شاکی قبل از رضایت دادن فوت کرد تکلیف چیست؟

شخصی تحت عنوان خیانت در امانت علیه دوستش شکایتی را مطرح می‌کند و متهم سعی در جلب رضایت شاکی دارد و شاکی تمایل به رضایت پیدا می‌کند، اما قبل از اعلام رضایت قطعی فوت می‌کند. آیا اعلام گذشت غیررسمی شاکی قبل از فوت تاثیری در مختومه شدن پرونده دارد؟

2020-08-06 21:26:37 تاریخ : ۱۳۹۹/۰۵/۱۷ ۰۱:۵۶:۳۷ تعداد پاسخ ها 1
  • اگر اعلام گذشت کتبی و رسمی در دادگاه اعلام شود، قطعا ضمانت اجرایی و بار قانونی دارد، اما در این حالت چون شاکی نتوانسته اعلام گذشت خود را به دادگاه مربوطه اعلام کند، متهم نمی‌تواند ادعایی در این خصوص داشته باشد و ورثه شاکی بعد از فوت وی حق دارند در جلسات محاکمه حضور پیدا کنند و اگر صلاح دیدند اعلام گذشت کنند، حتی متهم نمی‌تواند ورثه را مجبور به اعلام گذشت کند، چون وراث قانونی شاکی حق دارند شکایت مورث خود را پیگیری کنند و هیچ الزامی برای آنها نیست که حتما اعلام گذشت کنند و اصولا حق گذشت به وراث قانونی متضرر از جرم منتقل می‌شود و در صورت اعلام گذشت همگی وراث تعقیب رسیدگی و اجرای مجازات متوقف می‌شود و صرف گذشت یک نفر از ورثه کفایت نمی‌کند، همگی باید مطلق و بدون قید و شرط رضایت دهند تا گذشت به معنای حقوقی صورت بگیرد.

    2020-08-06 21:26:39 ۱۳۹۹/۰۵/۱۷ ۰۱:۵۶:۳۹ 162

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ