چگونه با وسواس فکری مبارزه کنم؟

دختری هستم۱6ساله و دچار وسواس فکری و عملی بسیار مزمن و حادی هستم. از بین این همه افکار و اعمال وسواسی از وسواس کلام و وسواس زمان و اعداد رنج می‌برم. مثلا در بعضی موارد یک حرفی را باید چند بار تکرار کنم و در مورد وسواس زمان هم اینکه فکر می‌کنم در روزهایی که مثلاً سوم یا سیزدهم است اگر کاری را شروع کنم برکت ندارد و نحس است و باید هر کاری را شروع کردم برای اینکه با برکت باشد اول سال و بهار و یکم و حتما هم شنبه باشد. لطفاً راهنمایی بفرمایید.

2021-08-24 06:55:27 تاریخ : ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ ۱۱:۲۵:۲۷ تعداد پاسخ ها 1
  • علایم ذکر شده توسط مددجوی گرامی بیانگر نوعی اختلال وسواس فکری – عملی است که با دو نوع مشخص از علائم شناخته می‌شود: افکار وسواسی و رفتارهای اجباری. وجود هرکدام از این علائم می‌تواند نشان‌دهنده وجود اختلال وسواس در فرد باشد. نمونه‌هاي افكار و اعمال وسواسي را می‌توان شامل: افكاري چون ترس از آلودگي و ميكروب، ترس از آسيب به خود و ديگران، نياز به پرسيدن و اعتراف كردن و گفتن، شستن، چك كردن، تكرار كردن، لمس كردن، شمردن، نظم و ترتیب و تقارن و احتكار كردن را مي‌‌توان از جمله اعمال وسواسي نام برد. اعمال وسواسي تقريبا هميشه با افكار وسواسي همراه هستند اما افكار وسواسي مي‌تواند با اعمال وسواسي همراه نباشد. گاهي وقت‌ها افراد وسواسي تشریفات عجيبي در كارهاي خود دارند مثلا برخی از بیماران وسواسی شب‌ها وقتی مي‌‌‌خواهند به تختخواب یا بستر بروند اعمال وتشریفاتی را جهت خوابيدن خود باید به کار بگیرند. مثلاً چهار بار شب بخير بگويد، چهار بار چراغ اتاقش را خاموش و روشن كنند. یا بر این باورند که اگر جمله خاصی را روز چهارشنبه بارها نخوانیم و در آب فوت نکنیم زلزله می‌آید؛ یا اگردر یک روز فرد، کاری را انجام دهیم، بد یمن و نحس خواهد بود اما اگر زوج باشد بی‌خطر می شود یا اگر موقع بیرون رفتن از خانه سه باربه تخته نزنیم حتما تصادف می‌کنیم؛ اینها بخشی از تکرار رفتارهای یک فرد وسواسی است که کاملا خرافی بوده و هیچ ریشه عقلی و منطقی ندارد اما فرد عمیقا به آنها عقیده داشته و در صورت انجام ندادن آنها عصبی و مضطرب می‌شود. لذا رفتارهایی از این قبیل که مددجوی گرامی ذکر کرده است می‌تواند زنگ خطری برای او باشد و لازم است تحت نظر یک متخصص روانشناس بالینی به درمان آن اقدام کنید.

    2021-08-24 06:55:31 ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ ۱۱:۲۵:۳۱ 110

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ

!-- AASAAM Analytics -->