به گزارش رکنا ، وقتی به آن فکر می‌کنید، قابل درک است که بازیگران را «ستاره‌های سینما» می‌نامند. هر چه باشد آن‌ها چهره‌های بهشتی هستند که صنعت فیلم سازی و فرهنگ عمومی حول محور آن‌ها در گردش است. یا دستکم روزگاری اینچنین بوده اند. امروزه، صنعت سرگرمی بر شانه‌های پهن و کامپیوتری ابرقهرمانان، دایناسورها، ربات ها، جای و دیگر شخصیت‌های مشابه استوار است. اما همیشه این طور نبوده است. روزگاری بود که فیلم‌ها به مقدار زیادی بر اساس شخصیت مشهوری که اسمش بالای عنوان دیده می‌شود تبلیغات انجام می‌دادند. اما امروزه فیلم‌ها بر اساس اینکه منبع اصلی آن بر اساس یک کتاب کمیک، سریال تلویزیونی، کتاب یا هر چیز دیگری بوده ساخته می‌شوند. قدرت ستارگی دیگر مانند گذشته نیست و ستارگان سینما هیچ کاری نمی‌توانند با این موضوع بکنند.
اگر چه داشتن اسمی شناخته شده در سینما مهم است، اما این احترام و فروتنی است که ستاره می‌سازد و بلیط‌های سینما را به فروش می‌رساند نه شناخته شدن. با این وجود و علیرغم ارزش کمتر قدرت ستارگی از این لحاظ، بسیاری از بازیگران هنوز هم دستمزد‌هایی بسیار بیشتر از تولید ناخالص داخلی برخی کشور‌ها دریافت می‌کنند. نمونه‌های زیادی از بازیگرانی وجود دارد که بیشتر از اعتبار و شایستگی شان دستمزد دریافت کرده اند. بسیاری از آن‌ها برای فیلم‌هایی که در گیشه به شدت شکست خورده اند دستمزد‌های نجومی دریافت کرده اند و برخی دیگر آن جذابیت و کشش لازم برای دریافت دستمزد‌های نجومی را نداشته اند. منتظر مواردی باشید که شما را غافلگیر خواهند کرد!

۱- مارک والبرگ

mark-wahlberg-10
می‌دانیم چه فکر می‌کنید: «چی؟ چطور ممکن است مارک دوست داشتنی بیشتر از لیاقتش دستمزد دریافت کرده باشد؟ او بسیار معروف و جذاب است و همه فیلم هایش پرفروش می‌شوند!». بله باور این موضوع در ابتدا سخت است. همانطور که گفتیم، برخی از افرادی که در این فهرست به نام آن‌ها اشاره می‌شود شما را غافلگیر خواهند کرد. مارک والبرگ یک بازیگر شناخته شده و با استعداد بوده و در این شکی نیست. در رزومه کاری او می‌تواند شاهد موفقیت مداوم فیلم هایش بود و بسیاری از فیلم‌های بلاک باستر او نیز پرفروش بوده اند، اما دلیل ما برای قرار دادن او در صدر این فهرست چیست. برای توجیه دستمزد‌های نجومی بازیگران، یک فیلم باید چیزی فراتر از فیلمی موفق باشد و رکوردشکنی کند.
در سال ۲۰۱۷ و بر اساس برآوردها، مارک والبرگ ۶۸ میلیون دلار بابت بازی در فیلم‌ها دستمزد گرفته و در فهرست مجله فوربس در میان پردرآمد‌ترین بازیگران حاضر هالیوود قرار گرفت. اگر چه فیلم‌های او فروش خوبی دارند، اما او برای هر دلاری که دریافت کرده تنها ۴٫۴ دلار بازگشت سرمایه داشته است و به همین دلیل می‌توان او را در فهرست کسانی قرار داد که بیش از شایستگی شان دستمزد دریافت کرده اند. بسیاری از افراد این فهرست شرایط مشابهی دارند، زیرا در مقایسه با دستمزد بالایی که می‌گیرند درآمد زیادی برای تهیه کنندگان فیلم‌های خود ندارند.

۲- جانی دپ

GettyImages-1061229166
این یکی قرار نیست زیادی سورپرایز باشد. اکنون سالهاست که زندگی حرفه‌ای جانی دپ به لطف یک سری تصمیمات بد، چه در مقابل و چه پشت دوربین، رو به زوال پیش می‌رود. اما در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، مجله فوربس اعلام کرد که دپ نه یک بار بلکه دو بار بیشتر از لیاقتش دستمزد دریافت کرده است و فیلم هایش در ازای هر یک دلاری که به او دستمزد داده شده تنها ۲٫۸۰ دلار بازگشت سرمایه داشته اند. با توجه به فیلم‌هایی که وی در این دو سال در آن‌ها حضور داشته جای تعجب دارد که چطور این عدد کمتر نبوده است. دپ کار خود را از سریال‌های تلویزیونی آغاز کرد و نقش‌های متفاوتی را انتخاب کرد که او را به شهرت رساندند که اگر چه با نقد‌های مثبت منتقدان مواجه می‌شدند، اما در گیشه توفیق چندانی کسب نمی‌کردند.
تا این که نوبت به کاپیتان جک اسپارو رسید و همه چیز تغییر کرد. اما بعد از پایان این فرانچایز او بار دیگر همان جانی عجیب و غریب شد که انتخاب‌های غیرمتعارفی کرده و فیلم هایش با شکست تجاری مواجه می‌شوند (عمدتاً). با این وجود او هنوز برای بازی در این فیلم‌های دستمزد‌های نجومی درخواست می‌کند و به همین دلیل برای دو سال متوالی به عنوان بازیگری انتخاب شده که بیش از هر بازیگر دیگری و بیش از لیاقتش دستمزد دریافت کرده است.

۳- جیم کری

GettyImages-1061229166
جیم کری بازیگری بود که نام او باکس آفیس یک فیلم بلاک باستر دهه ۱۹۹۰ را تضمین می‌کرد، اما از شروع هزاره سوم قدرت ستارگی او رو به افول بوده و از سال ۲۰۰۳ تاکنون فیلم‌های او در گیشه موفقیت چندانی نداشته اند. در فیلم «مرد کابلی» (The Cable Guy) به کارگردانی بن استیلر، جیم کری به اولین بازیگر هالیوودی تبدیل شد که دستمزدی ۲۰ میلیون دلاری دریافت می‌کرد.
این دستمزد نجومی باعث شد که قدرت چانه زنی بازیگران بیشتر شده و دریافت دستمزد‌های نجومی رفته رفته به موضوعی عادی در هالیوود بدل شود. بدنبال این فیلم، تام کروز، هریسون فورد و دیگر بازیگران طراز اول آن زمان هالیوود دستمزد‌های مشابهی را درخواست کردند. فیلم «مرد کابلی» تنها ۶۰ میلیون دلار فروش داشت که با توجه به دستمزد جیم کری یک شکست تجاری بزرگ به شمار می‌آید.

۴- آدام سندلر

Adam
آدام سندلر نیز یکی از بازیگرانی است که در دهه ۱۹۹۰ و نیمه اول ۲۰۰۰ به یکی از گرانقیمت‌ترین بازیگران هالیوود تبدیل شد که این روز‌ها قدرت ستارگی خود را از دست داده است. فیلم‌های او اگر چه از دیدگاه منتقدان ارزش چندانی نداشتند، اما در میان سینمارو‌ها بسیار محبوب واقع شدند. اما پس از نیمه اول دهه ۲۰۰۰ اشتهای مخاطبان نسبت به سبک داستانی فیلم‌های سندلر کور شد.
ستاره های حریص هالیوود؛ بازیگران مشهوری که بیش از لیاقتشان دستمزد دریافت کرده اند
درست مانند جیم کری، سندلر نیز دهه‌ای بسیار موفق در کمدی‌های لوده داشت و باز هم مانند کری و پس از افول نیز همان دستمزد‌های نجومی را درخواست می‌کند. در سال ۲۰۱۴، سندلر با بازگشت ۳٫۲ دلار برای هر دلار دستمزدی که دریافت کرده بود توسط مجله فوربس به عنوان بیش از حد گرانقیمت‌ترین بازیگر سال انتخاب شد. او اکنون قراردادی بلند مدت با نتفلیکس امضا کرده و همین موضوع باعث شده که نتوان دستمزد واقعی او در سال‌های اخیر را تخمین زد.

۵- ادی مورفی

912b674f-71ed-4961-addf-a77f8eeb2346
پرداخت ۲۰ میلیون دلار به جیم کری برای بازی در فیلم «مرد کابلی» یک تصمیم اقتصادی بسیار اشتباه بود و پرداخت همین مقدار به ادی مورفی برای بازی در فیلم «ماجرا‌های پلوتو نش» (The Adventures of Pluto Nash) یک اشتباه مضحک بود، زیرا فیلم با بودجه‌ای ۱۰۰ میلیون دلاری تنها حدود ۷ میلیون دلار فروش داشت که به سختی با یک سوم دستمزد مورفی برابری می‌کرد.
ستاره های حریص هالیوود؛ بازیگران مشهوری که بیش از لیاقتشان دستمزد دریافت کرده اند
ادی مورفی یکی از بزرگ‌ترین ستارگان فیلم‌های کمدی دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ بود، اما با انتشار فیلم «ماجرا‌های پلوتو نش» در سال ۲۰۰۲، افول او آغاز گردید. در سال‌های بعد او در فیلم‌های متعددی بازی کرده که برخی از آن‌ها موفقیت آمیز بوده اند، اما موفق‌ترین کار او صداپیشگی در نقش الاغ مجموعه فیلم‌های «شرک» بوده است.

۶- مایک مایرز

mike-m-768x432
هیچ کمدینی به اندازه مایک مایرز از عرش به فرش نرسیده است. جادوی مایک مایرز باعث شده بود که جذابیت آستین پاورز، مامور مخفی بریتانیایی دهه ۱۹۶۰ حتی از جیمز باند نیز بیشتر بوده و فروش بهتری داشته باشد. فیلم‌های «آستین پاورز» و «شرک» باعث شدند که مایک مایرز به یک کمدین تضمین کننده باکس آفیس تبدیل شود.
اما مایرز اگر چه یکی از بهترین کمدین‌های سینما بود، اما به همان اندازه نیز کار با او دشوار می‌نمود. بعد از شکست تجاری فیلم «گربه کلاه دار» (Cat In The Hat) مایرز به مدت ۵ سال در هیچ کمدی لایو اکشن دیگری بازی نکرد، زیرا خود نیز از ضعف بازی و فیلم اخیرش خبر داشت. گفته می‌شود که مایرز برای این فیلم ۲۰ میلیون دلار دستمزد دریافت کرده است که در سینما‌های داخلی ایالات متحده تنها ۳۲ میلیون دلار فروش داشت.

۷- ویل اسمیت

will-smith-in-the-studio-750x422
شاید باور کردنی نباشد، اما شاید بزودی مجبور شویم به نسل جدید بگوییم که بله ویل اسمیت روزگاری بزرگ‌ترین ستاره دنیای هالیوود بوده است. آن روزگار ویل اسمیت بازیگری بود که باکس آفیس را تضمین می‌کرد، می‌توانست در هر ژانری بازی کند و باعث موفقیت تجاری فیلم گردد: کمدی، اکشن، کمدی-اکشن، ترسناک و حتی درام.
اما قدرت ستارگی اسمیت در سال‌های اخیر متوقف شده است به طوری که در سال ۲۰۱۶، او پس از جانی دپ و تنها با بازگرداندن ۵ دلار از سرمایه تهیه کنندگان به ازای هر دلار دستمزدی که می‌گیرد، دومین بازیگر بیش از حد گرانقیمت از نگاه مجله فوربس شد. اسمیت اخیراً در انتخاب نقش هایش خوب عمل نکرده است، اما با کناره گیری از دنباله «روز استقلال» (Independence Day) و بازی در نقش جنی در لایو اکشن «علاء الدین» (Aladdin) می‌توان به آینده او امیدوار بود.

۸- تام کروز

97-04-c18-1267
تام کروز به کلاسی تعلق دارد که تنها مختص خود اوست. او بیش از ۴۰ سال است که ستاره باقی مانده و اگر چه محبوبیت ستارگان دیگر را ندارد، اما همچنان فیلم‌های او و به خصوص فیلم‌های فرانچایز «ماموریت غیرممکن» (Mission: Impossible) را با اشتیاق تماشا می‌کنند. ویل اسمیت و دیگر بازیگران این فهرست بازیگران مشهوری هستند که گاهی اوقات دست به انتخاب‌های اشتباه می‌زنند، اما کروز در طرف دیگر این معادله قرار دارد.
او محبوبیت زیادی ندارد، اما خوب می‌داند چگونه نقش‌هایی را انتخاب کند که مردم دوست دارند ببینند. اگر چه انتخاب‌های بازیگری او در سال‌های اخیر عمدتاً خوب بوده، اما در خارج از پرده حرکاتش باعث بی اعتمادی به او شده است.
در سال ۲۰۱۰ مجله فوربس او را پس از ویل فرل به عنوان بیش از حد گران‌ترین بازیگر سال انتخاب کرد که برای هر یک دلار دستمزدی که دریافت کرده بود فیلم هایش تنها ۷٫۲ دلار بازگشت سرمایه داشته بودند. با این وجود جدیدترین نسخه «ماموریت غیرممکن» او که سال گذشته با عنوان «ماموریت غیرممکن: فال اوت» (Mission Impossible: Fallout) منتشر شد، موفق‌ترین قسمت این فرانچایز چه از لحاظ فروش و چه از لحاظ منتقدان بوده که این موضوع نوید روز‌های خوبی را برای تام کروز می‌دهد.

۹- کرت راسل

kurt-russell-wallpapers-hd-67610-6658765-780x405
کرت راسل نیز یکی از اعضای باشگاه بازیگرانی بود که نباید ۲۰ میلیون دلار دستمزد می‌گرفت، ترندی که در دهه ۱۹۹۰ از کنترل خارج شده بود. در روزگاری که جیم کری با ۲۰ میلیون دلار دستمزد برای «مرد کابلی» خبرساز شده بود همه سوپراستار‌ها دستمزد مشابهی را تقاضا می‌کردند و راسل نیز برای فیلم «سرباز» (Soldier) به این خواسته خود رسید.
اگر این فیلم را به یاد نیاورید قابل درک است، زیرا او نیز در این فیلم نقش سربازی مرزی و لال در یک کلونی فضایی متعلق به آینده را بازی می‌کند و نتیجه کار او چیزی شبیه «پلوتو نش» شد. اگر چه این فیلم توسط پل دبلیو اس اندرسون (Mortal Kombat و Resident Evil) کارگردانی شده و انتظار کیفیت بالایی از آن می‌رفت، اما نتیجه تلاش‌ها فیلم بسیار بد و ضعیفی بود. این فیلم نمره ضعیف ۱۲ درصد را در سایت روتن تومیتوز کسب کرده و تنها ۱۴ میلیون دلار در باکس آفیس کسب کرد.

۱۰- مارلون براندو

marlon-brando-best-movies
شاید این یکی برایتان غافل گیر کننده نباشد. براندو بزرگ‌ترین بازیگر اواسط قرن بیستم بود و شاید بهترین بازیگر تمام دوران. در تمام این مدت او توانست شهرت خود به عنوان بازیگری که بالاترین دستمزد‌ها را برای کوتاه‌ترین نقش آفرینی‌ها دریافت می‌کند حفظ نماید. تعداد مواردی که براندو بیش از حد دستمزد گرفته طولانی است. برای مثال او برای حضور حدود ۱۰ دقیقه‌ای خود در فیلم «سوپرمن: فیلم» (Superman: The Movie) ۳.۷ میلیون دلار دستمزد و ۱۱٫۷۵ درصد از سود فیلم را دریافت کرد. اگر چه این فیلم فروش خوبی داشت، اما نمی‌توان موفقیت آن را تنها به خاطر حضور مارلون براندو داشت.
۲۰ سال بعد شایعه شد که براندو برای پروژه فاجعه بار «جزیره دکتر موریو» (The Island of Dr. Moreau) ۵ میلیون دلار دستمزد دریافت کرده است. به گفته خودش، براندو تلاش زیادی برای برخی از نقش هایش نمی‌کرد و اگر کمی تلاش می‌کرد می‌توانست نقش آفرینی‌های بسیار بهتری داشته باشد، اما استودیو‌ها با بی ملاحظگی برای چند هفته فیلم برداری به او دستمزد‌های میلیون دلاری پیشنهاد می‌کردند و او نیز به اندازه کافی دیوانه نبود که جواب منفی بدهد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟