به گزارش رکنا،البته ذکر این نکته ضروری است که پیشتر برخی ترفندها بود که می شد در الکسا رتبه بالاتری را کسب کرد ولی در چند وقت گذشته و پس از تغییراتی که این سایت انجام داده رتبه بندی ها واقعی تر شده و می شود تا حدود زیادی به این رتبه بندی با درصد کمی از خطا اعتماد کرد.

رتبه خبرگزاری ها در الکسا

1- خبرگزاری فارس: 16

2- خبرگزاری ایسنا 30

3- خبرگزاری تسنیم: 32

4- خبرگزاری مهر: 44

5- خبرگزاری برنا: 52

6- خبرگزاری خبرآنلاین: 54

7- خبرگزاری ایرنا: 75

8- خبرگزاری موج: 183

9- خبرگزاری صدا و سیما: 227

10- خبرگزاری میزان: 299

11- خبرگزاری ایلنا: 306

12- خبرگزاری دانشجو: 317

13- خبرگزاری ایسکانیوز: 377

14- خبرگزاری آنا: 596

15- خبرگزاری آریا: 657

لازم به توضیح است که این فهرست بر اساس رتبه بندی روز 26 تیرماه 1398 استخراج شده و با توجه بهنوسان بازدیدها و رقابت خبرگزاری ها مختلف برای جذب مخاطب احتمال تغییر در روزهای آینده وجود دارد.

پنج خبرگزاری اول بودجه عمومی دارند

نکته جالب در این رتبه بندی به بودجه خبرگزاری های کشور برمی گردد. پنج خبرگزاری اول در این فهرست همه صاحب بودجه از منابع عمومی هستند. خبرگزاری های فارس و تسنیم از نهاد های نظامی بودجه می گیرند، خبرگزاری ایسنا متعلق به جهاد دانشگاهی است، خبرگزاری مهر را سازمان تبلیغات اسلامی اداره می کند و خبرگزاری برنا هم در اختیار وزارت ورزش و جوانان است. البته تفاوت در این بودجه هم وجود دارد، مثلا ایسنا ردیف بودجه دولتی دارد و فارس و تسنیم هم صاحب یک بودجه خوب و میلیاردی هستند، مهر هم به نسبت از بودجه خوبی برخوردار است و در بین اینها برنا کمتر از بقیه بودجه می گیرد.

محتوای پنج خبرگزاری اول

هر پنج خبرگزاری همه حوزه های رسانه ای را پوشش می دهند، مثلا ایسنا که متعلق به جهاد دانشگاهی است فقط به مسائل دانشگاه نمی پردازد یا مهر مطالب ویژه سازمان تبلیغات و برنا اختصاصا اخبار مربوط به وزارت ورزش و جوانان را منتشر نمی کند بلکه همه حوزه اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، ورزشی، فرهنگ و هنر و... را پوشش می دهند.

رتبه عجیب برخی خبرگزاری ها

در این رتبه بندی اما برخی شگفتی ها هم وجود دارد، اگر از ایرنا بگذریم که چون خبرگزاری رسمی کشور است و طبعا در انتشار برخی اخبار معذوریت هایی دارد، جایگاه خبرگزاری های صدا وسیما، میزان، متعلق به قوه قضائیه، ایسکا نیوز و آنا (رسانه های دانشگاه آزاد) قابل توجه است، این رسانه ها علیرغم بودجه های مناسبی که دارند نتوانسته اند مخاطبان را به خود جلب کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟