پسرم میگوید من بیسوادم و به درد نمیخورم

پسری 10 ساله دارم.که اصلا میل به درس ندارد و هیچی نمینویسد هر چه هم از سال قبل یاد گرفته فراموش کرده. همیشه بهانه می آورد. میگوید من بیسوادم به درد نمی‌خورم نمیدانم چکار کنم. هر روز دارم به حال خودم و خودش گریه میکنم. راهنمایی کنید ممنون میشوم.

2020-12-28 16:49:44 تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۰۸ ۲۰:۱۹:۴۴ تعداد پاسخ ها 1
  • ما پدر و مادرها اغلب، بر این باوریم که چرا فرزندان ما به حرف های ما توجه نمی کنند مگر آن که آنها را دعوا و به اصطلاح گوش آنها را بپیچانیم. ولی واقعیت این است که این نوع تلاش ها برای ایجاد انگیزه در فرزندان احتمالاً نتیجه منفی خواهد داد. شما نمی توانید فرزندتان را مجبور کنید که به درس خواندن اهمیت بدهد فقط به این دلیل که این امر برای شما مهم است یا به فکر آینده فرزند خود هستید. بدتر از همه این است که این فشار و تلاش برای ایجاد انگیزه درفرزندتان می تواند نتیجه ای معکوس به بار آورد و تبدیل به نوعی جنگ قدرت بین والد و فرزند گردد. اگر به علت امور تحصیلی وارد حریم فرزندتان شدید و سعی کردید اورا مجبور کنید تا با فشارو زور به درس خواندن اهمیت دهد، آن هم فقط به این دلیل که نگران سرنوشت و آینده او هستید باید این نوع رفتار ها را کنار بگذارید و از خودتان بپرسید در این جا مسئولیت فرزند من چیست ؟ اگر فرزند شما درس نمی خواند وظیفه شما به عنوان والدین این است که حس مسئولیت پذیری را در او رشد دهید و به او یاد دهید که دنیای واقعی چگونه است. به عنوان مثال در دنیای واقعی اگر کاری را که به شما محول شده انجام ندهید، پولی دریافت نخواهید کرد. سعی کنید برای فرزند خود سناریو هایی را ایجاد کنید تا به او نشان دهید که نتیجه یک انتخاب اشتباه چیست. اما هرگز او را وادار به انجام ریاضی یا هر درس دیگری نکنید ، به او نگویید در آینده به جایی نخواهید رسید ، چرا که نمی توانید کسی را مجبوربه انجام کاری بکنید به صرف این که آن کار فقط برای شما اهمیت دارد بلکه فرزند شما نیز باید به این اصل و نتیجه گیری برسد در غیر این صورت تلاش شما چیزی جز آب در هاون کوبیدن نیست. والدین ، اغلب خودشان را مسئول عاقبت فرزندان در زندگی می دانند، ولی باید بدانید که این طور نیست و در نهایت، خود فرزند شما، مسئول انتخاب هایش خواهد بود. ولی از آنجا که فکر می کنیم موفقیت فرزندان به ما بستگی دارد، وارد حوزه ای خواهیم شد که به آن تعلق نداریم. به ما آمو خته اند که باید به طریقی، فرزندمان را کنترل کنیم، بنابر این بیشتر والدین، بدون فکر کردن، وارد حریم فرزند و نوجوان خود می شوند، فکر می کنیم باید با سرزنش و تهدید و فشار از کودک بخواهیم تا به فکر آینده خود باشد و اشتباهات ما را تکرار نکند اما این نوع برخورد ها فقط موجب می شود تا آنها در برابر ما چون سد محکمی بایستند و با واکنش های منفی فضای خانواده را متشنج کنیم حتی گاهی ممکن است که فرزند شما با رعب و وحشتی که ایجاد کرده اید به خواسته شما تن دهد تا از این طریق از تهدید و سرزنش های شما رهایی یابد ولی این رفتار ها مسلماً باعث ایجاد انگیزه تحصیلی در او نخواهد شد. مطالعات نشان داده است وقتی والدین با خشم و عصبانیت و تهدید، کودک را به درس خواندن و انجام تکالیف یا تحصیل مجبور می کنند در این صورت انگیزه کودک ضعیف تر و نسبت به درس و کتاب حالت نفرت و انزجار پیدا می کند. برای تشویق کودکان به درس خواندن و تبدیل آنها به کتاب خوان های حرفه ای باید مطالعه را برای بچه هاجذاب کنیم نه خسته کننده و نفرت انگیز، اگر فرزند شما به این نتیجه برسد که مطالعه کردن ، درس خواندن و مدرسه رفتن کار بیهوده و خسته کننده ای است دیگر جز به اجبار تن به مطالعه نخواهد داد.

    2020-12-28 16:49:47 ۱۳۹۹/۱۰/۰۸ ۲۰:۱۹:۴۷ 2982

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ