شکست کرونا با یادگیری شادی در شرایط دشوار /فوبیای کرونا پرخطرتر از خود کرونا

 ترس از کرونا / دکتر مرجان حسنوند  با تاکید بر مهارت های زندگی در مقابله با کرونا با به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت:افراد عمدتا در مواجهه با کرونا راهبرد مقابله ای ناکارآمد دارند.

WhatsApp Image 2020-07-30 at 16.30.38

وی افزود: برخی با انکار واقعیت بیماری، دستورات پیشگیرانه را رعایت نمی کنند به کرونا مبتلا می شوند و عده ای دیگر با فاجعه پنداری کرونا و رعایت وسواس گونه و بیش از حد دائما نگرانند و استرس زیادی را تجربه می کنند.

این دکترای روانشناسی سلامت علائم استرس را نگرانی به جهت از دست دادن خانواده و اضطراب مرگ خواند و گفت:این گونه استرس و اضطراب ها تغییرات منفی در الگوی خواب و اشتهای افراد ایجاد می کنند که بیقراری و کاهش عملکرد را هم به همراه دارند و مانع انجام فعالیتهای روزمره می گردند.

تفاوت استرس در کودکان و سالمندان در مواجهه با کرونا

وی با بیان اینکه" علائم استرس در کودکان و سالمندان متفاوت است"گفت: کودکان معمولا در بحران کرونا خیلی می ترسند و می پرسند که بچه ها کرونا نمی گیرند یا می گیریم و می میریم که بهتر آن است جوابی علمی و مبتنی بر واقعیت و در عین حال انگیزه بخش برای پیشگیری یا درمان در صورت ابتلای احتمالی داشته باشیم. و در سالمندان بدلیل اضطراب ابتلا و مرگ، بیماریهای جسمی شدیدتری را تجربه می کنند و کوچکترین علامت هر بیماری دیگر را بعنوان ابتلا به کرونا تلقی می کنند.که این موضوع در سالمندان دارای بیماریهای زمینه ای قلبی، عروقی،دیابت و سرطان بر اثر استرس زیاد به فوبیای کرونا مبدل شده است و باعث مختل شدن چرخه ی طبیعی زندگی شان شده است.

لزوم یادگیری راهکارهایی برای شاد بودن  در شرایط دشوار

این دانش آموخته دانشگاه خوارزمی پیرامون مکانیسم شادی در کرونا گفت: گاهی در این دنیای پر استرس،با استرس های حادی مانند احتمال ابتلا به بیماری کرونا نیز مواجه می شویم که سلامت روان ما را تهدید می کند، پس ناگزیریم راهکارهایی برای شاد زیستن در شرایط دشوار بیاموزیم و به کار بندیم،افرادی که تجربه شاد بودن بیشتری دارند استرس کمتری را تجربه می کنند و هرچه سطح استرس پائین تر باشد عملکرد سیستم ایمنی بهتر خواهد بود و در نتیجه امکان ابتلا به بیماری کمتر خواهد بود.

این درمانگر توانبخشی شناختی حیطه سالمندان اضافه کرد:لازم است بدانیم هیچ پدیده ای به خودی خود شادی آفرین نیست و شادی به ذهنیت و برداشت ذهنی ما از وقایع بستگی دارد.بنابراین احساس شادی و رضایت یا غم و نارضایتی در شرایط پر استرس نیز به تفکر ما بستگی دارد.

محافظت از خود در برابر کرونا با شاد بودن

دکتر حسنوند ادامه داد:زیستن در زمان حال(نه گذشته و نه آینده)و توجه بیشتر به توانمندی های خود با احساس شادی بیشتر همراه خواهد بود،مطالعات نیز نشان دهنده ی نقش شادی به عنوان سدی در برابر استرس می باشد که شادی از طریق کاهش استرس می تواند تاثیر مفیدی بر سیستم ایمنی بدن و کاهش ابتلا به بیماری ها داشته باشد.

دکتر حسنوند راهکار پیشگیری و رهایی از استرس در شرایط کنونی را تمرکز نکردن روی اخبار مرگ ومیر و شایعات در خصوص کرونا، برنامه ریزی برای ساعات خواب مناسب(اجتناب از پرخوابی و خواب کم)،برنامه ریزی جهت بازی های گروهی بین اعضای خانواده،اجتناب از صحبت هایی نظیر مرگ و میر بالاتر در افراد سالمند در حضور سالمندان،ارتباط مجازی با افراد خوش بین که در شرایط قبل کرونا نیز رابطه خوب و لذت بخشی داشته اید را مهم و اثربخش عنوان نمود.

وی همچنین جهت مدیریت استرس در بحران کرونا را انجام تمرین های آرام سازی،سرگرم شدن با بازی های گروهی خانوادگی ،انجام ورزش های سبک و پیروی از سبک تغذیه مدیترانه ای که استفاده بیشتر از میوه ها و سبزیجات،روغن زیتون و ...است، را توصیه نمود و در پایان یاد آور شد در موارد استرس شدید کمک گرفتن از متخصص حتما لازم است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟