همسر من زیادی به مادرش وابسته است

همسر من دچار بیماری سختی شد بعد از بیماری از بیمارستان تا سلامتی کامل به منزل مادر ایشان آمده ایم تقریبا یک سال از سلامتی کاملشون میگذرد ولی می گوید دیگر نمی توانم مادرم را رها کنم و به زندگی برگردم و کلا باید با مادرم باشم حتی جدا شدن چند ساعت برایش سخت است و هر جا باشد باید عصر پیش مادرش باشد و من هم مجبورم با مادر ایشان زندگی کنم. من چکار کنم؟

2021-01-30 17:43:53 تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۱۱ ۲۱:۱۳:۵۳ تعداد پاسخ ها 1
  • زوج درمانگران عقیده دارند ازدواج آغاز زندگی مشترک زن و مرد است. هر زوجی در زندگی خود با چالش های زیادی مواجه می شوند که نحوه مدیریت و برنامه ریزی برای حل و فصل مسایل از اهمیت زیادی بر خوردار است. یکی از مهم ترین مشکلاتی که ممکن است برای زوجین مشکل آفرین باشد وابستگی یکی از طرفین به خانواده والدینی است. خانواده درمانگران اساس یک زندگی موفق و سالم را در این می دانند که هر کدام از زوجین بتوانند با تشکیل زندگی جدید از زندگی والدینی خود فاصله بگیرند و دلبستگی و وابستگی را در زندگی مشترک و جدید خود تجربه نمایند. اما معمولاً فرد وابسته به خانواده در این شرایط دچار اضطراب و استرس می شود و قدرت تصمیم گیری درستی ندارد چون هنوز آمادگی لازم را برای ورود به زندگی جدید کسب نکرده است و از روی احساسات تصمیم به ازدواج گرفته است به همین دلیل متاسفانه یکی از مشکلات شایع که موجب بروز اختلاف بین زوجین می گردد ، وابستگی یکی از طرفین به خانواده خود است . روانشناسان در این رابطه دو حالت کلی وابستگی را ذکر می کنند. در یک حالت، فرد وابسته به خانواده فقط در مواردی خاص و برای حل برخی مشکلات به سراغ خانواده خود می رود اما در حالت دوم ، خانواده به ویژه مادر باید در زندگی فرد حضور و نقش پررنگی داشته باشد و حکم سایه را ایفا می کند یعنی در همه جا باید در کنار او باشد و فرد وابسته بدون حضور مادر احساس خوبی را تجربه نخواهد کرد. به مددجوی گرامی توصیه می شود در این شرایط ، انگشت اتهام را به سوی همسر خود نگیرید و فقط آثار این رفتارش را به او گوشزد کنید. با او به آرامی صحبت کنید و به او بگویید که احساس او نسبت به مادرشان برای شما نیز قابل درک است اما یادآوری کنید که ادامه این روند ممکن است به تدریج شما را از نظر احساسی و عاطفی از هم دور کند. به یاد داشته باشید که در کاهش وابستگی های فرد وابسته ، جرو بحث و دعوا و درگیری راه به جایی نمی برد. بهترین کار این است که با محبت و توجه بیشتر فرد وابسته را پیش از بیش به سمت خود جذب کنید. بنابر این لازم است که ارتباط صمیمانه ای را با همسرتان برقرار کنید تا احساس نزدیکی بیشتری با شما پیدا کند.اگر والدین همسرتان تجربه و شناخت بیشتری دارند با آنها مشورت کنید و به آنها احساس خود را از وابستگی همسرتان در میان بگذارید و در نهایت سعی کنید با مدیریت صحیح به سازگاری مطلوب با همسرتان دست پیدا کنید . به علاوه مشاوره با یک روانشناس با تجربه در این رابطه نیز می تواند کمک کننده باشد.

    2021-01-30 17:43:57 ۱۳۹۹/۱۱/۱۱ ۲۱:۱۳:۵۷ 5869

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ