از «نه» شنيدن ناراحت می‌شوم

پسری 18 ساله هستم كه بسیار زود‌رنجم. تحمل ناراحتی را ندارم و ناگهان رفتارهایی از من سر می‌زند كه بعد پشیمان می‌شوم، چون تك‌فرزند هستم و خانواده‌ام به تمام خواسته‌هایم تا به الان پاسخ داده‌اند. از اینكه «نه» بشنوم، ناراحت می‌شوم. خودم می‌دانم برخی رفتارهایم ناپسند است، اما نمی‌توانم آنها را كنار بگذارم. لطفا راهنمایی‌ام كنید.

2020-08-03 07:56:31 تاریخ : ۱۳۹۹/۰۵/۱۳ ۱۲:۲۶:۳۱ تعداد پاسخ ها 1
  • با توجه به توضیحات ارائه شده، این فرد از نظر مهارت‌های ارتباطی دچار مشكل است و بیشتر به دلیل نوع تربیت و آموزشی كه در خانواده دیده است، در ارتباطات اجتماعی‌اش دچار مشكل می‌شود. در محیط خانواده هر‌چه خواسته است، به او پاسخ مثبت داده‌اند و حتی ممكن است در مواردی نیز خواسته‌های غیر‌منطقی داشته است، اما والدین حتی خواسته‌های غیرمنطقی او را نیز پوشش داده‌اند، از این رو در ارتباط با دیگران نیز چنین توقعاتی دارد، در حالی كه افراد در ارتباطات اجتماعی‌شان باید نوع تعاملات و خواسته‌های‌شان با دیگران تفاوت داشته باشد، زیرا دوستان و اطرافیان او مثل پدر و مادرش فكر نمی‌كنند و نمی‌توانند توقعات این فرد را برآورده سازند، بنابراین با توجه به اینكه در روابط اجتماعی و تعاملات خارج از خانواده هر فردی حق مساوی در تعامل را دارد، این فرد باید بپذیرد به همان اندازه كه جواب مثبت می‌شنود، جواب منفی نیز دریافت می‌كند. یكی از راهكارهای حل این معضل این است كه در جلسات و كلاس‌های مربوط به مهارت‌های اجتماعی شركت كرده و دوباره روی ساختن شخصیت خود برنامه‌ریزی كند و شخصیت‌سازی را از نو شروع كند. همچنین باید تحمل و توانایی شنیدن نه را داشته باشد كه این كار نیاز به تمرین دارد و باید آمادگی لازم برای شنیدن نه را داشته باشد.

    2020-08-03 07:56:32 ۱۳۹۹/۰۵/۱۳ ۱۲:۲۶:۳۲ 123

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ