طرح مسکن دولت نمک بر زخم بازنشستگان است / بازنشستگان حق قانونی درمان دریافت نمی کنند

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، شاید یک جوان بتواند در ازای مشقت های اقتصادی این روزها، شغل دوم اختیار کند، اما این برای سالمندان کمتر ممکن است. آنها درآمد ثابت و هزینه های متغیر و رو به افزایش دارند. این را کنار مخارج بازنشستگی و هزینه های درمان سالمندی بگذاریم. در این صورت چه تصوری می توان کرد از شرایطی که سالمندان در آن قرار دارند.

حسن باقری، نایب رییس کانون کارگری تهران، در این رابطه با رکنا گفت و گو کرد.

سالمندان و دستمزد ثابت و کاهش ارزش پول ملی

باقری گفت: از سال گذشته که ما از شورای عالی کار ، در رابطه با تعیین مزد شکایت داشتیم، مهم ترین علت آن بحث سالمندان بود. آنها دستمزدهای ثابتی دارند. مخارج که بالا می رود، اگر هم امکان یا توانایی انجام کار داشته باشند، این ممنوعیت از طرف تامین اجتماعی وجود دارد که با کار دوم بیمه آنها را قطع کند. ما می خواستیم مولفه های پایه سنواتی دست مزد و کمک هزینه های اولاد و هزینه مسکن بازنگری شود. این آیتم هایی است که بازنشستگان دریافت نمی کنند. این بزرگترین اعتراض ما به مصوبه دست مزد جلسه 291 شورای عالی کار بود.
وی افزود: به غیر از کم تر از تورم بودن افزایش دست مزد، مبحث کم شدن ارزش پول ملی هم است. این مشکل بازنشستگان سبب شد ما به دیوان عدالت اداری شکایت داشته باشیم. متاسفانه هنوز قضات دیوان به این موضوع نپرداختند. یکبار هم با ما تماس گرفتند که شکایت خود را پس بگیریداما کانون به آن دلیل که خواسته های ما تامین نشده بود، از شکایت صرف نظر نکردیم. بعید است که با بودن آقای شریعت شکایت ما به جایی برسد. ایشان صراحتا گفتند که بازنگری اتفاق نخواهد افتاد. در واقع بحث مسکن و بحث دستمزد در قد و قامت این دولت نیست. این دولت دولتی نیست که بخواهیم روی آن حساب کنیم.

بازنشستگان حق قانونی درمانی خود را دریافت نمی کنند

این فعال کارگری گفت: یکی دیگر از مشکلات اساسی بازنشستگان، بحث هزینه های درمان آنها است. با توجه به اینکه آنها 9 بیست و هفتم حق بیمه و بیمه تکمیلی را پرداخت می کنند، یا از حقوقشان کسر می شود، اما بیمه نیازهای آنها را پوشش نمی دهد. این در حالی است که قانون به سازمان تامین اجتماعی تکلیف کرده است که این هزینه ها را تقبل کنند. حداقل باید در مراکز ملکی تامین اجتماعی این خدمات ارائه شود که متاسفانه نمی شود. این بزرگترین دغدغه ی بازنشستگان است.

طرح مسکن و نمک بر زخم بازنشستگان

وی در پایان گفت: نمک بر زخم کارگران، بحث مسکنی است که دولت برای بازنشستگان شروع کرده است. این یک شعار توخالی است. چطور دولت می تواند در این مدت کوتاه ماین طرح را شروع یا اجرا کند؟ اگر نمی خواهد بکند چرا آن را مطرح کرده است؟ برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟