مبارزه در قفس در ایران آزاد شد / زنان هم می توانند! + جزییات

به گزارش رکنا، مــردادمـــاه سال 1396وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد فعالیت رشته MMA در ایران ممنوع است. این اتفاق در واکنش به فیلمی بود که در فضای مجازی منتشر شد و در آن یک دختر نوجوان ایرانی در قفس مقابل حریف ارمنستانی خود به‌شدت کتک می‌خورد، بدون اینکه از خودش دفاعی بکند. بعدا مشخص شد دختر نوجوان با همراهی پدر خود در این مسابقات حاضر شده و به هیچ‌وجه MMAکار نیست و تنها مدتی کاراته کار کرده است!

 حالا با گذشت حدود 4 سال از آن تصمیم شتابزده، وزارت ورزش به رشته MMA که بسیار در ایران پرطرفدار است مجوز فعالیت داده‌ است. قرار است این رشته زیر نظر فدراسیون انجمن‌های ورزش‌های رزمی فعالیت کند. البته این رشته در تمام این مدت فعالیت زیرزمینی داشته و حتی سازمان‌های ایرانی مسابقاتی را در داخل کشور برگزار می‌کردند و عملا تصمیم وزارت ورزش بی‌اثر بود. علاوه بر اینها ورزشکاران سرشناس دیگر رشته‌های ورزشی که در رشته خود کار را تمام‌شده دیده بودند به سمت MMA می‌آمدند و با حضور در مسابقات برون‌مرزی به تیتر یک اخبار هم تبدیل می‌شدند.

مازیار الهامی، کاپیتان سابق تیم ملی کاراته، حمیدرضا قلی‌پور کاپیتان سابق تیم ملی ووشو و امیر علی‌اکبری فرنگی‌کار سابق ایران ازجمله ورزشکاران ایرانی فعال در رشته MMA هستند.

ورود بانوان به رشته MMA

یوسف بهتری، رئیس فدراسیون انجمن‌های ورزش‌های رزمی در پاسخ به این سؤال که آیا وزارت ورزش برای گرفتن مجوز این رشته شرط خاصی گذاشته است،گفت:  تمام قوانینی که در ورزش کشور به آن پایبند هستیم باید رعایت شود. همان قوانین جاری مملکت طبق اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی ملاک کار ما خواهد بود.

بهتری درباره حضور ورزشکاران سایر رشته‌ها در MMA گفت: هیچ محدودیتی برای حضور آنها نداریم. معمولاً آنهایی که در یک رشته به جایگاهی رسیده‌اند به سمت MMA می‌آیند و برخلاف بعضی‌ها که می‌گویند MMA باعث ریزش ورزشکاران آنها می‌شود عقیده دارم اینطور نیست. ما ورزشکاران را تشویق می‌کنیم که در یک رشته دیگر قهرمان شوند و به جایگاهی برسند، سپس به MMA بیایند. واقعیت این است که این رشته در ایران وجود داشته ولی فعالیت‌ آنها زیرزمینی بوده، حالا باید سازماندهی انجام شود و تمام اعزام‌ها با مجوز شورای برون‌مرزی صورت بگیرد.

رئیس فدراسیون انجمن‌های ورزش‌های رزمی درباره حضور بانوان در این رشته گفت: قطعا طبق قوانین جمهوری اسلامی برای بانوان هم برنامه داریم. فیلمی که همین چند روز پیش در فضای مجازی منتشر شد و باعث ناراحتی هموطنان‌مان شد نشان می‌داد یک خانمی که با این رشته آشنایی ندارد و اصلا نباید در این مسابقات حضور پیدا می‌کرد در مبارزه، شکست یکطرفه‌ای می‌خورد. خب جایگاه این ورزشکار باید مشخص شود و این مهم با سازماندهی‌ای که به‌زودی انجام خواهیم داد محقق خواهد شد. به این صورت هیچ اعزام خارج از چارچوبی نداریم و هر ورزشکاری جایگاه خودش را می‌داند و نمی‌تواند خود را نماینده ایران معرفی کند.

رئیس فدراسیون انجمن‌های ورزش‌های رزمی درباره فعالیت قهرمانان سرشناس ایرانی فعال در MMA گفت:ما به این عزیزان به‌عنوان یک استعداد در این رشته نگاه می‌کنیم ولی از این به بعد باید همه اعزام‌ها و فعالیت‌ها زیر نظر فدراسیون باشد.

MMA ورزش پرطرفداری است که طی سالیان گذشته بسیاری از جوانان در آن فعالیت داشتند و در مسابقات برون‌مرزی هم حاضر می‌شدند و حالا با قبول این واقعیت که این رشته در ایران وجود دارد وزارت ورزش و جوانان به رشته MMA مجوز داده تا اشتباه 4سال پیش خود را جبران کند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟