وضعیت بورسیه ها با افزایش قیمت دلار و شیوع کرونا / نمی توانیم حمایتی بکنیم! بورسیه ها برگردند

بورسیه/ به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، با افزایش قیمت دلار دانشجویان ایرانی که خارج از ایران زندگی و تحصیل می کنند با مشکل روبرو شده اند. برخی از این دانشجویان بورسیه هستند. از سوی دیگر به زعم کارشناسان بازماندن آنها از تحصیل در دانشگاه های خارجی می تواند به پیشرفت و تغییرات علمی آسیب برساند. میرحمایت میرزاده، کارشناس آموزش و سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات سابق مجلس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا در خصوص شرایط بورسیه ها در خارج از کشور تاکید کرد: تمام افرادی که مسئولیت داشتند در جریان مشکلات دانشجویان خارج از کشور هستند. افرادی که بورسیه هستند و دانشجویانی که به پشتوانه دلار 4-5هزار تومانی رفته اند، دچار مشکل شده اند.

جایابی دانشجویان خارج کشور در دانشگاه های ایران

وی با اشاره به دانشجویان غیربورسی، افزود: تصمیماتی در خصوص دانشجویان غیربورسی گرفته شد و مجلس و دولت به این افراد فرصت بازگشت به کشور و جایابی در دانشگاه های کشور را به آنها دادند. بنابراین کسانی که به صورت بورسیه یا دانشجویان خارج از کشور از شرایط حاکم بر کشور، قیمت دلار و... را می دانند. من معتقدم این دانشجویان شرایط خودشان را باید بسنجند.

بورسیه ها خودشان شرایط را بسنجند

این کارشناس آموزش با اشاره به برنامه ریزی های دانشجویان خارج از کشور، تاکید کرد: صرف این که یک کارشناس یا مسئول اظهار نظر کند، نباید برنامه ریزی کنند چرا که دچار مشکل خواهند شد. چرا که معلمانی که در خارج از ایران در ماموریت به سر می برند با مشکلاتی مواجه شده اند. دانشجویان اگر توان ادامه کار را ندارند، باید بدانند شرایط مانند گذشته نیست. بورسیه ای ها باید شرایط دنیا و کشور را بررسی کرده و تصمیم گیری کند. یعنی این افراد با اظهارنظر مسئولان برای یک یا دو سال آینده خود برنامه ریزی نکند.

بی ثباتی ارزی به دلیل وجود دشمن

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دوره دهم در پاسخ به این سوال که منظورتان این است که نمی توانیم روی اظهار نظر مسئولان حساب باز کنیم؟ گفت: این بحث های کارشناسی را نباید از دریچه سیاسی بررسی کرد. شرایط دنیا طوری است که کسی نمی تواند ثبات اقتصادی را تضمین کند. ضمن آن که در داخل کشور نیز با وجود تحریم ها هر دولتی سرکار بیاید نمی تواند برنامه دقیقی را اجرا کند. این بی ثباتی ارزی به دلیل آن که دشمنان ما به هر شکلی برای کشور مشکل ایجاد کنند.

وی با اشاره به این که همه رشته های در ایران تدریس می شود، افزود: افرادی که این شرایط را می پذیرند و از کشور می روند، بدانند که باید بنیه اولیه نیازهای خود را داشته باشد. چرا که وزیر هم نمی تواند یک سال آینده را تضمین کند.

خللی به مراکز علمی و پژوهشی وارد شود

میرحمایت میرزاده در پاسخ به این سوال که به نظر شما بازگشت بورسیه ها به کشور آسیبی به پیشرفت علمی کشور نمی زند؟ گفت: دقیقا می گویم کسی که می خواهد قدم علمی و تحقیقاتی بردارد، راهش این نیست که در کشورهای خارجی حاضر شود. از موارد نادر و مستثنی که بگذریم افرادی که بورسیه می شوند هم در کشورهای خارجی در خانه می مانند و آنطور نیست که حضور فیزیکی داشته باشد. بسیاری هم در طول یک ترم انگشت شمار هم فرصت حضور فیزیکی پیدا می کنند. چرا که امروزه می شود به همه کتابخانه ها و... دسترسی پیدا کرد. بنابراین بعید می دانم با بورسیه نشدن برخی خللی به مراکز علمی و پژوهشی وارد شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟