به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، ناهید خداکرمی عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران به مناسبت روز جهانی ایدز تذکری را در صحن علنی شورای شهر تهران قرائت کرد.

متن این تذکر به شرح زیر است:

متاسفانه در ۶ ماهه اول امسال، هزار مورد جدید بیمار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده‌اند و اگر مساله اجتماعی و تابوهای اطراف این بیماری شکسته شود، میزان شناسایی چندین برابر خواهد شد.

لذا مجموعه مدیریت شهری در این مدت حمایت‌های لازم را برای شناسایی این بیماری انجام داده است. اما نکته حائز اهمیت این است

که با توجه به افزایش آمار مبتلایان به ویروس اچ.آی.وی از طریق روابط جنسی محافظت نشده و تغییرات فرهنگی، اجتماعی و جمعیتی، و همچنین آمار قابل توجه نوجوانان و جوانان ساکن در شهر تهران، لازم است که شهرداری تهران بودجه‌های فرهنگی-اجتماعی خود را در مسیر پیشگیری، مشاوره و تشویق به آزمایش افراد دارای روابط پر خطر با بهره‌گیری از خدمات وزارت بهداشت سوق دهد.

همه باید با هم صحبت کنیم و به این نتیجه برسیم که اگر این کشتی سوراخ باشد و ما این مساله را پنهان کنیم، همه با هم غرق خواهیم شد.

همچنان که در همه موارد چه در خشم‌ها و چه در بیماری‌های پنهان شده و... می‌تواند عوارض جبران ناپذیری برای کشور به همراه داشته باشد. لذا درخواست من این است که اداره کل فرهنگی-اجتماعی و ستاد سمن‌ها در مورد آگاهی بخشی و توانمندسازی جوانان بیشتر کار کنند. نترسیم از اینکه به جوان گوشزد کنیم در صورت داشتن رفتار پرخطر جنسی از کاندوم استفاده کنید. نترسیم از اینکه به جوان‌ها بگوئیم در صورت داشتن روابط پرخطرجنسی چه خطراتی آن‌ها را تهدید می‌کند و هرچقدر ما شفاف‌تر صحبت کنیم و جوانان خود را آگاه کنیم مسلما آن‌ها رفتار وفادار به خانواده را یاد می‌گیرند و چارچوب روابط حاصل از ازدواج را ارج می‌نهند. و هرچقدر در این باره صحبت نکنیم باید منتظر فجایعی نظیر ماجرای روستای واقع در جنوب شرقی کشور که سال جاری خبرساز شد باشیم. بنابراین همه از این کشتی که مسافر آن هستیم محافظت کنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟