به گزارش گروه اجتماعی رکنا، در چند روز اخیر دوباره سیل سه استان را درگیر کرده و شهروندان این مناطق با مشکلات بسیاری دست به گریبان شدند. این در حالی است که مسئولان از بارندگی سیل آسا خبر داشتند و به اعلام رسمی برای تخلیه برخی روستاها و شهرهای کوچک اکتفا کردند. اما باز هم خسارات بسیاری به باغات، خانه و وسایل خانه های مردم وارد شد.

یکی از فعالان محیط زیست در هرمزگان علل تبدیل باران به سیل را بررسی کرد.

فکر  کردن خشکسالی است لایروبی رودخانه ها رها شده بود

سوزنچی با بیان این که سیل در ایران قانون تعریف شده ای دارد، در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا تاکید کرد: چالش هایی که در مناطق باعث می شود که بحران سیل را بپذیریم. با عدم مدیریت در کشور آمدن سیل یک مسئله کاملا طبیعی است. اگر تا به حال سیل اتفاق نیفتاده بود به دلیل خشکسالی بود که ایران در چند سال اخیر تجربه کرد. خشکسالی باعث شد که مدیران فکر کنند سیل نمی آید، به همین دلیل پل های غیراستاندارد ساخته و لایروبی رودخانه ها کاملا رها شده بود. باران نمی آمد که به سیل منتهی شود. در یکی دو سال گذشته به دلیل رشد بارندگی ها و غیراستاندارد اجرا شدن قوانین باعث وقوع سیل یا افزایش خسارت ها می شود.

در مسیر مسیل خانه و طویله ساختند

او با اشاره به یکی از ویدئوهای منتشر شده که فرد سیل زده ،خانه و طویله ای را نشان می داد که آب با خود برده بود، افزود: در بستر رودخانه طویله ساخته شده و این کار غیرقانونی است. ضمن آن که ساختمان ها استاندارد ساخته نمی شود و برای آن «پی» نمی کنند. ساختمانی که با یک سیل حرکت می کند معلوم است که بن و پی درستی نداشته است. استانداردهای اولیه رعایت نشده و باعث می شود در برآوردها با خسارت های وحشتناک روبرو می شویم. سیل در کشورهای توسعه یافته و حتی توسعه نیافته نصف خسارت های کشور ما را به جا می گذارد.

به گفته سوزنچی، استانداردهایی که ستاد بحران تعریف و پیش بینی می کند در اجرا نمی بینیم و برعکس عمل می شود. در بودجه نیز تفیض اختیار می شود و اولی جایی که اعتبارات آن کاهش می یابد، روستاهاست.

مقصر اصلی رفتار غیر استاندارد کارشناسان

او با اشاره به حادترین مشکل در بلایای طبیعی، گفت: ما دنبال مقصر گرفتن نیستیم .در بحران سیل اخیر، معلوم است مقصر رفتار غیراستاندارد کارشناسی بوده است. اگر سدی در خارج از ایران شکسته شده و در ایران سیل آمده، می توانیم آن کشور را مجبور به پاسخگویی کنیم. اما در کشور ما می گویند بارندگی را سد مملو از آب کرده است، باید در مورد این مسائل راه حل پیش بینی و اعلام خطر شود. بودجه ستاد بحران برای پیش بینی همین مسائل است.

مراتع را از دام خفه کرده ایم

یک فعال محیط زیست در هرمزگان با بیان این که زمین های کشاورزی به رودخانه ها چسبیده است، افزود: مراتع را هم از دام اشباع و خفه کرده ایم. این باعث می شود که خاک نفوذپذیری خود را از دست دهد و به جای آن که آب را نگه دارد، آن را به پایین ترین نقطه هدایت می کند. به همین دلیل شاهدیم با کمترین بارش حجم زیادی آب وارد رودخانه های خشک می شود. ما باعث شدیم که نفوذپذیری خاک از بین برود. مقام معظم رهبری 10 سال پیش گفتند: «مسئله خاک از آب مهم تر است!» ما کارشناسان متوجه شدیم که چقدر اطلاعات ایشان در مورد محیط زیست زیاد است. اما هیچ مصوبه ای در مجلس نداشتیم که منجر به نگهداشت درست خاک شود و رنج آن را تمام مردم تحمل می کنند.

او با بیان این که همیشه تجربه سیل را تکرار می کنیم، تاکید کرد: ما در ماجرای سیل دیدیم که چه بلایی سر زندگی مردم می آورد. نمی دانم کی باید از این تجربیات درس بگیریم؟ مصوبه ای که ستاد بحران دارد، باید اعمال شود اما اولین چیزی که به دلیل سیل نیامدن، کنار گذاشته می شود این مصوبات است. در شهرستان های این مسائل را عمده تر اتفاق می افتد. چند میلیارد تومان بودجه برای انتقال لوله زنجان به همدان اختصاص داده اند. آب را می خواهند به همدان بیاورند و آب فاضلاب تصفیه شده همدان را لوله گذاری می کنند تا به کبودرآهنگ برسد. در حالی که قانون صراحتا اعلام کرده آب تصفیه شده فاضلاب باید به دشت ها منتقل شود. وقتی به این پروژه نگاه می کنیم، عملا کسب درآمد برای پیمانکار است. پیمانکار را سهامدار دولت کرده اند. هیچ کارشناس دولتی هم نمی تواند با این موضوع مخالفت کند چرا که حقوقش قطع می شود.

من تا به حال اسم این شهر را نشنیده ام!

سوزنچی افزود: در جنوب کشور اعلام بارندگی شده و ستاد کشور خبر داشته است، چرا گزارش فنی و بازسازی درست تهیه نمی شود؟ ماجرای گلستان یکی از اشتباه ترین روش های مدیریتی در کشور ما را نشان می داد. لایروبی رودخانه ای که تا به حال انجام نشده معلوم است آب که در بخشی از آن گیر می کند. حتما باید یک شهر و مردمش در آب بمانند؟ اگر فرزند یکی از مدیران در یکی از روستاهای دلگان یک زمین کشاورزی داشت قطعا این مشکلات پیش نمی آمد. قطع به یقین بسیاری از مدیران حتی نام «دلگان» را نشنیده اند چند روز پیش یکی از مجریان تلویزیون هم گفت: «من تا به حال اسم این شهر را نشنیده ام!» در حالی که شهروند ایران است.

مناطق شرقی و جنوبی ایران به دلیل چالش و شرایط بحرانی خاک، با یک بارندگی آب به سمت پایین دست روان می گردد. در منطقه بشاگرد شاهد این بودم در روز کاملا آفتابی مردم منطقه اعلام می کردند از رودخانه عبور نکنید، در حالی که رودخانه کاملا خشک بود. بعد از 10دقیقه صدای زمین لرزه ای آمد و آب با شدت از رودخانه سرازیر شد و نخل ها مانند خلال دندان جلو می آمد. در آن زمان در بالادست بارندگی بوده و در مسیرش استاندارد و خط شکنی وجود نداشته است.

خبرنگار: پریسا هاشمی

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟