فکر می‌کنم انتخاب پسرم برای ازدواج اشتباه است

پسر جوانم قصد دارد با زن مطلقه‌ای كه از خودش بزرگ‌تر است ازدواج كند. این موضوع من را بسیار نگران كرده است و می‌دانم بعد از مدتی پشیمان خواهد شد. چگونه می‌توانم او را متوجه این تصمیم اشتباهش كنم؟

2021-06-19 09:05:33 تاریخ : ۱۴۰۰/۰۳/۲۹ ۱۳:۳۵:۳۳ تعداد پاسخ ها 1
  • یكی از عواملی كه باعث می‌شود برخی از جوانان به ازدواج با زنان مطلقه‌ای كه از خودشان بزرگ‌تر هستند روی بیاورند مربوط به سخت‌گیری‌هایی است كه برخی از خانواده‌ها در امر ازدواج این موضوع را در پیش می‌گیرند. اما ازدواج با زن مطلقه كه تا حدی از استقلال مالی برخوردار است دیگر سخت‌گیری‌های خاص خانواده‌ها را ندارد و این عامل باعث می‌شود كه جوانان به این نوع ازدواج سوق داده شوند. معمولا زن‌هایی كه مطلقه هستند از وضعیت زندگی مطلوبی برخوردارند و جوانان به ازدواج با آنان رغبت نشان می‌دهند و تصور می‌كنند زندگی‌شان را به راحتی و بدون كمك دیگران می‌سازند .آرزوی هر جوانی این است كه با دختر ایده‌آل تشكیل زندگی بدهد و یكی از ملاك‌های ایده‌آل بودن دختر این است كه قبلا ازدواج نكرده و از لحاظ سنی پایین‌تر از خودش باشد، البته این مشكلات بیشتر جنبه اقتصادی دارد. سخت بودن شرایط تشكیل زندگی با دختری كه قبلا ازدواج نكرده از یك طرف و از طرفی برخی امتیازاتی كه ازدواج با زن مطلقه دارد، باعث می‌شود آنان به این قبیل ازدواج‌ها تمایل نشان دهند. در واقع سختی شرایط ازدواج جوانان و مسائل مالی دو عاملی است كه باعث می‌شود فرد به چنین ازدواجی تن بدهد.برخی مواقع این دسته از زنان بچه دارند و جوانان حتی راضی می‌شوند بچه حاصل ازدواج قبلی زن را بپذیرند كه این امر مشكلاتی را قطعا در بر خواهد داشت. زنی كه سابقه ازدواج قبلی دارد قطعا انتظاراتش بیشتر خواهد بود، ممكن است شوهر جدیدش نتواند این انتظاراتش را برآورده كند. در ابتدای امر ممكن است جوانان به خاطر شرایط اقتصادی و روحی روانی به این ازدواج تن بدهند ولی به مرور زمان بخاطر گفته‌های دیگران آنان به این نتیجه می‌رسند كه اشتباه كرده‌اند و در نتیجه این ازدواج ثباتی نخواهد داشت. البته انگیزه بیشتر این زنان برای ازدواج این است كه سایه مردی بالای سرشان باشد تا بتوانند با امنیت اجتماعی بالاتری در جامعه زندگی كنند. آنان به‌خاطر نگاه‌های سنگین مردم و فشار‌های خاصی كه جامعه روی این زنان اعمال می‌كند و نظارت‌هایی كه خواه ناخواه وجود دارد برای رهایی از این فشارها تن به ازدواجی می‌دهند كه برای خودشان نیز مسأله‌ساز می‌شود. معمولا دید مثبت نسبت به این دسته از زنان بخاطر ازدواج با همسر كوچك‌تر وجود نخواهد داشت. از آنجایی‌ كه دیدگاه‌های منفی نسبت به این قبیل ازدواج‌ها وجود دارد ادامه زندگی مشكل‌ساز خواهد بود. گاهی مواقع جوانان بعد از ازدواج با زنان مطلقه‌ای كه از خودشان كوچك‌تر هستند پشیمان می‌شوند یعنی وقتی توانستند اعتماد آنان را جلب كرده و مال و اموال او را تصاحب كنند و از این طریق نیاز مالی خود را جبران كنند و بنیه مالی پیدا كرده و به خواسته‌های خودشان برسند حاضر نمی‌شوند به ادامه زندگی تن بدهند. علاوه برآن فشار‌های وارده از طرف خانواده نیز موجب می‌شود تا دلیلی برای ادامه زندگی نبینند، در این حالت به‌رغم عشق آتشین كه به سرعت خاموش می‌شود این عوامل مانع از تداوم زندگی می‌شود. هر چند ممكن است استثناهایی هم وجود داشته باشد و هدف از این نوع ازدواج انگیزه مالی نباشد و زندگی خوبی را در كنار هم تجربه كنند ولی درصد تشكیل چنین خانواده‌هایی بسیار كم است. در اسلام نیز به هم‌كفو بودن زوجین تاكید شده است. یكی از مصادیق هم‌كفو بودن این است كه هر دو مجرد یا هر دو مطلقه باشند.

    2021-06-19 09:05:35 ۱۴۰۰/۰۳/۲۹ ۱۳:۳۵:۳۵ 147

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ