به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی رکنا، شهرداری 8میلیارد تومان در جشنواره فیلم فجر مشارکت شده است. این در حالی است که پیمانکاران هر روز روبروی شورای شهر تهران تجمع می کنند و شعار می دهند تا شاید بتوانند بخشی از مطالبات خود را بگیرند.

روزگذشته جمعی از کارگران متروی تهران نیز با تجمع در برابر شورای شهر نسبت به عدم پرداخت ۱۸ ماهه حقوق خود اعتراض کردند.

از سوی دیگر دولت به تعهدات خود نسبت به مسائل شهری عمل نمی کند.

چیدمان این  موضوعات سوالاتی مبنی بر این که چرا شهرداری در جشنواره ای که ردیف بودجه دارد هزینه می کند؟ چرا به جای درآمدزایی از جشنواره فیلم فجر به فکر هزینه افتاده است؟

در خصوص اینکه شهرداری تهران چه سودی از اسپانسری جشنواره فجر برده و چه فایده ای این حمایت مالی از جشنواره برای مردم شهر و بهبود شرایط شهری داشته است سوالاتی بود که عضو شورای شهر و مدیر روابط عمومی شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار رکنا به آن پاسخ دادند که در ادامه می خوانید:

شهرداری بدون اطلاع اقدام کرد

محمدجواد حق شناس، رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار رکنا تاکید کرد: خبر کمک شهرداری تهران به جشنواره فیلم فجربرای اولین بار توسط روزنامه جام جم منتشر شد و ما از طریق این گزارش از مشارکت شهرداری در جشنواره فیلم فجر مطلع شدیم. به همین سبب قرار شد در کمیسیون اجتماعی و فرهنگی از شهردار در این مورد صحبت کنند تا علت ناهماهنگی شهرداری با کمیسیون مشخص شود.

او با اشاره به این که کمک شورای شهر و شهرداری به سینما یک اصل است، افزود: ما بر کمک به سینما تاکید کردیم اما کمک باید در قالب زیرساخت ها، حمایت از انجمن ها و نهادهای مردمی و صنفی سینما شکل بگیرد. خانه سینما از کمک های شورای شهر تهران بهره مند شده و یکی از املاک شهرداری به خانه سینما واگذار شده بود و رویکرد حمایتی شورای شهر تهران و شهرداری از انجمن های هنری مانند خانه سینما، خانه موسیقی، خانه تئاتر، خانه شاعران و... کاملا مشهود است و آن را جزو وظایف خودمان می دانیم.

شهرداری پاسخ نداده چرا اسپانسر جشنواره فیلم فجر شد

حق شناس با اشاره به این که برگزاری جشنواره بین المللی فیلم فجر جزو وظایف دولت است، گفت: اسپانسر شدن شهرداری در جشنواره فیلم فجر، سابقه نداشته و کمیسیون اجتماعی و فرهنگی به آن اعتراض کرده است. طبیعتا انتظار داریم که پاسخ روشنی از شهرداری دریافت کنیم ولی تاکنون نزدیک 3هفته از این تذکر گذشته و ما پاسخی دریافت نکرده ایم. اگر تعللی شود قطعا این موضوع را تذکر خواهیم داد.

شهرداری خارج از مصوبه عمل نکرده است

از سوی دیگر غلامحسین محمدی، مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: حمایت از رویدادهای فرهنگی جزو وظایف شهرداری است و بودجه و ردیفی برای این حمایت به تصویب رسیده است. کاری که ما انجام دادیم مسبوق به سابقه است و شهرداری طی سالیان طولانی با جشنواره فیلم فجر همکاری داشته است. از تولید فیلم، برگزاری جشنواره های موسیقی و فیلم فجر و... حمایت کردیم. شورای شهر تهران برای این اقدام شهرداری مجوز صادر کرده است. بخشی از عوارض باید صرف حوزه فرهنگی شود.

حمایت شهرداری  از جشنواره فیلم فجر رفتار شهروندی را تغییر می دهد

او با اشاره به این که ما به حمایت از جشنواره بسنده نکردیم، تاکید کرد: از طریق جشنواره فیلم فجر پیام هایی را به جامعه منتقل کردیم که  باعث تغییر رفتار شهروندی مردم می شود، کیفیت زندگی در تهران را ارتقا داده و بسیاری از هزینه های شهری را کاهش می دهد. مباحثی مانند پسماند، عبور و مرور، آسیب های اجتماعی، تردد، استفاده از حمل و نقل عمومی و... که نیازمند مشارکت مردم است را هدف پیام هایی بود که در فیلم فجر به مردم قرار دادیم. بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر «خورشید» بود که با حمایت شهرداری ساخته شده بود. این فیلم درمورد کودکان کار بود. بنابراین حمایت شهرداری بسیار اثربخش بوده است و آثار بلندمدت فرهنگی را در پی خواهد داشت. امیدواریم که این کار را ادامه دهیم.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟