داغ ترین ها کدخبر: 372836 ارسال پرینت 217

رکنا: کشف ستون های گچ بری شده ، کف آجر فرش و گچی قرون میانه اسلامی ، ستو ن های سه قلوی آجری ، منبر مسجد و ... بخشی از یافته های باستان شناسان در برنامه پژوهشی محوطه سنگ بست فریمان است.

حسین عباس زاده رییس هیأت باستان شناسی گفت: در برنامه پژوهشی محوطه سنگ بست در استان خراسان رضوی شهرستان فریمان علاوه بر مستند سازی مجموعه ،نقشه های مستند و دقیق عرصه و حریم تهیه شد.

او افزود: برای کسب اطلاعات لازم از بنایی که به عنوان مسجد این شهر تاریخی شناخته می شد گمانه هایی ایجاد و مورد کاوش قرار گرفت که به نتایج ارزشمندی نیز رسید.

این باستان شناس تصریح کرد: بخشی از حفاری های صورت گرفته در این مکان به کشف ستون های گچ بری شده ، کف آجر فرش و گچی قرون میانه اسلامی این مسجد منجر شد.

او گفت: همچنین هیأت باستان شناسی در قسمت ایوان جنوبی مسجد به ستون های سه قلوی آجری با تزئینات گچی و منبر مسجد دست یافت که بخش عمده آن سالم بیرون آمد.

عباس زاده ، تزئینات خطوط کتیبه های کوفی ، آجر تراش و گچبری شده که در ایوان اصلی مشرف به حیاط و داخل مسجد استفاده شده بود را نیز از کشفیات اعلام کرد.

او خاطر نشان ساخت که همچنین تزئینات رنگی روی اندود گچ در داخل بنا وجود داشته که قسمت هایی از آنها دراین حفاری به دست آمد.

سرپرست هیأت باستان شناسی گفت :پس از پایان عملیات حفاری اقدامات حفاظتی لازم که در حین حفاری انجام شد در حال تکمیل است.

گمانه زنی تعیین عرصه و لایه نگاری محوطه تاریخی سنگ بست فریمان خراسان رضوی با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها