قتلگاه های 800میلیونی میان تالاب ها / قربانیان دو روز جان می کنند تا بمیرند + فیلم
حجم ویدیو: 13.73M | مدت زمان ویدیو: 00:01:42

صید پرنده/ به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، همین زمان ها، اواخر شهریور سر و کله پرندگان مهاجر در تالاب های ایران پیدا می شود. پرندگانی که هر کدام شان ارزش بسیاری دارند و صید آن آسیبی جهانی است به محیط زیست. اما از همین روزها تورها روی پایه هایشان قرار می گیرند تا این پرندگان در آن گرفتار شوند. صیادان دو سه روز سراغ این تورها نمی روند و قربانیان شان در دو سه روز بدون آب و غذا جان می کنند تا بمیرند و نسل شان در معرض خطر انقراض قرار گیرد. اسماعیل کهرم، فعال محیط زیست درباره صید پرندگان مهاجر به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: صید پرندگان مهاجر در فریدونکنار دست عده ای خاص است که هر کاری که دوست دارند انجام می دهند.

کرایه تورهای صید پرندگان ماهی 12میلیون تومان است

وی افزود: 4سال پیش ما به همراه فرماندار و محیط بانان حفاظت محیط زیست فریدونکنار با ماشین پلیس برای جمع کردن تور رفتیم. هنوز به تورها نرسیده بودیم که فرماندار تلفنی دریافت کرد و گفت: "آقایان برمی گردیم کار انجام نمی شود!" آنها از صید جلوگیری نمی کنند به بهانه "معیشت مردم". ناظران به بهانه نداشتن پول چشم خودشان را بر صید پرندگان می بندند. اما صیادان چه کسانی هستند؟ پسر یکی از این افراد محیط بان است و اگر محیط بانان قرار باشد بروند و تور جمع کنند پسرش در آن جلسه حضور دارد و می گوید که فردا نرود.

کهرم با اشاره به این که تصویری از تورهای صید پرندگان ندارند، تاکید کرد: برخی از این تورها تا حدود 800میلیون تومان قیمت دارد و با استفاده از پایه ها این تورها تا ارتفاع 20-25متر بالا می رود. در سه ماهی که از همین روزها شروع می شود این تورها را به همراه پایه ها ماهی 12 میلیون تومان کرایه می دهند.

دادگاه حکم رهایی صیادان را صادر می کند

این فعال محیط زیستی گفت: سال های بین 1352 تا 1360 من مصدر این کار بودم. ما سوار هواپیمای کوچک می شدیم و می رفتیم تورهای هوایی را شناسایی کرده و اگر پرنده ای در آن گیر افتاده و دو سه روز در حال جان کندن بودند را آزاد می کردیم و روستایی ها با دیدن ما با لباس فرم فرار می کردند. اما چند وقت پیش رفته بودیم تالاب عزیزک آمل، کسی که تور هوایی نصب می کرد با دیدن یونیفورم ما پشتش را می کند و کارش را ادامه می دهد. یعنی عین خیالش هم نیست. در حالی که تور هوایی قدغن است، درست مثل آن که در ملاعام موادمخدر بفروشند. بنابراین قانون به بهانه معیشت رعایت نمی شود. محیط بان صیادان را به اتهام داشتن تور هوایی دستگیر می کند. این افراد را به دادگاه می برند اما دادگاه این فرد را رها می کند. چون از شرایط زندگی او می پرسد و این افراد خودشان را به بدبختی می زنند.

یک جفت غاز 400هزار تومان

وی در پاسخ به این سوال که صید پرندگان چقدر سود دارد؟ تاکید کرد: یک جفت غاز 400 هزار تومان است. کافی است این صیادان روزی یک جفت صید کنند که مسلما بیشتر می شود، زندگی شان کاملا تامین است. آنها در طول سال ها انواع تورهای صیادی را دارند و بلد شدند که تور را کجا نصب کنند. صیادان تورها را جایی نصب می کنند که پرنده برای نشستن در تالاب در دام این تورها گرفتار می شوند. جای دیگری که تور را نصب می کنند پرنده برای پرواز به این دام می افتد. این افراد صید را کاملا بلد هستند. زندگی ما به عنوان استاد دانشگاه قابل مقایسه با خانه و زندگی هایشان نیست. ماشین های آخرین سیستم و تجهیزات و وسایل لوکس در خانه هایشان رسوب کرده است.

سازمان حفاظت محیط زیست اقتداری در فریدونکنار ندارد

اسماعیل کهرم افزود: فریدونکنار بیشترین تورهای هوایی را دارد. فریدونکنار معدن این صیدهاست. اتفاقا در فریدونکنار یک پاسگاه و برج محیط بانی وجود دارد. اما سازمان حفاظت محیط زیست هیچ اقتداری در آنجا ندارد. وقتی تور را نصب می کنند همه گونه های پرندگان در آن گرفتار می شود اما مطلوب صیادان غاز است چرا که گوشت بیشتری دارد. غاز پیشانی سفید، غاز کله سبز، غاز پیشانی سفید کوچک، خوتکا و اگر گیرشان بیاید عروس هاست که بسیار نادر هستند. این پرنده ها بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند و صید می شوند. کله سبز قسمت اصلی این پرندگان صید شده ها را تشکیل می دهد. بعد هم مرغابی ها، اردک سر حنایی، اردک سرسیاه، اردک تاجدار و حتی پرنده های "کنار آب چر" را هم صید می کنند. یعنی هر پرنده ای که در دام بیفتد حتی پرنده ای که به اندازه دو گنجشک یا یک کبوتر است را صید می کنند. اردک تاجدا زیبا بوده و انگار یک تاج طلایی روی سر این پرنده است.

صید عروس غاز و اردک سرسفید ممنوع

اسماعیل کهرم با بیان این که صید در فصل مجاز، به روش مجاز، با اسلحه مجاز به تعداد مجاز، مجاز است، تاکید کرد: دام هوایی اصلا مجاز نیست. در منطقه پارک ملی حتی نمی توان سنگ هم جا به جا کرد چه برسد به صید پرندگان. بنابراین محل هم باید مجاز باشد. در حال حاضر اجازه صید عروس غاز یا اردک سر سفید صادر نمی شود چون این تعداد پرنده بسیار کم شده است. در میانکاله شکارچیان سکو زده اند و منتظر می نشینند و به صورت علنی شکار می کنند در حالی که آنجا پناهگاه حیات وحش است و بعد از پارک ملی از نظر حفاظتی بالاترین جایگاه را دارد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟