دانش‌آموزان روستایی در سیستان و بلوچستان اغلب به وسیله وانت‌بار جابه‌جا می‎شوند که علاوه بر حوادث Accidents و سوانح جاده‎ای، باران، طوفان و سرما تهدیدی جدی برای سلامتی Health این دانش‌آموزان به شمار می‌رود.

بسیاری از دانش‌آموزان روستایی به دلیل تراکم جمعیت و نبود مدارس در مقاطع تحصیلی بالاتر، برای ادامه تحصیل با وانت‌بار‌ها به نزدیکترین مکان اعزام می‌شوند که فقر خانواده‎ها، ترس از ترک تحصیل دختران و صعب‎العبور بودن راه‎های روستایی، آموزش و پرورش شهرستان نیکشهر را مجاب به استفاده از وانت‎ها برای سرویس مدارس کرده است.

خانواده‌ها هزینه پرداخت سرویس مدرسه مناسب را ندارند

رئیس شورای اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: با مستندات و دلایل کافی می‌گوییم در شهرستان‌های کنارک، چابهار، نیکشهر و فنوج و روستا‌های سیستان هنوز دانش آموزان با وانت بار جا‌به جا می‌شوند.

عبدالعزیز بلوچزهی گفت: اگر آموزش و پرورش پرداخت هزینه سرویس به دانش آموزان و اجاره بها را انجام دهد، مشکل برطرف می‌شود، رفع مشکلات سرویس مدارس به تامین اعتبار از سوی آموزش و پرورش برمیگردد.

وی افزود: بعد مسافت روستا‌های ما نسبت به مرکز آموزشی و مرکز شهر بسیار زیاد است و باید اقدام لازم برای تامین سرویس ایاب و ذهاب صورت گیرد، در روستا‌هایی که ۵ و ۶ دانش آموز هستند و سرویس مدرسه ندارند خانواده‌ها مجبور هستند از سرویس‌های خطرناک استفاده کنند.

بلوچزهی اضافه کرد: متاسفانه زیرساخت‌های راه نیز در استان ما مطلوب نیست و خودروی سواری هم نمیتواند آنجا تردد کند وگرنه این چند دانش آموز روستایی را با خود به مدرسه می‌رسانند، خانواده‌ها مجبور هستند یک خودروی تویوتا وانت را با ۱۰۰ هزار تومان در ماه برای فرزندان خود کرایه کنند.

مجبور هستیم فرزندان خود را به مدرسه برسانیم

یکی از خانواده‌های روستایی در نیکشهر که فرزندش توسط وانت جا به جا می‌شود گفت: ما مجبور هستیم فرزند خود را به موقع به مدرسه برسانیم و هر گاه وانت هم نباشد مجبوریم به خودرو‌های عبوری که بعضا آشنا هستند بگوییم فرزندانمان را به مدرسه برسانند.

درزاده گفت: برخی دانش آموزان بخاطر نبود سرویس مدرسه در روستا‌ها ترک تحصیل می‌کنند در حالیکه درس خواندن را دوست دارند.

۷۰۰ خودرو ویژه سرویس مدارس در روستا‌های سیستان و بلوچستان فعال هستند

معاون پشتیبانی اداره‌کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در زمینه وضعیت سرویس‌های خطرناک مدرسه گفت: یکی از وظایف شورا‌های آموزش و پرورش این است که خودروی نقلیه مناسب را تهیه و در اختیار آموزش و پرورش قرار دهد.

ارجمندی افزود: چند سال قبل نیز قرار شد با شرکتی قرار داد بسته و چند دستگاه خودروی ون در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد بر خلاف تمام پیگیری‌ها شرکت‌های مورد نظر به تعهدات خود عمل نکردند.

وی با بیان اینکه وانت بار‌ها طرف قرار داد آموزش و پرورش برای سرویس مدارس نیستند، افزود: اولیای دانش آموزان بعضا برای رساندن دانش آموزان به مدرسه از خودرو‌های نا ایمن استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: ایجاد فرصت برابر آموزشی و مسئله ایمنی و مراقبت از دانش آموزان دو مقوله مهم بوده که همواره مورد تاکید و توصیه این اداره کل بوده و تاکنون از هیچ کوششی دریغ نشده است.

معاون پشتیبانی اداره‌کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان افزود: در نقاطی که محدودیت دسترسی به مدرسه وجود دارد ۷۰۰ سرویس مدرسه در نظر گرفته شده و نوع وسیله نقلیه (صرفا مینی بوس، ون، و سواری) است.

وی با اشاره به عکسی که در فضای مجازی از وانت حامل دانش آموزان پخش شد، گفت: در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی و اقدامات لازم انجام خواهد شد.

ارجمندی یادآور شد: در روستای تپه کنیز شهرستان هیرمند یک واحد آموزشی توسط خیر در حال احداث است که احتمالا تا بهمن ماه آماده بهره برداری و مشکل ایاب وذهاب دانش آموزان حل خواهد شد.

گفتنی است، همواره فرهنگ غلط استفاده از وانت‌بار‌ها به عنوان سرویس مدارس در برخی نقاط روستایی سیستان و بلوچستان منتج به حادثه‌های دلخراشی شده و در سال‌های قبل یک کشته و بیش از ۱۵ نفر نفر مجروح به دنبال داشت.خواندنی های رکنا را در اینستاگرام دنبال کنید

آیا این خبر مفید بود؟