فروغ فرخزاد در بین برترین فیلمسازان زن تاریخ

به گزارش گروه فرهنگی رکنا به نقل از دنیای تصویر، فروغ فرخزاد، آناهیتا قزوینی زاده، مرجان ساتراپی، دزیره اخوان فیلمسازان ایرانی الاصل و ایرانی تبار هستند که با آثارشان در این فهرست جای گرفته اند.

«این خانه سیاه» است ساخته فروغ فرخزاد رتبه 47 این فهرست را دارد. جنیفر کنت با «بابادوک» در رتبه 33 است.«خوشبختی» ساخته انیس واردا رتبه 26 و «پرسپولیس» ساخته مرجان ساتراپی رتبه23 است.

آخرین نام این فهرست «اولین گاو» ساخته کلی رایکارد است که در رتبه 111 است. همچنین «سرزمین آواره ها»ساخته کلویی ژائو در رتبه 103 قرار دارد، فیلمی که امسال از مدعیان اسکار به حساب می آید.انیمیشن مشهور «یخ زده» در رتبه 99 است. فیلم «او» ساخته آناهیتا قزوینی زاده رتبه 97 است.این فیلم در جشنواره جهانی فیلم کن رونمایی شد

در یادداشتی که درباره «این خانه سیاه است» ساخته فروغ فرخزاد نوشته اند چنین توصیفی ارایه شده است:
فروغ فرخزاد تنها 27 سال داشت که این مستند شاعرانه 22 دقیقه ای را درباره گروهی جذامی در ایران ساخت. او در تعامل با سوژه های خود ، که انجام کارهای روزمره ، معالجه و تحصیل در مدرسه را به تصویر می‌کشد ، همدلی بنیادی نشان می دهد. عنوان فیلم از جمله ای ناشی می شود که یک دانش آموز مبتلا به جذام آن را روی تخته سیاه می نویسد. روی فیلم ، آیه هایی از قرآن و عهد عتیق به عنوان نریشین پخش می شود –حتی بخشی از اشعار خود فرخزاد. فروغ بیشتر به خاطر شعرهایش شناخته می شود ، که دریچه ای منحصر به فرد برای زندگی یک زن در اواسط قرن در ایران و یک نگاه اجمالی فراتر از آن فراهم می کند. این فیلم او بسیار زیبا ، شاعرانه است که به زیبایی رنج نزدیک می شود ، اما فرخزاد نشان داد که همدلی او نمایشی نیست - ساخت این فیلم بسیار بر فروغ تأثیر گذاشت و او پسر بچه ای را که در این فیلم بازی کرده بود به فرزندی پذیرفت. فروغ فرخزاد به طرز غم انگیزی در سن 32 سالگی در یک سانحه رانندگی درگذشت.

ده فیلم برتر این فهرست عبارتند از


1- ژان دیلمان، شماره ۲۳ که‌دو کومرس، ۱۰۸۰ بروکسل(شانتال آکرمن،1975)
2-کار نیکو(کلر دنی،1999)
3-پیانو(جین کمپیون،1993)
4-لیگ خودشان (پنی مارشال1992)
5- گل‌های مینا (ورا چیتیلووا،1966)
6-لیدی برد(گرتا گرویگ،2017)
7-کلئو از 5 تا 7(آنیس واردا،1962)
8-سایه‌های نیمروز(مایا درن،1943)
9-هفت زیبا (لینا ورت مولر، 1976)
10- دختران غبار(جولی دش،1991)/دنیای تصویر

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟