ماسکی که بعد از دور ریختن گل و گیاه می‌دهد+ عکس

به گزارش رکنا، یک فعال محیط‌زیست موفق شد ماسکی ابداع کند که بعد از دور ریخته شدن نه تنها سریعاً به طبیعت بازمی‌گردد بلکه از داخل آن بوته‌های گل روییده می͏‌شود.

«دس کوالیتی» خبر داد، یک طراح هلندی با دیدن حجم عظیم ماسک های دور ریخته‌شده، ایده ساخت ماسک‌هایی با قابلیت تبدیل شدن به بستری برای رویش گل و گیاه به ذهنش خطور کرد.

دی گروت بونز صاحب این ایده می‌گوید: طی هفته‌های متمادی چشمم به حجم عظیم ماسک‌هایی می‌افتاد که در گوشه و کنار خیابان‌ها افتاده بودند، تا اینکه یک روز ایده ساخت ماسک‌هایی به ذهنم رسید که با قابلیت متلاشی شدن سریع در خاک، دربردارنده بذر گل و گیاه نیز باشند.

به گفته او، این ماسک‌ها به اندازه ماسک‌های پارچه‌ای دست‌ساز خانگی قابلیت مصون‌سازی دارند؛ بدین ترتیب که لایه‌های این نوع ماسک از ورق‌های نشاسته برنج ساخته شده͏ و روی آن با استفاده از صمغ تولیدشده از آب و نشاسته سیب‌زمینی چند بذر گل چسبانده شده͏ است.

بندی که برای قرار دادن ماسک پشت گوش مورد استفاده قرار گرفته نیز از پشم گوسفند است از این رو بعد از استفاده می‌توان آن را داخل باغچه‌ها یا گلدان گذاشت و روی آن خاک ریخت تا بعد از مدتی بذر این گل‌ها جوانه بزند، در صورتی هم که در سطل زباله انداخته و به مراکز جمع‌آوری زباله منتقل شود گرچه بذرها امکان جوانه زدن پیدا نخواهند کرد اما به سرعت درون خاک تجزیه خواهند شد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟