کشف بنای تاریخی به قدمت دوره هخامنشیان + فیلم
حجم ویدیو: 58.54M | مدت زمان ویدیو: 00:09:15

دو تکه آجر لعابدارند که به خط میخی بابلی روی آن‌ها عبارتی نوشته شده‌است. «بابو»؛ احتمالا به معنای دروازه. این دو تکه آجر در داخل تپه‌ای که به تل آجری شهرت دارد، پیدا شده‌است.

به گزارش رکنا ، هیات علمی ایران و ایتالیا طی ۱۰ سال مطالعه باستان‌شناسی، در تل‌آجری ردپای مهمی از حضور هخامنشیان، پیش از به قدرت رسیدن داریوش و ساخته شدن تخت‌جمشید پیدا کرده‌اند. دروازه‌ای که احتمالا به دستور کوروش کبیر، بنیان‌گذار سلسله هخامنشیان ساخته شده‌است.

دروازه‌ بابل را بیشتر بشناسیم

کوروش را فاتح بابل، جایی در عراق کنونی می‌دانند. آنطور که منشور او برای ما می‌گوید، لشگر عظیم کوروش بدون خونریزی و جنگ و ویرانی‌های پس از آن، در حالی که ساکنان یکی از عظیم‌ترین شهرها و تمدن‌های دوران باستان در مقابل او تسلیم شده بودند، از دروازه‌ شکوهمند بابل یعنی دروازه ایشتار عبور کرده‌است. دروازه‌ای که شکوه و رنگ های خیره‌کننده‌اش، آنقدر چشم‌نوازی کرده‌اند که کوروش تصمیم می‌گیرد شبیه به آن را اما بزرگتر، در پارسه، در محوطه‌ای که امروز نام تل آجری را بر آن گذاشته‌ایم بسازد.

این نخستین‌ باری است که در باستان‌شناسی ایران بنایی کشف شده که از روی یک بنای دیگر ساخته شده‌است. این شباهت آنقدر زیاد است که حتی در ساخت دوباره دروازه ایشتار، در ایران از نمادها و اسطوره‌های بابلی استفاده شده است. از تصویر حیوانی ترکیبی از مار ، شیر و اژدها که موشخوشو صدایش می‌کردند.

این گزارش را ببینید تا بیشتر درباره این دروازه باستانی بدانید.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

حسن ظهوری

آیا این خبر مفید بود؟