من با خودم حرف میزنم

مشکل من این است که گاهی وقتی تنها میشوم افکار مزاحم و تخیلات سراغم می آید و رابطه ام با محیط قطع میشود و با خودم حر ف میزنم. مشکل دومم این است که مکانهای شلو غ و صداهای زیاد را نمیتوانم تحمل کنم و اذیت میشوم لطفا بگویید چکار کنم تا دیگر با خودم تنهایی حرف نزنم.

2020-11-10 08:48:52 تاریخ : ۱۳۹۹/۰۸/۲۰ ۱۲:۱۸:۵۲ تعداد پاسخ ها 1
  • روانشناسان عقیده دارند که گاهی با خود حرف زدن می تواند بخشی از طبیعت سالم افراد باشد و لزوماً به معنای جنون و اختلال روانپزشکی نیست هر چند که در برخی از اختلالات شدید یکی از علایم می تواند با خود خندیدن و با خود حرف زدن نیز باشد اما هر با خود صحبت کردن لزوماً به معنی بیماری نیست. بلند صحبت کردن با خود، یک نوع کلام و گفتگوی درونی است که با صدای بلند انجام می گیرد همانند کودکان که با صدای بلند فکر می کنند. طبیعی است زمانی که ما درگیر استرس و دغدغه های ذهنی هستیم یا از کاری احساس ندامت و پشیمانی داریم ممکن است در این موقعیت ها وارد تخیلات و مرور موضوع و با خود صحبت کردن شویم. برای همه ما پیش آمده که نتوانسته ایم به افرادی که موجب ناراحتی و رنجش ما شده اند پاسخ مناسب را بدهیم پس ممکن است در یک فرصت به مرور آن وقایع آزاردهنده بپردازیم و ابعاد مختلف آن را بررسی کنیم مثلا چرا ساکت ماندم و جوابی ندادم یا بهتر بود به گونه ای دیگر برخورد می کردم و در این تخیلات گاه از خود راضی و گاهی نیز از خود عصبانی هستیم. حتی گاه با صدای دیگران از این شرایط خارج نمی شویم و غرق در افکار و احساسات متفاوتی می شویم. روانشناسان عقیده دارند وقتی افکار درونی خودمان را بلند تکرار می کنیم درک آنها راحت تر شده و ناخودآگاه به ما کمک می کند به سطح جدیدی از خودآگاهی برسیم. در این شرایط افکارمان را سازماندهی می کنیم و به صورت انعطاف پذیری آنها را با شرایط ناسازگار تطبیق می دهیم. اما اگر منظور از سوال مددجوی گرامی هجوم یکسری از افکار و تصاویر مزاحم و ناخواسته ای است که باعث آزار و اذیت و رنجش او می شود احتمال نوعی افکار وسواسی مطرح است که لازم است در این رابطه از یک روانشناس بالینی کمک تخصصی دریافت کند.

    2020-11-10 08:48:55 ۱۳۹۹/۰۸/۲۰ ۱۲:۱۸:۵۵ 2151

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ