پسرم هميشه استرس دارد

مدتی است پسر 17 ساله‌ام هنگام درس خواندن دچار اضطراب و سردرد شدیدی می‌شود و استرس تمام وجودش را فرامی‌گیرد. خیلی نگران افت تحصیلی او هستم. چطور با او برخورد كنم تا میزان استرسش در هر كاری كاهش پیدا كند. لطفا راهنمایی‌ام كنید.

2020-07-05 07:23:00 تاریخ : ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ ۱۱:۵۳:۰۰ تعداد پاسخ ها 1
  • اینكه در این سن هنگام درس خواندن این فرد 17 ساله با استرس شدیدی رو‌به‌رو می‌شود، نشان از ضعف در مهارت‌ها و عدم اعتماد به نفس و عزت‌نفس كافی است. به هر حال باید این امر را جدی گرفت، زیرا اگر این وضعیت ادامه پیدا كند و شرایط طوری پیش رود كه علاوه بر اضطراب و استرس فرد مستعد اختلالات روانی و رفتاری شود، از پیشرفت‌های مهم زندگی و تحصیلی باز‌می‌ماند، بنابراین باید شرایط طوری برای این فرد و خانواده‌اش مهیا شود تا علت اصلی اضطراب و استرس مشخص شود.
    البته استرس و اختلالات اضطرابی ریشه در ژنتیك دارد و ممكن است این فرد به لحاظ خانوادگی و تربیت مستعد اختلالات اضطرابی باشد كه در این صورت باید به یك متخصص روان‌پزشك مراجعه كنید. از سوی دیگر می‌توانید با بررسی و زیر نظر گرفتن موقعیت‌هایی كه فرد در آن قرار می‌گیرد، پی به علت اصلی ببرید. نقش حمایتی خانواده در رفع این مشكلات بی‌تاثیر نخواهد بود و باید طوری با وی برخورد شود تا از هرگونه شرایط استرس‌زای محیطی و خانوادگی دور باشد. احتمالا فشارهای درسی و نزدیك شدن به شرایط جدید زندگی مانند آزمون كنكور این میزان استرس را افزایش می‌دهد، بنابراین باید سعی كنید با حمایت‌های خانوادگی عوامل زمینه‌ساز را در او كاهش دهید و به تقویت روش‌های مثبت بپردازید. برقراری ارتباط با همسالان و دوستان نیز به كاهش استرس او كمك می‌كند. همچنین تخلیه هیجانی و برون‌ریزی بر اساس آگاهی نیز به كاهش اختلالات و رفع آن كمك خواهد كرد.

    2020-07-05 07:23:05 ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ ۱۱:۵۳:۰۵ 21

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ