در خیانت در امانت چه کسی باید شکایت کند؟

در بزه خیانت در امانت که یکی از ارکان آن سپردن مبنی بر استرداد است، آیا سپردن فقط باید از طرف شخص مالک یا قائم‌مقام مالک باشد یا هر نوع سپردنی مبنی بر اینکه مال امانی به مالک مسترد شود، می‌تواند تکمیل‌کننده ارکان بزه خیانت در امانت باشد. به عنوان مثال مستاجر با اذن مالک (موجر) مبلغی به شخص ثالثی می‌دهد که امین آن را به مالک برساند، حال اگر امین مال را به مالک مسترد نکند و از آن تصاحب و استعمال و با وجود ارسال اظهارنامه توسط مالک مال را به مالک مسترد نکند، آیا با شکایت مالک (نه مستاجر که مال را سپرده) و با توجه به نوع سپردن، رکن سپردن محقق و بزه خیانت در امانت نیز به تبع آن با تکمیل دیگر ارکان آن محقق است یا اینجا مستاجر حق شکایت کیفری خیانت در امانت را دارد نه مالک؟

تاریخ : ۱۳۹۹/۰۱/۰۵ ۱۶:۵۶:۳۵
  • با توجه به ماده 674 مجازات اسلامی از آنجا که مستاجر مال را در اختیار شخصی خاطی قرار داده است و بنا بوده که به مصرف معین برسد، ولی به ضرر مالک تصاحب کرده است، لذا مستاجر باید شاکی شود.

    ۱۳۹۹/۰۱/۰۵ ۱۶:۵۶:۳۷

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ