سالانه 175 هزار زن ایرانی مطلقه می شوند / افزایش دو برابری خانواده های تک نفره در ایران طی ده سال

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، زنانی که بعد از پایان تحصیل یا رسیدن به سنی که بتوانند استقلال زندگی خود را داشته باشند و جدا ازدواج در منزلی جداگانه از خانواده زندگی کنند کم نیستند ولی اینکه بخواهند این خواست خود را به اجرا برسانند در جامعه ایرانی هنوز با مسیر باز و مقبول قبولی مواجه نیستند . قبول نشدن این انتخاب مخصوص خانواده های سنتی نیست بلکه همه اقشار جامعه هنوز نگاه مثبتی به این زندگی جدا و تنها زنان ندارند این درحالی است که سال ها است پسران و مردان به راحتی می توانند زندگی جداگانه خود از خانواده را آغاز  کنند.

چرا این خواست زنانه در ایران و بسیاری از کشورهای جهان هنوز با مانع های مختلف مواجه است؟ زنان ایرانی که قصد جدا زندگی کردن دارند با چه موانعی مواجه می شوند و به طور کل این زنان از چه دسته هایی از جامعه محسوب می شوند مباحثی بود که با اردشیر گراوند جامعه شناس در مورد آن به بحث و گفت و گو پرداختیم که در ادامه می توانید بخوانید :

اردشیر گراوند، جامعه شناس در مورد زنان تنها در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا اظهار کرد: یکی از دلایل استقلال زنان باسوادی آنهاست. تحصیلکردگی و باسوادی زنان در جامعه به طور اتوماتیک حق و حقوقی را برای آنها به وجود می آورد و زنان توانسته اند این حقوق را دریافت کنند. به عنوان مثال در جامعه سنتی زنی می تواند همسر خود را انتخاب کند.

6 درصد زنان کشور دچار تجرد قطعی هستند

وی با اشاره به این که باسوادی زنان به توسعه اشتغال زنان کمک کرد، افزود: با وجود بالا بودن نرخ بیکاری زنان، اما تعداد شاغلین زن در سال های اخیر افزایش یافته است. ضمن آن که نظام اجتماعی نیز تغییر کرده و سبب افزایش اشتغال زنان شد. متاسفانه حدود 5 تا 6 درصد زنان کشور دچار تجرد قطعی می شوند. یعنی بالای 45 سال نیز ازدواج نمی کنند. این تجرد قطعی باعث می شود زندگی تنهای آنها ادامه یابد. در 10 سال گذشته درصد خانوارهای یک نفره (زن و مرد) دوبرابر شده است و این موضوع نگران کننده است.

زنان تحصیلکرده مهاجر از شهرهای کوچک به بزرگ، تنهاترین ها

این جامعه شناس با بیان این که یکی از بسترهایی که باعث شده زنان تنها بمانند، مهاجرت است، گفت: عموم زنان تحصیلکرده ای که در شهرستان ها بیکار بودند، به کلانشهرها یا شهرهای بزرگتر مهاجرت کردند. این زنان عموما تنها زندگی می کنند. به طور طبیعی این مهاجرت باعث می شود که زنان علاوه بر تنهایی، دچار اختلال در تشکیل خانواده شوند چرا که از نظام فرهنگی خود جدا می شوند. برخی معتقدند زندگی مجردی، هویت فردی و استقلال زنان است اما این اعتقاد را قبول ندارم و فکر می کنم تنهایی باعث هزار نوع بیماری روانی و روحی زنان و دختران می شود. درصد بسیار کمی از این زنان برای فرار از چنگال پدر یا خانواده به زندگی تنها روی می آورند.

75درصد زنان بعد از طلاق به ازدواج برنمی گردند

اردشیر گراوند با اشاره به این که یکی از دلایل تنهایی زنان طلاق است، افزود: 75درصد زنان بعد از طلاق به ازدواج برنمی گردند. سالی حدود 175هزار طلاق رخ می دهد و حداقل 131هزار زن در سال هیچگاه به ازدواج برنمی گردند.

 

اکثر زنان تنها مستاجرند

وی درمورد مشکلات و خطراتی که زنان تنها را تهدید می کند، تاکید کرد: بخشی از زنان که شهرستان های خود دور می شوند از نظام اجتماعی خود دور می افتند دچار گرفتاری های عاطفی و روانی می شوند. ضمن آن که زنان با احساس تنهایی و بی پناهی مجبورند هزینه های زندگی را تامین کنند و حتما آسیب می بینند. اکثر زنان تنها، مستاجر هستند و اگر هزینه درآمد آنها تنظیم نباشد، قطعا با آسیب های زیادی روبرو می شوند که قطعا این آسیب ها زیاد شنیده ایم و در جامعه ما وجود دارد.

افزایش کارتنخوابی زنان در 15 سال آینده اگر...

اردشیر گراوند با بیان این که هیچ سیستمی برای حمایت از زنان و دختران وجود ندارد، افزود: این زنان در سنین بالاتر باعث گرفتاری های زیادی برای نظام اجتماعی می شود. در 10-15سال آینده اگر برنامه ریزی مناسبی صورت نگیرد دچار کارتنخوابی بی شمار زنان خواهیم شد و این موضوع نگران کننده است. اتفاق بدتری که رخ می دهد مهاجرت باعث افزایش گسستگی خانوار می شود. این گسستگی به طور طبیعی حمایت های خانواده کاهش می یابد و به تنهایی دامن می زند. البته نباید فراموش کرد که زنان و دختران تنها می مانند و ازدواج نمی کنند باروری کشور نیز دچار اخلال می شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟