کاهش یکساله سن بلوغ دختران نسبت به 40 سال گذشته/ وضعیت تغذیه و اطلاعات اجتماعی  علل اصلی

‌به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، براساس گزارش های بدست آمده دختران جهان در مقایسه با۴۰ سال پیش تقریبا یک سال زودتر بالغ می‌شوند. بلوغ معمولا در دختران در فاصله بین ۸ و ۱۳ سالگی و در پسران بین ۹ و ۱۴ سالگی شروع می‌شود. اما یک تحقیق جدید نشان می‌دهد از دهه ۱۹۷۰ تا کنون به ازای هر دهه، سن بلوغ تقریبا سه ماه کاهش یافته است.

متوسط سن بلوغ دختران در ایران 12 سال

 

دکتر نیرومنش متخصص زنان و زایمان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره آخرین آمار سن بلوغ در دختران ایرانی بیان کرد: سن متوسط بلوغ در ایران طبق آخرین آمار به دست آمده 12 سال است اما کم ترین سن بلوغ 8 سال و بیشترین تقریبا تا 16 سالگی است.

 

سن بلوغ برای پوست تیره ها زودتر است

او درباره عوامل تاثیر گذار در بلوغ دختران افزود: زمینه اصلی بلوغ مربوط به ژنتیک می‌شود که یک دختر ژن آن را از شرایط نزدیکان خود به ارث می‌برد. اما اصولا از نظر محیطی نیز در مناطق گرمسیر که دارای پوست تیره هستند، سن بلوغ پایین تر و مناطقی سردسیر که آفتاب گیر نیستند معمولا سن بلوغ به طور عمده بالا تر است.

ارتباط اطلاعات اجتماعی بر کاهش سن بلوغ

نیرومنش تاکید کرد: یکی دیگر از عواملی که باعث شده است تا سن بلوغ پایین بیاید وضعیت تغذیه، وزن، و اطلاعات اجتماعی که بچه ها کسب می‌کنند از دیگر عوامل پایین آمدن سن بلوغ در بچه ها است.

او درباره تاثیر تغذیه توضیح داد: با توجه به اینکه سبک غذایی مردم تغییر کرده و غذاهای سنتی کم تر مورد توجه قرار می‌گیرند از طرفی رایج شدن فست و فود و غذاهای چرب در میان جوانان، باعث شده است تا تعییراتی در هورمون های بچه ها به وجود بیاید.

چاقی و اختلالات قاعدگی

این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه کم تحرک شدن بچه ها و استفاده ساعت های طولانی از تلویزیون نیز مشکلاتی را به وجود آورده است تصریح کرد: چاقی در بین بچه ها نیز در بلوغ زودرس کودکان تاثیر دارد و از طرفی در بین دختران اختلالات قاعدگی، کم کاری تخمدان و سندروم پلی کیستیک به وجود می‌آورد.

وی خاطر نشان کرد: سیستم تخمک گذاری و باروری زنان یک نظم و ترتیب دقیقی دارد که مربوط به قسمتی از قشر مغز و عکس العمل تخمدان مربوط می‌شود و اطلاعات محیطی، استرس و خواب تاثیر گذار است. بنابراین زمانی که یک دختر بچه از اطلاعات جنسی با خبر می‌شود نا خودآگاه به سمت بلوغ نیز می‌رود.

نیرومنش اظهار کرد: البته به بلوغ رسیدن عاملی برای اینکه یک دختر شرایط ازدواج را داشته باشد، نیست. بلوغ و قاعدگی برای دختران زیر سن 12 سال بسیار سخت است و بچه هایی که زود به بلوغ می‌رسند نسبت به همسن های خود بلند تر خواهند بود اما در سن 18 سالگی قد کوتاه تری خواهند داشت. همچنین باید گفت که تکامل بدن تا سن 18 سالگی طول می‌کشد. بنابراین ترجیحا ازدواج باید بعد از بلوغ جسمی و فکری رخ بدهد.

خبرنگار: علی چاهه

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

کدخبر: 543193
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟