ستاد ملی مبارزه با بیکاری تشکیل شود

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، بسیاری از  زنانی که سرپرست خانوار خود هستند و منبع درآمد اصلی خانواده برعهده آنان است در دوران کرونا کار خود را از دست دادند. تجربه نشان داده است که اولین قربانیان تعدیل نیرو در ادارات و کارگاه ها از میان اسامی زنان انتخاب می شوند و این روزها وضعیت اقتصادی نابسامان با شیوع کرونا بر کشور حاکم شده است . این نابسامانی خبر از متزلزل شدن وضعیت کارمندان و کارگران در کشور می دهد.

در این میان، زنان سرپرست خانوار روی خط خطر بیشتری قرار دارند. برخی از این زنان دستفروشان مترو بودند که هرروز در مترو از آنان اقلام مورد نیاز خود را خریداری می کردیم. اگر این زنان در کارگاه ها و ... مشغول به کار باشند در زمان تعدیل نیروها اولین افرادی که توسط کارفرماها از کار بیکار می شوند این گروه را شامل می شوند. درباره مشکلات زنان سرپرست خانوار و راهکارهای رفع مشکلات شغلی این زنان و به طور کل راه های گذر از بحران بیکاری زنان در پساکرونا   با یکی از فعالان حقوق زنان صحبت کردیم.

نیره توکلی فعال حقوق زنان در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی رکنا  گفت: اینترنت و فضای مشاغل اینترنتی می تواند میانبر گذر از بحران بیکاری پس از  کرونا و حتی در دوره کرونایی باشد. با گسترش فضای اینترنتی می توان هم برای زنان و هم برای مردان  فضای کار ایجاد کرد . دنیا به سمت تحول حتی پیش از کرونا نیز حرکت خود را آغاز کرده بود . تحول در دنیای شغل و نزدیک شدن به دنیای استفاده بهینه از مشاغل اینترنتی که می تواند آمار بیکاری را در تنها در ایران که در جهان دهد. کرونا بحران اقتصادی در جهان به راه انداخته است و این بهم ریختگی اقتصادی در حال گسترش هم هست ، طرح ها و ایده های وابسته به مشاغل اینترنتی در اکثریت شغل ها می تواند راهی برای اجرایی شدن بیابد . دهکده جهانی دارد مسیر تازه ای را به خود می گیرد و هر کشوری این تحول را زودتر متوجه شود و تغییر را آغاز کند موفق تر خواهد بود با توجه به اینکه خیلی از کشورهای  دنیا این تغییرات را آغاز کرده اند . البته این فضای به بستر اینترنتی مناسب احتیاج دارد که حمایت دولت را نیز می طلبد.

وی بیان داشت :گفتن از تغییر یعنی زمانی باید بگذرد تا تغییرات شکل بگیرد . در این مقطع زمانی می توان از زنان سرپرست خانوار در مشاغلی امدادی و کمک به امدادرسانی های بهره گرفت .

توکلی در پایان خاطر نشان کرد:  باید به توزیع بسته های معیشتی  نیز توجه بیشتری داشت  و بین گروه‌ها، دهک های مختلف سطح بندی صورت گیرد تا این بسته ها شامل کسانی که نیازمند واقعی هستند شود. برای به رسمیت شناختن زنان دستفروش مترو می توانند فراخوان های اینترنتی، رادیویی، تلویزیونی و شماره تماس برای پیدا کردن این زنان اعلام کرد و همانند ستاد مبارزه با کرونا ستاد بیکاری تشکیل دهند.

خبرنگار : مینا سجادی

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟