تمکین نکردن گناه محسوب می شود؟

با طرح سؤال یكی از خوانندگان گرامی مبنی بر اینكه در صورت عدم تمكین از شوهر به دلیل رسیدگی به امور فرزندان آیا مرتكب گناهی می‌شود یا خیر و پاسخ ارائه شده به آن، تماس‌های تلفنی متعددی از ناحیه خوانندگان محترم به عمل آمد و سؤالاتی از قبیل اینكه آیا اعتقاد متزلزل شوهر ، بدرفتاری‌ها و خشونت وی و موارد مشابه این‌چنینی می‌تواند دلیلی بر عدم تمكین باشد و در چنین فرضی آیا گناهی ارتكاب می‌یابد؟

2020-12-02 15:17:23 تاریخ : ۱۳۹۹/۰۹/۱۲ ۱۸:۴۷:۲۳ تعداد پاسخ ها 1
  • تمكین زن از شوهرش یك تكلیف دینی و مقتضای عقد نكاح است و در قانون مدنی ایران هم به این مورد به‌طور مؤكد اشاره شده است. اصل تمكین بر دو قسم است: تمكین عام و تمكین خاص. اولی شامل تبعیت زن از شوهرش در انتخاب مسكن،‌ لباس، ایجاد روابط اجتماعی و شغل، مسافرت، ورود و خروج به منزل. به‌طور كلی تمكین عام نوعی هماهنگی زن با شوهر درزندگی روزمره اجتماعی و مسائل تابع آن است. این هماهنگی برای زن محدودیت نیست بلكه فضای زندگی را توأم با آرامش کرده و قطعاً در تعلیم و تربیت بچه‌ها مؤثر خواهد بود.
    تمكین خاص مربوط به زناشویی است كه چنانچه زوجه عذر شرعی یا قانونی نداشته باشد، نباید مانع تحقق آن شود. رفتارهای قید شده در سؤالات گرچه می‌تواند از موارد درخواست طلاق باشد ولی مانع اجرای تمكین به معنای خاص نیست

    2020-12-02 15:17:32 ۱۳۹۹/۰۹/۱۲ ۱۸:۴۷:۳۲ 66

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ