بدبينی‌های شوهرم مرا افسرده كرده است

زنی ۳۸ ساله هستم ۱۹ ساله که ازدواج کردم و در یک کلام شوهری بدبین و شکاک دارم. این نوزده سال خیلی به خاطر بدبینی هایش اذیت شدم که یک بار دست به خودکشی زدم. این بدبینی های شوهرم باعث شده که افسرده شوم و همین امر در روحیه فرزندانم نیز تاثیر بدی گذاشته است. لطفا راهنمایی کنید.

2020-06-28 10:29:11 تاریخ : ۱۳۹۹/۰۴/۰۸ ۱۴:۵۹:۱۱ تعداد پاسخ ها 1
  • متاسفانه شک، بددل بودن و بدبینی زوجین نسبت به یکدیگر یکی از مشکلات ارتباطی در زندگی زناشویی است که گاهي در موارد شدید کار زوجین به دادگاه‌های خانواده ختم می‌شود. در رابطه با سوال این پرسشگر گرامی باید ذکر کرد زندگی در کنار یک همسر بدبین مشکلات خاص خود را دارد و رنج و عذاب شما قابل درک است .متخصصان بهداشت و روان عقیده دارند که ازدواج و زندگی با چنین فردی می‌تواند بر تمام ابعاد زندگی فرد تاثیرگذار باشد و سلامت روانی فرد طرف مقابل را تحت تاثیر قرار دهد و او را مستعد افسردگی، انزوای اجتماعی و گوشه‌گیری كند. روانشناسان عقیده دارند شخصیت بدبین یا به اصطلاح علمی پارانویید با سوء‌ظن و بدگمانی فرد مبتلا به اطرافیان به ویژه به همسرش تعریف می‌شود هر چند که باید بین غیرت و تعصب مردانگی که امری پسندیده و جامعه پسند است با پارانویید بودن فرق گذاشت. شخصیت پارانویید در موارد شدید این باور مرضی را پیدا می‌کند که همسرش به او خیانت می‌ورزد لذا محدودیت‌های فیزیکی شدید و بیمارگونه‌ای را برای همسر خود ایجاد می کند و در موارد خفیف‌تر در توجیه رفتار خود بیان می‌دارد که من به تو اعتماد دارم ولی به جامعه اعتماد ندارم. این افراد تمایل به کنترل و رفتار همسر خود را پیدا می‌کنند به نحوی که مانع رفت و آمدهای اجتماعی و سر کشی اقوام نزدیک یا خرید‌های روزانه می‌شوند حتی مانع یک حال و احوال پرسی ساده با همسایه‌ها می‌شوند و با اعمال این فشارها زمینه را برای افسردگی و خانه نشینی همسر خود ایجاد می کنند و حتی ممکن است پنجره‌های منزل خود را با روزنامه یا هر پوششی دیگر بپوشانند. زندگی کردن در کنار افراد بدبین نیازمند مهارت و دانش لازم است لذا به پرسشگر محترم توصیه می‌شود در وهله اول باید به مطالعه کتاب‌هایی در این زمینه بپردازید و دانش و آگاهی خود را در این رابطه افزایش دهید. سعی کنید موضوعات شک و بدبینی را در همسرتان شناسایی کنید و درصدد رفع آن بر آیید. همیشه با همسرتان صادق و روراست باشید. به جای انتقاد و نشان دادن واکنش تند به همسرتان بگویید قصدتان کمک و رفع سوء‌تفاهم است. در صحبت با همسر خود آرام و صبور و بردبار باشید. در میهمانی‌ها و رفت و آمدهای خانوادگی به او بیشتر توجه کنید . همچنین به او پیشنهاد دهید در همه جا کنارتان باشد یا بگویید هر وقت دوست دارد می‌تواند با شما تماس بگیرد اما باید مواظب باشید گوشی شما به صورت طولانی اشغال نباشد در این صورت بر شدت بدبینی او اضافه خواهد شد.در زندگی هیچگونه رفتار پنهانکارانه از خود نشان ندهید و اگر چنانچه تلاش‌های شما برای کاهش بدبینی همسرتان نتیجه بخش نبود در این صورت تو صیه می‌شود به یک روانشناس بالینی و با تجربه مراجعه كنید تا در این رابطه از کمک حرفه ای او بهره مند شوید .

    2020-06-28 10:29:13 ۱۳۹۹/۰۴/۰۸ ۱۴:۵۹:۱۳ 1901

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ