ميزان نحله برای زن چگونه تعيين می شود؟

ملاك‌های تعيين ميزان نحله برای زن چيست؟

2020-06-20 07:47:42 تاریخ : ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ ۱۲:۱۷:۴۲ تعداد پاسخ ها 1
  • يكي از حقوقي كه از ازدواج ناشي مي‌شود نحله است. در واقع نحله يك تاسيس حقوقي است كه در قانون اصلاح مقررات طلاق در جهت حفظ و حمايت از حقوق زن در هنگام طلاق و با شرايطي خاص پيش‌بيني شده است و شوهر را مكلف به پرداخت آن در حق زن كرده است. در قانون براي تعيين ميزان نحله (بخشش) چندين ملاك به شرح زير در نظر گرفته شده است از جمله اينكه سنوات زندگي مشترك يعني سال‌هايي كه زن و شوهر با هم زندگي كرده‌اند ملاك اصلي و مهم است و پر واضح است زني كه سال‌هاي بيشتري با شوهرش زندگي كرده از ميزان نحله بيشتري برخوردار مي‌شود. ملاك ديگر نوع كارهاي انجام شده است يعني زني كه در كارهاي دشوار و سخت زندگي هميشه يار و همراه شوهر خويش بوده و هيچ‌گاه او را رها نكرده با زني كه در ناز و نعمت بوده و كارهاي به نسبت كمتري در منزل شوهر انجام داده است ميزان نحله پرداختي به اين دو زن متفاوت است. و ملاك ديگر برخلاف نفقه زن كه فقط وضعيت و شأنيت زن ملاك تعيين است، در تعيين نحله وضعيت و توان مالي شوهر موثر است. اين ملاك هم در آيه 236 سوره بقره مورد تاييد قرار گرفته است.

    2020-06-20 07:47:44 ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ ۱۲:۱۷:۴۴ 427

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ