پیش از این ،پدر گلایه مند بود که پسر به حرف هایش عمل نمی کند و حالا او دغدغه دارد فرزندش برای حرف هایش پشیزی ارزش قائل نیست و اصلا گوش نمی دهد.

پدر نگرانی اش بی جا نیست ،اما اصول تربیتی او ترتیبی درست و منطقی نداشته و ندارند و برای همین هم با این همه دلسوزی و اضطراب به نتیجه نمی رسد.پدر از سختی های دوران کودکی و مشقاتی که در مسیر پر فراز و نشیب روزگار جوانی و مشکلاتی که برای ساختن زندگی خود کشیده می گوید. دوست ندارد فرزندش مشکلی داشته باشد. می خواهد تمام آرزوهای دست نیافته خود را در پازل فکر و عمل فرزندش کنار هم بچیند و کامل کند. پسر هم حوصله شنیدن نصایح تکراری و توصیه های مکرر پدر را ندارد . وقتی با گفته های اطرافیان روبرو می شود که تاکید می کنند هوای پدر پیر و بازنشسته اش را بیشتر داشته باشد اعصابش به هم می ریزد . او دوست ندارد هرکسی از راه می رسد پای درد پدر بنشیند و از این که چرا راز زندگی شان سر زبان دیگران می افتد دلخور می شود.مشکل این است ،پدر پسر را قبول ندارد و پسر به پدر اعتماد نمی کند و این یعنی یک فاصله سرد و جدایی خطرناک عاطفی.

پدر می ترسد پسر تنهایش بگذارد و پسر در تکاپوی یافتن همدمی همراز است تا تکیه گاهی بیابد.اگر شانس یار و اقبال پسر نباشد،قدرت «نه»گفتن بلد نباشد و نداند که هرکسی لایق دوستی و همنشینی نیست خطرهای زیادی او را تعقیب و تهدید می کند.

حکایت این ماجرا مانند قصه ای است از فردی که پرورش دهنده پروانه بود. او از دیدن مشقات پروانه ها هنگام بیرون آمدن از پیله ناراحت می شد. روزی از روی ترحم ،شکافی در یک پیله ایجاد کرد تا پروانه راحت تر از آن خارج بشود. اما آن پروانه هرگز قدرت کافی برای پرواز پیدا نکرد.

پدرها و مادرها باید به این نکته توجه کنند که فرزندان شان را با واقعیت ها و موقعیت های مختلف زندگی روبرو سازند .

در این صورت فرزندان مقاوم و با تجربه بار خواهند آمد و شکننده و زود رنج و بلند پرواز نخواهند شد. از پدر و آ نچه باید انجام بدهد گفتیم و لازم است به این نکته توجه کنیم که پسر هم باید پروانه باشد.

و پروانه بشود. اگر خانواده ها برای یافتن زبان مشترک و انتخاب بهترین شیوه های تربیتی و همچنین صمیمت و اعتماد بیشتر به اصل مهم مشاوره و راهنمایی گرفتن از مشاوران متخصص و متعهد بیشتر توجه داشته باشند بسیاری از مشکلات به وجود نمی آید و ایمن و سالم به پیش خواهند رفت.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟