نام خانوادگی ما در شناسنامه واقعی نيست

بنده و خواهر بزرگترم زمانی که نه و یازده سال داشتیم برایمان شناسنامه گرفتند. به دلیل جدایی والدین حضانت با پدر مادرم بود. در ضمن در شناسنامه ما دو نفر پدر را مرحوم و با نامی ساختگی ثبت کردند آنهم به استناد اسنادی که ارایه داده بودند. پس از فوت مادرمان در بین مدارکش مدارکی دال بر زنده بودن پدرمان در زمان دریافت شناسنامه ها یافتیم. با جستجوی زیاد نام و فامیل او را پیدا کردیم و متوجه شدیم ایشان دوباره ازدواج کرده و پسری در امریکا دارد (البته پدرمان هم متاسفانه فوت کرده بود ولی محل دفن او در بهشت زهرا را پیدا کردیم) با فرستادن ایمیلی برای پسرش ماجرا را برایش شرح دادیم و درخواست آزمايش دی.ان.ای کردیم ولی او اصلا پاسخ نداد. با توجه به اینکه محل دفن پدرمان در بهشت زهرای تهران مشخص است آيا میتوان از دادگاه درخواست نمونه‌‌گیری کرد؟ در صورت مثبت بودن آزمایش دی.ان.ای تکلیف وراثت ما دونفر چه میشود. نکته دیگر اینکه خاله ما که حدود نود سال دارد و در امریکا زندگی میکند کاملا به این مساله اشراف دارد همچنین دایی‌مان که او هم هشتاد و چهار ساله است میتواند در مورد پدر ما شهادت دهد. دیگر اینکه ما میخواهیم از این پدر بى‌مسئوولیت به دلیل وارد آوردن خسارات بسیار سنگین معنوی و مادی به ما دو نفر از وی شکایت کنیم لطفا راهنمایی دقیقی بفرمایید به خصوص در مورد آزمایش دی-ان-ای برای تعیین نسب.

2020-09-09 07:17:38 تاریخ : ۱۳۹۹/۰۶/۱۹ ۱۱:۴۷:۳۸ تعداد پاسخ ها 1
  • بر اساس قانون اسناد سجلی جزو اسناد رسمی است، یعنی شناسنامه و کارت ملی جزو اسناد رسمی است که هر نوع تغییری در آن به راحتی امکانپذیر نیست. مخصوصا اینکه ایشان مدعی هستند که این پدر واقعیشان با شخصی که در شناسنامه‌اش قید شده متفاوت است، آزمایش دی.ان.ای می‌تواند کمک حال باشد اما ایشان با محدودیت‌هایی مواجه است از جمله اینکه به هر ترتیب پدر واقعیشان مدت زمانی است که فوت شده، معمولا قضات هم برای دستور نبش قبر در چنین مواردی سختگیری انجام می‌دهند ولی از لحاظ قانونی شدنی است که اگر کسی نباشد که آزمایش دی.ان.ای روي او صورت بگیرد بتواند از استخوان‌های پدرششان استفاده بکنند. بدشانسی‌شان این است که برادر ناتنی‌شان در خارج از ایران است و بالاجبار هم نمی‌شود که آزمایش دی.ان.ای را انجام داد اما در خصوص اثبات نسب اگر عمه و دایی شاهد بر ماجرا هستند افراد دیگری هم هستند که می‌توانند این کار را انجام دهند ایشان می‌توانند دادخواست اثبات نسب بدهد و به همین ترتیب نام پدرش را اصلاح بکند که طبیعتا نام پدر واقعی وارد شناسنامه می شود و از بابت ارث ایشان بهره مند خواهند شد.

    2020-09-09 07:18:50 ۱۳۹۹/۰۶/۱۹ ۱۱:۴۸:۵۰ 2507

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ