سومین نهنگ هوایی دنیا را بیشتر بشناسید + فیلم و عکس
حجم ویدیو: 13.91M | مدت زمان ویدیو: 00:01:54

به گزارش رکنا، در این روزهای کرونایی که سفرها در سراسر دنیا کاهش پیدا کرده است دیدن تصاویر خارق العاده از انواع هواپیماهای دنیا در دورانی که باید در خانه بمانیم خالی از لطف نیست. البته که بررسی درآمد زایی این شرکت های ساخت هواپیما نیز از نکات مهمی است که می توانند برای خوانندگان جذاب به نظر بیاید.

سومین فروند هواپیمای حمل و نقل حجیم ایرباس

سومین فروند هواپیمای حمل‌ونقل حجیم ارباس BelugaXL از پینت‌شاپ تاسیسات تولوز خارج شد. ارباس در توییتر خود تصاویری از BelugaXL شماره 3 با لیوری نهنگ بلوگا را در حال خروج از پینت‌شاپ منتشر کرده است. بدین‌ترتیب سومین فروند از این پرنده زیبا رسما به ناوگان تازه XL افزوده شد.

هواپیمای ارباس BelugaXL برپایه A330 ساخته شده و اکنون دارای نام رسمی A330-700L است. ارباس 6 فروند از این هواپیما را با موتورهای رولزرویس ترنت700 خواهد ساخت تا جایگزین ناوگان بلوگا A300-600ST کنونی برای حمل بخشهای بدنه و بالهای هواپیماها به خطوط مونتاژ گردد. نسل تازه بلوگا به گونه‌ای طراحی شده تا بتواند همزمان دو بال ارباس A350 را حمل کند.

این هواپیماها به تدریج جایگزین ناوگان پنج فروندی نسل قبلی بلوگا یعنی هواپیمای A300-600ST خواهند شد، اما ارباس می‌گوید با توجه به نیازمندیهای خود ممکن است بلوگاهای قدیمی را همچنان در خدمت نگه دارد.

ظرفیت این هواپیما چقدر است؟

ارباس BelugaXL تا 30 درصد ظرفیت بیشتری نسبت به نسل پیشین خود دارد. این هواپیما توانایی بیشینه حمل باری تا 50.5 تن و وزن خالی عملیاتی برابر با 127.5 تن را خواهد داشت. محفظه کارگو با طول 46.56 متر توانایی حمل بالهای A350 را خواهد داشت. همچنین در بخشهای کارگو پایین BelugaXL توانایی حمل 14 کانتینر LD3 نیز خواهد داشت.

فیلمی که در بالا دیدید؛ لحظات ساخت، نصب و پرواز این غول پیکر (ارباس BelugaXL) است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟