در مواردی كه دلايل يكسان برای مقصر بودن هست دادگاه چه قراری صادر ميكند؟

در جریان یک درگیری میان همسایگان یک مجموعه آپارتمانی که منجر به ضرب و جرح شده، دلایل مبنی بر مقصر بودن هر دو طرف به وضوح وجود دارد، اما یک طرف دعوا دلایلی دارد که با مراجعه به محل برای قاضی محرز و روشن می‌شود، دادگاه در اینگونه موارد برای صدور رای عادلانه چه قراری صادر می‌کند؟

2020-08-09 11:20:14 تاریخ : ۱۳۹۹/۰۵/۱۹ ۱۵:۵۰:۱۴ تعداد پاسخ ها 1
  • مطابق قانون آیین دادرسی کیفری اگر برای کشف حقیقت و روشن شدن موضوع تحقیق ملی یا معاینه محل ضرورت داشته باشد، بازپرس راسا یا به درخواست متهم یا شاکی اقدام به تحقیقات محلی می‌کند. معاینه محل و تحقیق محلی جز در مواردی که ضرورت دارد، باید در روز انجام شود و مراتب ضرورت در دستور بازپرس قید شود. معاینه محل توسط بازپرس یا به دستور او توسط ضابط دادگستری انجام می‌شود. از مواردی که هنگام معاینه محل لازم است تصریح شود، اشخاصی که در امر کیفری شرکت دارند و به نوعی طرف دعوا هستند، باید حاضر شوند، اما عدم حضور آنها به علت عدم تمایل مانع از انجام تحقیقات نیست، اما اگر حضور متهم هنگام معاینه محل ضروری باشد، متهم مکلف است به دستور بازپرس در محل حاضر شود، اما گاهی اوقات بازپرس اگر لازم بداند، شخصا حاضر می‌شود. البته هنگام تحقیق محلی و معاینه محل، شهود و مطلعان نیز دعوت می‌شوند. در موارد ضروری بازپرس می‌تواند دیگر اشخاصی را که حضور آنها لازم است به محل احضار کند و در صورت حاضر نشدن بدون عذر موجه، دستور جلب آنها را صادر کند.

    2020-08-09 11:20:16 ۱۳۹۹/۰۵/۱۹ ۱۵:۵۰:۱۶ 183

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ