خانواده ميتوانند براي قطع دستگاه تنفس فرد فوت شده درخواست بدهند؟

آیا درخواست خانواده فرد ذی‌نفع برای قطع دستگاه تنفس مصنوعی از کسانی که فوت آنها مسلم و قطعی است، مورد پذیرش قرار می‌گیرد؟

تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۱۰ ۱۴:۰۷:۲۲
  • اداره کل حقوقی قوه قضائیه در نظریه مشورتی پذیرش درخواست خانواده فرد ذی‌نفع برای قطع دستگاه تنفس مصنوعی از کسانی که فوت آنها مسلم شده است را فاقد منع قانون دانست. مردی که دچار مرگ مغزی شده تا زمانی که به دستگاه تنفس مصنوعی وصل است، تنفس و ضربان قلب وی برقرار و به محض جدا کردن فرد از دستگاه مذکور فعالیت قلبی و تنفسی وی قطع خواهد شد و فردی که به دنبال تصادف و با تشخیص متخصصان و تایید پزشکی قانونی دچار مرگ مغزی شده و اولیای‌دم وی نیز رضایت خود را نسبت به اهدای اعضای وی اعلام کرده‌اند در پاره‌ای از موارد که اولیای‌دم قصد اهدای عضو از فرد مورد نظر را نداشته و بازگشت به حیات بیمارشان غیرممکن باشد، با توجه به هزینه‌های نگهداری بسیار بالای چنین بیمارانی تقاضای قطع دستگاه با رضایت اولیای‌دم امکانپذیر است. اداره کل حقوقی قوق قضائیه در نظریه مشورتی به شماره 2578/93/7 اعلام کرده چنانچه مطابق تبصره یک ماده واحده قانون پیوند اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگ مغزی آنها مسلم است، اجابت درخواست خانواده متوفی منع قانونی ندارد.

    ۱۳۹۸/۱۲/۱۰ ۱۴:۰۷:۲۴

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ