شدن یک محصول و جنس در بازار، مجلس و دولت می توانند آن را تعدیل کنند فرضی اشتباه است، باید بدانیم که در گران شدن مرغ و گوشت چه عواملی دخیل هستند، درست است که نبود نظارت یکی از عوامل افزایش قیمت هاست اما بخش اعظمی از گران شدن مرغ و گوشت مربوط به نهاده های دامی می شود، وقتی که نهاده های دامی گران شوند، طبیعتاً در تولیدات ما نوساناتی ایجاد خواهد شد، بنابراین هزینه های تولید و سایر مواردی از این قبیل دست به دست هم می دهند و قیمت اقلامی مثل مرغ را تا این حد بالا می برند.

برنامه مجلس در خصوص کنترل قیمت های بازار

نماینده مردم فریدن و فریدون شهر در مجلس در رابطه با نظارت مجلس در کنترل قیمت ها اظهار داشت: مجلس در راستای وظیفه نظارتی خود در خصوص افزایش قیمت محصولی مثل مرغ در بازار به وزارت جهاد کشاورزی و سازمان های بازرسی و نظارت کننده اعلام خواهد کرد که باید نهاده های دامی به میزان لازم وارد کشور شود یا از کسی که در داخل تولید کننده است حمایت به عمل آورد، اکنون سهمیه سویا را از بسیاری از بازارها مثل پرورش بوقلمون و... حذف کردند و این موضوع باعث شد قیمت مرغ و گوشت افزایش یابد.

محمدصالحی دارانی در پایان گفت و گو اظهار داشت: امروز  در جلسه علنی مجلس یکی از اعتراض های نمایندگان و مباحث شان با دولت در خصوص گرانی کالاها و افزایش قیمت اقلام و مایحتاج زندگی مردم خواهد بود.   آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

خبرنگار: مهدی برازنده

آیا این خبر مفید بود؟