وحید حجه فروش کارآفرین اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره پروژه "دارمت" و اهدافی که برای کمک به سالمندان در این روزها کرونایی در پیش گرفته چنین  توضیح داد: تمام تلاش ما این بوده است که بر پایه مدل جهانی کارآفرینی اجتماعی یک مسئله اجتماعی را حل کنیم اما نگاه خیریه ای نداشته باشیم یعنی نگاه ما این است که مسائل اجتماعی را حل و با روشی  که مد نظر داریم درامد کسب کرده و سپس همان پول برای مسائل اجتماعی جدید مصرف می‌شود.

او با بیان اینکه ما در "دارمت" به دنبال این هستیم که تا جایی که می توانیم سالمندان را از ابتلا به کرونا دور نگهداریم  اظهار کرد: از آنجایی که ریسک مبتلا شدن برای افراد پرخطر بالا است ما تنها راه حلی که داشتیم این بود که افراد را در خانه نگه داریم اما این مسئله وجود داشت که باید نیاز های اولیه این افراد که عموما افراد سالمند و دارای معلولیت هستند رفع شود.سامانه داوطلبی «دارمت» با شعار «باهم، برای همه» به‌طور رسمی آغاز به کار کرد.«دارمت» سامانه‌ای داوطلبانه برای کمک به گروه‌های آسیب‌پذیر است. در این سامانه افراد می‌توانند در قالب «داوطلب» (کسانی که مایل به ارائه خدمات داوطلبانه هستند) و «بهره‌مند» (کسانی مایل به استفاده از خدمات هستند) ثبت‌نام کنند.

داوطلبان برحسب مشخصات محل سکونت و فعالیت‌های کمکی که مایل به انجام آن هستند، در این سامانه ثبت‌نام می‌کنند. از سوی دیگر افراد برای استفاده از این خدمات، در گروه بهره‌مندان (سالمندان، افراد دارای معلولیت، افراد دارای بیماری‌های خاص، افراد آسیب‌پذیر، زنان باردار و غیره) ثبت‌نام می‌کنند. سامانه «دارمت» این دو گروه را برحسب نزدیکی محل سکونت‌شان به هم ارتباط می‌دهد.

حجه فروش اضافه کرد: از نان خانه تا مایحتاج اولیه زندگی  سالمندان باید تامین شود. از آنجایی که گروه مد نظر ما  سن بالا دارند، نیاز به دارو نیز دارند که باید تامین شود. نیازهای آنها با مراجعه به  سوپرمارکت ها، داروخانه ها رفع می شود ولی اگر آنها بخواهند به این مراکز مراجعه کنند امکان ابتلا وجود دارد.بنابراین تصمیم ما بر آن شد تا این مایحتاج به دست افراد برسانیم بدون آنکه از خانه خارج شوند که در نهایت در "دارمت" این اتفاق رخ خواهد داد ولی رای گسترش این کمک به سالمندان در این روزهای کرونایی نیاز به داوطلب وجود دارد که بیایند و آموزش های لازم را ببینند تا  داوطلبان ناخواسته خود ناقل بیماری نشوند.

وی  در پایان با بیان اینکه هم اکنون در حال ثبت نام داوطلبین هستیم گفت : با توجه به همه‌گیر شدن ویروس کرونا و لزوم رعایت نکات بهداشتی برای همه و تشویق به ماندن در خانه جهت مصون ماندن از بیماری، هدف «دارمت» کمتر کردن تردد گروه‌های آسیب‌پذیر در سطح شهر است. چند دقیقه از وقت شما می‌تواند جان همسایه‌تان را نجات دهد. داوطلبان و بهره‌مندان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت "دارمت" ثبت نام  کرده و برای کمک و دریافت خدمات، اعلام آمادگی کنند.

خبرنگار: علی چاهه

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟