در پی بدهی صداوسیما ؛ قطع موردی شبکه‌های ایرانی پرس تی‌وی و آی‌فیلم و قطع کامل شبکه سحر

به گزارش رکنا، شنبه 20 ژوئن 2020، به نقل از روابط‌ عمومی برون‌مرزی صداوسیمای ایران، قطع دو شبکه پرس‌تی‌وی و آی‌فیلم انگلیسی آغاز شده است.

بر اساس این گزارش، ماهواره‌ها در ابتدا قطع پاره‌وقت و کوتاه‌مدت را در دستور کار قرار می‌دهند و آرام آرام وارد قطع 24 ساعته شبکه‌ها می‌شوند. البته برخی از ماهواره‌ها مثل پاکست، کانال اردوی شبکه سحر را از ابتدا، به صورت 24 ساعته قطع کرد.

در ادامه این خبرگزاری اعلام کرد که با توجه به اینکه پاکست، آی‌فیلم انگلیسی را تهدید کرده بود که از روز جمعه 19 ژوئن قطع شود تا این لحظه هنوز قطع نکرده، البته در صورت عدم اقدام برای رفع بدهی‌های ارزی، باید منتظرِ قطع این شبکه خارجی تلویزیون همچون گالکسی 19، از ماهواره پاکست هم باشیم.

تمدید مهلت پرداخت بدهی ارزی صدا و سیما به این ماهواره

با وجود پیگیری‌ها و تلاش برای مذاکره و تمدید مهلت پرداخت بدهی ارزی صدا و سیما به این ماهواره، گالکسی 19 شب گذشته پخش پرس‌تی‌وی را به مدت یک ساعت و امروز از ساعت 14 به وقت تهران به مدت سه ساعت قطع کرد.

گالکسی 19 آمریکای شمالی و مرکزی را پوشش می‌دهد.

خبرگزاری تسنیم در ادامه از عدم تخصیص بودجه ارزی صداوسیما و معاونت برون‌مرزی برای رفع بدهی، خبر داد.

تهدید به قطع بودجه صداوسیما از سوی دولت هنگامی مطرح شد که این سازمان اقدام به ساخت و پخش گاندو، سریال پرمخاطب که لبه تیز انتقاد را متوجه مقامات دولتی کرده بود و نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران را شبیه منجی ایران از توطئه‌ها به تصویر کشیده بود.

این سریال مورد انتقاد بسیاری از مقامات دولتی قرار گرفت و از آن زمان زمزمه قطع بودجه صداوسیما به گوش رسید.

از سوی دیگر، طبق لایحه بودجه سال 99 بودجه پیشنهادی دولت برای سازمان صداوسیما نسبت به سال قبل از آن، کاهش داشته است.

مطابق داده‌های درج شده در جدول تطبیقی «بودجه دستگاه‌های سیاستگذار» در لایحه تقدیمی از سوی دولت،‌ بودجه مصوب صداوسیما در سال 98، یک هزار و 842 میلیارد تومان بوده است اما بودجه این سازمان برای سال 99 یک هزار و 745 میلیارد تومان برآورد شده است که بر این اساس بودجه پیشنهادی نسبت به سال قبل از آن، حدود صد میلیارد تومان کاهش داشت.

بارها این سازمان نسبت به تخصیص چنین بودجه‌ای اعتراض کرد اما دولت این بودجه را متناسب با هزینه‌های صداوسیما عنوان کرد.

توئیت علی ربیعی

علی ربیعی سخنگوی دولت، در توئیتی نوشت: «در فضای سیاست‌زده غیراخلاقی، این‌‌بار پرداخت بودجه صداوسیما از سوی دولت را به مسائل پیش پا افتاده مرتبط کرده‌اند. دولت، بودجه رسانه ملی را با همه‌ محدودیت‌های خود فراهم می‌کند و هرگز حقوق و دستمزد کارکنان خدوم و زحمت‌کش این دستگاه مهم را فدای سوءگیری‌های معدودی نمی‌کند».برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

تسنیم

 

آیا این خبر مفید بود؟