مسئولان در مورد کرونا علمی صحبت کنند/ فیلترینگ برداشته شود،مردم نیاز به اطلاعات دارند

محمد حیدر پور کلیدسر جامعه شناس فرهنگی درباره تحولی که کروناویروس در فضای نوروز امسال ایرانیان ایجاد کرده است و اهمیت دید و بازدید های آنلاین چنین به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت : بحثی به عنوان بازاندیشی در جامعه شناسی مطرح است که افراد به عنوان کنشگران اجتماعی در برابر پدیده های طبیعی که رخ می‌دهد و پیامد های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی همراه خود دارند اقداماتی را انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه اگر روزی جنگ جهانی وجود داشت آن جنگ تنها یک یا دو قاره را درگیر خود می‌کرد اما امروز تمام جهان با کرونا درگیر شده است ادامه داد : ویروس کرونا  تمام رفتارهای اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی جوامع را تحت تاثیر قرار داده است. ما در مقابل این پدیده باید هوشمندانه عمل کنیم که مستلزم راهکارهایی است.

ایرانیان مشکل زیاد دیدند به برخی مسائل اهمیت نمی دهند

حیدرپور درباره این مسئله که بهترین راهکار برای مقابله با کرونا چیست تاکید کرد: آنچیزی که تاکنون تمام عقلا و اندیشمندان مطرح کرده اند در خانه ماندن بهترین راهکار است  که راحت ترین کار نیز همین است اما گاهی اوقات مردم ما به دلیل اینکه با مشکلات بسیار سختی روبرو شده اند اهمیت زیادی به برخی مسائل نمی‌دهند از طرفی بیش از 60 درصد تهرانی ها باور به این مسئله که خودشان ممکن است آلوده شوند ندارند.

رسانه ها با زبان علمی با مردم صحبت کنند

این جامعه شناس با تاکید بر اینکه افراد باید بدانند دسته کم گرفتن کرونا باعث می‌شود که به اطرافیانشان  هم  آسیب بزنند افزود:  در نتیجه باید رسانه  ما خیلی بیشتر تلاش کنند و مهمتر اینکه مسئولان با زبان علمی با مردم صحبت کنند و راهکارهای علمی مناسب بدهند ، زمان صحیح مدیریت کردن است و مبحث کرونا یک موضوع علمی است و باید با نگاه علمی و دقیق در مورد آن تصمیم گرفت و مدیریت انجام داد .  وقتی با زبان علمی با مردم صحبت شود و بر همین اساس هم تصمیم گیری ها عقلانی گرفته شود ؛ شاهد همراهی مردم خواهیم بود. یکی از اصولی که این روزها باید مردم رعایت کنند  مناسک عید نوروز، بزرگترین نماد ایرانی است ولی ما با یک خطر جدی روبرو هستیم که باید با یکسری راهکار های جدید جشن بگیریم.

لزوم برداشتن فیلترینگ

این جامعه شناس با بیان اینکه انسان ها همیشه مبدع شیوه های جدید هستند گفت: باید به نوعی آشتی ملی ایجاد شود تا خیلی از مسائل حل شوند و مهم ترین اقدامی که باید صورت بگیرد این است که فیلترینگ از روی فضای مجازی برداشته شود تا مردم بتوانند راحت تر از طریق فضای مجازی با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

حیدرپور در پایان گفت: نیاز است تا گفت و گو ها و دید و بازدید ها تا پایان دوره کرونایی به صورت آنلاین انجام گیرد و این  راهکار جایگزین دید و بازدیدهایی حضوری شود که امکان مبتلا شدن به کرونا را بالا ببرد و برای همین امر نیز هم رسانه ها باید تلاش فرهنگسازانه داشته باشند و هم مسئولان وضعیت اینترنت را ساماندهی بهتری کنند.

خبرنگار: علی چاهه

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟