به گزارش رکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز پس از نشست سران قوا در گزاراشی به مردم، با بیان اینکه هیئت حاکمه آمریکا با تحریم‌های غلط خود می‌خواهند در زندگی و معیشت مردم ایران تاثیر منفی بگذارند، گفت: آمریکایی‌ها با تحریم سیستم بانکی و صادرات نفت و برخی دیگر از اقلام کشور ما، می‌خواهند بر روی منابع و درآمد کل کشور تاثیر منفی بگذارند؛ بنابراین این سخن آمریکایی‌ها مبنی بر اینکه به دنبال فشار به مردم ایران نیستند نادرست است و آن‌ها در عمل آشکار کردند که هدفشان فشار آوردن به اقشار مختلف مردم ایران است.

روحانی با بیان اینکه در دور جدید تحریم‌ها که از ۵ نوامبر (۱۳ آبان) شروع شده هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور ایجاد نگردیده است، تصریح کرد: آمریکایی‌ها هرچه تیر در ترکش داشتند قبلا علیه ملت ایران رها کردند و چیز جدیدی ندارند لذا یک فهرست بلندبالا تهیه کردند و برای پر شدن صفحات آن فهرست، نام و مشخصات کامل بانک‌ها و شرکت‌های هواپیمایی و سایر موسسات ایرانی را قرار دادند؛ که همین امر نشان‌دهنده هدف آن‌ها از تاثیرگذاری روانی بر مردم ما است.

وی با اشاره به ناتوانی امریکا در به صفر رساندن صادرات نفت ایران گفت: خود امریکایی‌ها اذعان کردند که اگر در جهت به صفر رساندن صادرات نفت ایران اقدام کنند قیمت نفت به بشکه‌ای ۱۵۰ دلار افزایش می‌یابد؛ که این موضوع تبیین همان حرف ما بود که اعلام داشتیم یا نفت ایران نیز صادر می‌شود و یا سایر صادرکنندگان نفت منطقه با مشکل مواجه می‌شوند.

رئیس جمهور با اشاره به دروغگویی امریکایی‌ها در زمینه مستثنی کردن اقلام دارویی و غذایی از تحریم ایران اظهار داشت: امریکایی‌ها به سبب هجمه افکار عمومی دنیا اعلام کردند اقلام غذایی و دارویی را از تحریم‌ها علیه ایران مستثنی کرده‌اند؛ اما این حرف آن‌ها هم ناصحیح است چرا که وقتی سیستم بانکی را تحریم می‌کنند، همه امور تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

روحانی با بیان اینکه هیچ گونه نگرانی در رابطه با تامین کالا‌های اساسی و نیاز‌های ضروری مردم وجود ندارد، خاطرنشان کرد: انبار‌های ما برای تامین کالا‌های اساسی مردم، از همیشه بیشتر آمادگی دارد و برای تولید و واردات کالا‌های اساسی و سایر نیازمندی‌های مردم، مشکلی در کشور وجود ندارد.

وی با بیان اینکه شرایط تولید در کشور نسبتا خوب است، گفت: صادرات ما نسبت به هفت ماه سال گذشته افزایش داشته است و افزایش صادرات به معنای افزایش تولید و افزایش کسب و کار مردم است و ما امسال توانستیم بدهی گندمکاران را به موقع پرداخت کنیم و برای سال آینده نیز تمهیدات لازم در زمینه اقلام کشاورزی و قیمت‌های تضمینی این اقلام مدنظر است.

رئیس جمهور با بیان اینکه هرچه زمان بگذرد آمادگی مسئولان برای جبران مشکلات بیشتر می‌شود، اظهار کرد: امریکایی‌ها در ماه‌های آینده می‌فهمند که راه غلطی امتحان کرده اند و این مسیر آنها، ملت ما را برای استقامت و تولید بیشتر و روابط بهتر با همسایگان، آماده‌تر می‌کند.

روحانی با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسه امروز سران قوا، اظهار کرد: در جلسه امروز سران قوا شرایط جدید اقتصادی و نقشه راهی که باید برای آینده ترسیم شود، مورد بحث قرار گرفت و پیرامون ضرورت ایجاد روابط نزدیک‌تر با همسایگان و کشور‌های دوست صحبت شد.

وی ادامه داد: مشکلات احتمالی پیش پای تولید و بانک‌ها از دیگر مباحثی بود که در جلسه امروز سران قوا مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس جمهور با اشاره به تدابیر دولت برای حمایت از اقشاری که در فشار اقتصادی بیشتری هستند، گفت: دولت اولین بسته حمایت غذایی را در آبان به افراد و اقشاری که در فشار بیشتری هستند پرداخت خواهد کرد و این روند تا پایان سال در چندین نوبت ادامه می‌یابد.

روحانی تصریح کرد: همچنین برای اینکه تا حدی مشکلات مردم جبران شود، در بودجه آینده پیش‌بینی‌هایی را در رابطه با حقوق و دستمزد کارکنان در نظر داریم.

وی با اشاره به ایام پربرکت ماه ربیع‌المولود و ولادت با سعادت پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) گفت: شرایط ما در کشور بهتر از ماه‌های قبل به پیش می‌رود و ملت ما در کنار وحدت و یکپارچگی مسیر خود را به پیش می‌رود و امروز از همیشه مصمم‌تر است که بهانه‌های آمریکا در ادعای دروغ حامی تروریست Terrorist بودن ایران را سلب کند.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟