مجازات جعل سند چیست؟

شخصی مدرک تحصیلی را برای استخدام در یک شرکت معتبر جعل و از آن سند مجعول در این راستا استفاده می‌کند، آیا یک مجازات در حق وی اعمال می‌شود؟

2020-12-12 17:14:41 تاریخ : ۱۳۹۹/۰۹/۲۲ ۲۰:۴۴:۴۱ تعداد پاسخ ها 1
  • اگر شخصی ابتدا مدرک تحصیلی را جعل و سپس از آن سند قلابی و واهی استفاده کرده و به منظور خود دست یابد، مرتکب دو جرم شده است؛ هم جعل و هم استفاده از سند مجعول. مطابق رای وحدت رویه 1185 مورخ 30/3/1336 و رای وحدت رویه 76/3 مورخ 18/1/1377 استفاده از سند مجعول عملی مستقل از جعل محسوب می‌شود و نسبت به جاعل نیز بزه جداگانه‌ای است. جرم جعل جرمی مطلق بوده و وجود ضرر بالقوه لازم و کافی است. البته باید توجه داشت که ورود این ضرر به صورت بالقوه یا بالفعل باید ناشی از فریب خوردن و به اشتباه افتادن متضرر باشد. عنصر معنوی جرم جعل عبارت است از سوءنیت عام و سوءنیت خاص، یعنی اولا مرتکب باید علم و عمد به عمل ارتکابی داشته باشد، ثانیا مرتکب قصد ایراد ضرر اعم از مادی یا معنوی داشته
    باشد.
    جعل بر دو قسم است؛ جعل مادی آن است که در ظاهر و صورت نوشته یا سند یا غیره خدشه‌ای وارد می‌شود و جعل مفادی یا معنوی آن است که بدون ایراد هیچگونه خدشه‌ای به ظاهر سند یا نوشته یا غیره حقیقت در آنها تحریف می‌شود و مطابق منتسب به دیگران به گواهی دیگری در آنها منعکس می‌شود و شخص شاکی در خصوص پرونده جعل باید اصل سند مجعول را جهت انجام کارشناسی تقدیم دادگاه کند.

    2020-12-12 17:14:47 ۱۳۹۹/۰۹/۲۲ ۲۰:۴۴:۴۷ 439

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ