پسرم شبها از تاریکی می ترسد

پسرم زود به دنیا آمده الان ۱۲ ساله و همیشه مضطرب است و می ترسد و ناخن می جود. شب ها باید چراغ اتاقش و تلویزیون روشن باشد تا صبح. باید با او چگونه رفتار کنم تا در آینده مشکلی نداشته باشه شد؟

2021-01-29 09:59:10 تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۱۰ ۱۳:۲۹:۱۰ تعداد پاسخ ها 1
  • ترس و اضطراب در کودکان امری نسبتاً شایع است به ویژه هنگامی که در برابر موقعیت ها و تجربیات جدیدی قرار می گیرند. بیشتر کودکان به مرور زمان یاد می گیرند که با ترس ها و نگرانی های خود مقابله کنند. مطالعات نشان داده است که علایم استرس و اضطراب کودکان اغلب با تغییرات فیزیکی یا رفتاری ظاهر می شوند و در این رابطه کودکان با توجه به سن و شخصیت فردی آنها واکنش های متفاوتی را از خود نشان می دهند. استرس و اضطراب در کودکان و نوجوانان می تواند منجر به علایمی نظیر مشکلات تمرکز ، ترس از جدا خوابیدن و اضطراب جدایی ، ترس از تاریکی، ترس از تنها بودن ،ناخن جویدن ، ترس از رفتن به مدرسه ، شب ادراری یا کابوس های شبانه شود. منشاء اضطراب و استرس می تواند یک عامل بیرونی نظیر تنش و تعارضات خانوادگی و برون ریزی هیجانی والدین در حضور کودکان، فشار تحصیلی و حساسیت افراطی والدین نسبت به تکالیف تحصیلی، تغییر و جابجایی منزل یا مدرسه، طلاق والدین یا تولد یک خواهر و برادر جدید یا حتی دیدن فیلم یا خواندن کتاب های هیجانی باشد، این عوامل می تواند دنیای کودک را تغییر دهد و حس امنیت کودک را متزلزل نماید و منجر به سردرگمی و اضطراب کودک و نوجوان گردد.بنا براین به مددجوی گرامی توصیه می شود محیط خانه را به مکانی امن برای کودک خود تبدیل کنید. فضای راحت و دور از تنشی را ایجاد کنید. بر برنامه های تلویزیونی، بازی های ویدیویی و کتاب های کودکتان نظارت بیشتری داشته باشید. به کودک خود اجازه دهید تا در مورد ترس های خود صحبت کند. هرگز نگویید بچه های بزرگ یا پسر ها نباید بترسند. در صورت لزوم در کنار تخت او بخوابید و به تدریج و آرام آرام او را تشویق کنید تا به تنهایی بخوابد. با تصورات او همراه شوید، یعنی اگر اصرار دارد که یک روح یا هر چیز خیالی دیگری در کمد لباس هایش یا پشت پرده است سعی کنید با اطمینان در کنار او قرار بگیرید و موقعیت ها را برای او آزمایش کنید مثلاً پرده را کنار بزنید یا کمد را بگردید. خواندن کتاب و قصه یا تماشای فیلم های ترسناک را برای او ممنوع کنید. در رابطه با ناخن جویدن او می توانید از داروخانه لاک مخصوص ناخن جویدن را تهیه کنید و سعی کنید به هنگام ناخن جویدن حواس او را پرت کنید تا این که او را سرزنش کنید یا از کودک بخواهید این کار را انجام ندهد.

    2021-01-29 09:59:16 ۱۳۹۹/۱۱/۱۰ ۱۳:۲۹:۱۶ 2783

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ