جوانان چگونه باید وارد دنیای بورس شوند؟  + راهکار

سید علیرضا حسینی با اشاره به این که بازار بورس یکی از پربازده ترین بازارهای دنیاست به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: بازار بورس در مقایسه با خرید ارز که بازدهی اش صفر است بسیار انتخاب بهتری است، مثلا زمانی که در ابتدای سال اقدام به خرید یک دلار می کنیم، در پایان سال همان یک دلار را در اختیار خواهیم داشت، حال آنکه ارزش دلار آمریکا مانند هر ارز دیگری که براساس تورم آن کشور مستهلک می شود در حال کم شدن تدریجی است. آمریکا در طی 4دهه گذشته به صورت میانگین سالی 2درصد تورم داشته که این موجب کاهش ارزش دلار شده است. بازار بورس در مقایسه با بازار طلا نیز که یک بازار امن محسوب می شود، ممکن است فقط به اندازه تورم به ما سود دهد اما اگر بخواهیم وارد بازاری شویم که به ما سود اقتصادی بدهد، قطعاً بازار بورس یکی از بهترین انتخاب هاست.

مردم با پولی که به آن احتیاج ندارند وارد بازار سرمایه شوند

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با اینکه جوانان و مردم باید با چه مقدار پول وارد بازار سرمایه شوند، گفت: پیشنهاد می شود مردم با پولی که در چند ماه آینده به آن احتیاجی ندارند، وارد بازار شوند، همه در یک بازه هایی از زمان به پول شان نیاز دارند و معنی سرمایه گذاری یعنی مصرف را به تاخیر انداختن به امید مصرف بهتر در آینده. بنابراین با این روش اگر وارد بازار سرمایه شویم هنگامی که بازار دچار شوک شد و ما هم به پول خود نیاز داشتیم، مجبور نیستیم سهام خود را با ضرر بفروشیم.

جوانان و مشتاقان ورود به بورس از صندوق های سرمایه گذاری استفاده کنند

حسینی در پیشنهاد به جوانان و مشتاقان ورود به بازار سرمایه اظهار داشت: به جوانان و مشتاقان ورود به بازار سرمایه پیشنهاد می شود که مستقیماً در این بازار سرمایه گذاری نکنند، چرا که در همه دنیا بخش عمده ای از سرمایه مردم به صورت غیرمستقیم در بازار سرمایه، سرمایه گذاری می شود، یعنی پول مردم وارد صندوق های سرمایه گذاری شده و این صندوق ها صاحب مدیرانی حرفه ای هستند که به صورت متوازن و متنوع برای افرادی که نیاز به سرمایه گذاری دارند این عمل را انجام می دهند، نکته مهم در این صندوق ها این است که صاحبان این صندوق ها کارمزد کمی به عنوان دستمزدشان بر می دارند و با توجه به مبالغ زیادی که در صندوق های بزرگ وجود دارد این دستمزد مبلغ زیادی به حساب می آید، بنابراین در این جا با یک بازی برد برد مواجه هستیم، به این صورت که مردم از خدمات حرفه ای صاحبان صندوق ها استفاده می کنند و این افراد نیز کارمزد خود را دریافت می کنند.

لزوم استفاده از مشاوره مالی و مطالعه برآورد گزارش سود سال های آتی

مدیر گروه تحلیل بازار سرمایه مقیاس با اشاره به ورود تعداد قابل توجهی از مردم به بورس از ابتدای امسال افزود: در بازار بورس شاهد حضور افرادی بودیم که از ابتدا به صورت مستقیم سرمایه گذاری کردند و پس از مدتی با شوک های وارده به بازار نسبتاً ضرر کردند، بنابراین ضمن تاکید دوباره به استفاده از صندوق های سرمایه گذاری، پیشنهاد می شود حتماً مشاوره مالی بگیرند و گزارش برآورد سود سال های آتی را مطالعه کنند و در صورتی که هم اکنون سهمی دارند که دچار ضرر شده اند به مطالعه سود سال آتی آن بپردازند و بررسی کنند که P/E آن براساس سود سال بعد چقدر است. شناسایی زیان یک سهم، بهتر از سرمایه گذاری در یک سهم بد و بدون EPS یا سود به ازای هر سهم است.

به صورت هیجانی اقدام به خرید و فروش سهام نکنید

سید علیرضا حسینی در پایان گفتگو با تاکید به وجود هیجانات فروش سهم ها در روزهای اخیر افزود: اگر فردی قصد سرمایه گذاری در بازار بورس دارد، سعی کند به صورت هیجانی اقدام به خرید و فروش سهام نکند، وقتی در هیجان خرید می توان به افرادی که با برآورد اشتباه، سهامی را با قیمتی بالاتر می خرند، فروخت زمانی که قیمت ها مثل الان به صورت هیجانی و نه بر اساس ارزندگی پایین می آید، می شود یکسری سهام را با قیمتی ارزان تر خرید و اقدام به سرمایه گذاری کرد.

خبرنگار: مهدی برازنده

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟