به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا،  تعطیلات نوروز فرا رسیده پس در این مدت فقطفکر کنید فرصت سفر ندارید ، پس روی کارهایی تمرکز کنید که می توانستید در منزل انجام دهید و تاکنون نشده ، اصلا در انجام کارهای عقب افتاده زیاده روی کنید.

کلاس آشپزی خانوادگی

مثلا کلاس آشپزی برای خودتان راه بیاندازید یا با اعضای دیگر خانواده در  این کلاس آشپزی خانوادگی شرکت کنید. شاید غذاها در تجربه اول یا در تجربه دسته جمعی درست کردن خراب شود ولی کم کم با هم هماهنگ می شوید و این انتخاب به یک تصمیم جذاب برای گذران بخشی از ساعات روزتان تبدیل می شود.

سینمای خانوادگی

سینماها بسته است ، ایرادی ندارد ، کلی فیلم سینمایی دیده نشده می توانید انتخاب کنید و آپلود کنید و زمان رفتن به سینما برای خانواده تعیین کنید و حتی برای خودتان . سر ساعتی که برای سینما رفتن انتخاب کرده اید همه پای تلویزیون بنشینید و فیلمی که با هم انتخاب کرده اید را ببینید. حتی می توانید لباس بیرون بپوشید! پفک و اسنک هم می توانید از سوپر سر خیابان بگویید برایتان بیاورند یا مسئول خرید خانه برود و بخرد . فقط قبل از وارد کردن بسته های پفک و اسنک و چیپس و پاستیل ... حتما آنها را ضد عفونی کنید.

زنگ کتابخوانی

همه ساعت های روزهای قرنطینه هم قرار نیست به برنامه های سرگرم کننده بگذرد. می توانید ساعتی از روز را برای خود زنگ کتابخوانی تعیین کنید و کتاب های  نخوانده را بخوانید . برنامه دسته جمعی هم می توانید برای خانواده داشته باشید. مثلا زنگ کتابخوانی. همه دور هم جمع شوید و چند برگ به چند برگ را یکی بخواند یا نه ، یک نفر بخواند و بقیه گوش دهند به شرط اینکه شنونده ها نخوابند! حتی پایان کتاب هم می توانید جلسه نقد و بررسی بگذارید.

وقت موسیقی و ورزش است

زمانی را هم به موسیقی شنیدن بگذرانید. می تواند موسیقی آرام باشد و غذای روحتان شود یا موسیقی شاد باشد و فضایی را ایجاد کند که حتی حرکات موزون کنید و دقایقی را هم به ورزش بپردازید. به هر حال در خانه ماندن می تواند به مدت طولانی موجب اضافه وزن شما شود ، پس ورزش یادتان نرود. می توانید از وقت موسیقی برای ورزش هم استفاده کنید ، ورزش های کششی و نرمش ، اگر در آپارتمان نیستید حتی می توانید ورزش های پرهیجان تری را هم انتخاب کنید ولی ورزش را فراموش نکنید حتی اگر قبل از قرنطینه ورزش نمی کردید در این روزها ورزش را کنار نگذارید به روحیتان را قدرتمند می کند .

بازی دسته جمعی

بازی یادتان نرود. بازی فقط برای کودکان و نوجوانان نیست . بازی های گروهی انتخاب کنید و بازی کنید. منچ بازی کنید، دبرنا، شطرنج، می تواند انتخاب های خوبی برای روزهای قرنطینه باشد . بازی های تخته ای ، اعضای خانواده را سرگرم می کند ، فقط جرزنی نکنید که کار به درگیری های بامزه وسط بازی نکشد! بچه های این روزگار تنهایی را دوست دارند . در اتاقشان بنشینند و سر در بازی های کامپیوتری کنند و مثلا سرگرم شوند. اجازه بازی های کامپیوتری با ساعت های طولانی به آنها ندهید. با این بازی معرفی شده یا نمونه هایی که خود می شناسید آنها را از اتاق هایشان بیرون بیاورید. سرگرمی جمعی در این روزها الزامی است .

حمام فقط برای تمیزی نیست

دقایقی را زیر دوش بروید. نه برای اینکه تمیز هستید یا نیستید برای اینکه ریزش قطرات آب بر بدن ، احساس آرامش ایجاد می کند . ضمن اینکه در این روزها باید به بهداشت فردی بیشتر توجه کنید.

این ها هفت راهکار پیشنهادی برای روزهای قرنطینه کرونایی در خانه است . به حتم هر کدام  از ما می توانیم گزینه های بیشتری به این 7 پیشنهاد اضافه کنیم. این روزها می گذرد و ما در تاریخی نه چندان دور به کارهایی که در این روزها برای قوی  تر ماندن خود ، آرامش خود و اطرافیان و مهمتر از همه سلامت یکدیگر انجام داده ایم می بالیم و به خود می گوییم ما آدم حسابی بودیم زیرا زمانی که می توانستیم دورهمی برنامه ریزی کنیم ،نکردیم. می توانستیم به سفر برویم ، نرفتیم. بی جهت از خانه خارج نشدیم ، زیرا باهوش هستیم و می دانیم فرصت برای انجام همه این کارها هست ولی الان وقت حفظ سلامت خود، عزیزان و هموطنان و حتی جامعه بشری است .

نویسنده: آزاده مختاری

 

آیا این خبر مفید بود؟