قاچاق سوخت در سیستان و بلوچستان ادامه دارد  / گرانی بنزین راهکار نبود

به گزارش خبرنگار اجتماعی  رکنا،  قاچاق سوخت در شهرهای مرزی ( بویژه سیستان و بلوچستان) داستان سابقه داری است که ارتباط تنگاتنگی با معیشت مردم دارد.

یکی اهداف دولت در گران کردن سوخت جلوگیری از قاچاق آن اعلام شد. اما تا چه حد توانسته است جلوی قاچاق سوخت را بگیرد. مضاف براین قاچاق سوخت در این استان تنها راه معیشت بسیاری از خانواده است. آیا آنها خود را برای شرایط جدید و راهکارهای نو در قاچاق آماده خواهند کرد یا آنها راهی دیگر را برای معاش خود پیدا می کنند؟

چرا فقر در سیستان اینچنین گسترده است؟ با توجه به توانمندی هایی استان برای توسعه، چرا سیستان و بلوچستان همچنان فقیر است؟

برای پاسخ به این سوالات، کسب براوردی از قاچاق سوخت در استان و چرایی فقر در سیستان و بلوچستان، با جعفر خسروی، از فعالان اجتماعی استان گفتگو کردیم.

13970521173136481150100910

جعفر خسروی، رییس انجمن مردم نهاد پیشگامان عصر نوین، در رابطه با وضعیت قاچاق سوخت در منطقه گفت: قاچاق سوخت امکانی است که در سیستان برای افراد وجود دارد. بی تردید وقتی که معیشت خانواده ها با خلل روبرو شود، آنها روی به هر امکانی می آورند تا بتوانند معاش خود را تامین کنند.اگر مسئولین در صدد هستند که قاچاق سوخت ار بین برود، باید مشکلات را ریشه ای تر حل کنند. اگر آنها سعی کنند که تسهیلات معاش برای خانواده های سیستانی و بلوچ فراهم کنند، می توانند مطمئن باشند که موضوعات این چنینی ریشه ای تر حل شوند.

همچنان سوخت در سیستان قاچاق می شود

رئیس انجمن پیشگامان عصر نوین سیستان و بلوچستان، بیان کرد: همچنان ما گزارش های قاچاق سوخت از منطقه داریم. گران شدن سوخت و البته کرونا سبب کاهش آن شد. اما سوخت قاچاق می شود. نمی دانم برآورد شده باشد که چقدر حجم آن تغییر کرده یا نکرده است؟ در حال حاضر یک بیست لیتر بنزین را 60 تا 70 تومان در مبدا می فروشند، اینکه تا مقصد برود و چه میزان فروخته شود متغیر است.

افزایش حساسیت ها در سیستان به خاطر کرونا موجب گسترش فقر شده است
وی در ادامه بیان کرد: سیستان و بلوچستان، همواره حساسیت های امنیتی خود را به دلیل مرز با پاکستان داشته و امروز این حساسیت ها با توجه به شیوع کرونا افزایش یافته است. بنابر مشکلات معیشتی مردم منطقه، جزو آخرین راهکارهای افراد برای حل معیشت خانواده هایشان، قاچاق سوخت است. البته نمی توانم بگویم فرط فقر تنها دلیل قاچاق سوخت است. ولی تعداد افرادی که با نیت دیگری به این کار اقدام می کنند، اندک است.

فقر به دلیل نبود زیرساخت هائی که حق سیستان و بلوچستان است
خسروی بیان کرد: باید به زیرساخت هایی که نیاز است اما آماده نیست، در سیستان توجه کنیم. زیرساخت های جاده ای و ترانزیت می توانست کمک شایانی به اقتصاد منطقه بکند. ما بعد از سی و اندی سال پیگیری ، تلاش های محدودی در این رابطه می بینیم. مسئله گاز در منطقه برای توسعه مشاغل اهمیت داشت که متاسفانه خیلی از مناطق این امکانات را ندارند.پتانسیل چابهار می توانست بکارگرفته شود اما هرگز مورد توجه جدی نبوده است. این مسائل سبب فقر گسترده و به تبع آن قاچاق سوخت یا هر اقدامی می شود که جلوه بزه دارد و علتش فقر است.

عوامل فرهنگی فقرزا در سیستان و بلوچستان چیست؟
این فعال سیستانی ، در خصوص علل نهادی اجتماعی فقر در استان ، تشریح کرد: جدای این تسهیلات، یک بخش دیگر خود مردم هستند. متاسفانه یک بعد فرهنگی هم در سیستان به فقر دامن می زند. افرادی که سرمایه دارند و می توانند مشاغلشان را ارتقا دهند تا تولید اشتغال کنند، هیچ انگیزه ای برای این کار ندارند. در واقع آنها به همان چه دارند راضی هستند. شخصا با یکی از افرادی که در حوزه محصولات خرما فعال بود صحبت میکردم. به او گفتم که چرا کسب و کار خود را ارتقا نمی دهد ؟ خود شخص تمایلی به افزایش ثروت نداشت و می گفت که همین عایدی، زندگی او را می گرداند.

وی افزود: متاسفانه این یک مقوله فرهنگی است که در سیستان زیاد دیده می شود. خیلی افراد هستند که مانند او تمایلی ندارند با فراوری محصولات خود ارزش افزوده بیشتری برای منطقه فراهم کنند. این دو جنبه فردی و اجتماعی دارد. مسلما فعالیت فرد می تواند وضعیت معیشت منطقه را بهتر کند. این یک وجه کاملا اقتصادی ندارد، خود بنده هم تنها این موضوع را مشاهده کرده ام و دلیل آن را پیدا نمی کنم که چرا افراد نمی خواهند مشاغل خود را ارتقا بدهند؟

سیستان پتانسیل توسعه بالا و میزان مطالبه گری کمی دارد
خسروی در پایان گفت: زیرساخت هایی که استان سیستان دارد و می تواند به بهبود اوضاع کمک کند کم نیست. اما یک مشکل اساسی در خلق و خوی اهالی استان وجود دارد. شاید بتوانم آن را عدم مطالبه گری عنوان کنم. تا حدی معقول است که سیستان و بلوچستان امکان مطالبه گری کمتری داشته باشد. مشخصا ارتباطات بین انسان ها در مطالبه گری مهم است. اما این استان پهناور است، افراد از هم دور هستند و وسائل ارتباطی کمتری وجود دارد.
برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟