قاتل سرطانی به دنبال رهایی از قصاص / در زندان کرمانشاه چه می گذرد؟

جوان ۲۷‌ساله‌ای که پنج سال پیش در یک درگیری باعث مرگ همسرش شد، برای رهایی از مرگ و بازگشت به زندگی از هم‌وطنان نیکوکار درخواست کمک کرد.

به گزارش رکنا، این مرد که میرزا نام دارد سوم شهریور سال ۱۳۹۶ در جریان درگیری خانوادگی با همسرش عنان اختیار از دست داد و باعث مرگ او شد. این مرد پس از ارتکاب قتل توسط پلیس دستگیر و تا زمان محاکمه روانه زندان شد.

قصه تلخ مشترک تمام قتل‌ها تقریبا یکسان است؛ مشاجره لفظی، شدت‌گرفتن مشاجره، عدم کنترل اعصاب و روان و نهایتا فاجعه‌ای که در پایان به وقوع می‌پیوندد. اما قصه قتل ارتکابی میرزا فقط به محکوم‌شدن به قصاص توسط قاضی پرونده ختم نشد؛ چرا‌که او در زندان با ابتلا به سرطان ریه و سرطان پلاکت خون دو بار نیز ازسوی تقدیر به مرگ محکوم شد و قصه سازش با اولیای دم از همین‌جا آغاز شد.

قتل در کرمانشاه / سرنوشت قاتل همسرکش در زندان

با پیگیری‌های انجام‌شده و گفت‌وگو با مسئولان زندان کرمانشاه موضوع بیماری میرزا تأیید و اوضاع جسمی او وخیم اعلام شد. این زندانی میرزا در این باره گفت: «تنها امیدم در این شرایط اول به خدا و بعد به شما است. زندانی‌های محکوم به قصاص بسیاری در زندان دیدم که با پیگیری‌های شما و تأمین مبلغ دیه، در کمال ناباوری دوباره به زندگی بازگشتند و شماره تماس شما را یک زندانی که توسط شما از چوبه دار نجات پیدا کرد، به دستم رساند.

روزگار خیلی سختی در زندان بر من گذشت و علاوه‌بر سختی‌های زندان و حبس به سرطان ریه و پلاکت خون هم مبتلا شدم. درد زیادی را تحمل می‌کنم و این دردها با من کاری می‌کنند که روزی هزار بار آرزوی مرگ و اعدام زودهنگام کنم».

این متهم مبتلا به سرطان در ادامه با چشمانی اشک‌بار گفت: «بیمارهای سرطانی در خارج از زندان به‌سختی مداوا می‌شوند، حالا تصور کنید که من در زندان در شرایط سخت چه دردی را تحمل می‌کنم. خواهش می‌کنم با اولیای دم تماس بگیرید و شرایط مرا به آنها اطلاع دهید و برای رضای خدا تلاش کنید رضایت آنها را جلب کنید».

در تماس با دختر مقتول یک قرار ملاقات در شعبه ۴۵ شورای حل اختلاف گذاشته شد و در این ملاقات تنها بازمانده مقتول با رؤیت مدارک پزشکی و تأیید بیماری سرطان قاتل مادرش دلش به رحم آمد و در یک سازشنامه اعلام کرد در صورت دریافت مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان رضایت خود را از قاتل به ثبت می‌رساند.

تنها ولی‌دم پرونده با مطالبه دیه از قاتل برای بخشش او امید تازه‌ای به متهمی داد که علاوه‌بر اندوه اسارت در زندان به درد و رنج سرطان نیز مبتلا شده است.

او با این اقدام خود به پیکر گذشته نامهربان و روزگار تیره و تاری که بر خودش گذشت رنگ زیبا و تازه‌ای زد؛ رنگی زیبا از جنس امید. میرزا برای تأمین مبلغ دیه درخواستی ۱۵۰‌میلیون‌تومانی اولیای دم ۴۰ میلیون تومان کسر دارد و در سازشنامه امضا‌شده تا روز پنجشنبه ۲۳ مهرماه جاری فرصت دارد که مبلغ دیه درخواستی را تأمین کند.

به‌ دلیل حساسیت پرونده و حفظ هویت ولی‌دم، متهم به قتل در یک وکالت‌نامه، شخصی را به‌عنوان امین خود برای واریز کمک‌های مردمی معرفی کرده است. هم‌وطنان نیکوکاری که تمایل به نجات میرزا از این شرایط دردناک را دارند، می‌توانند کمک‌های خود را به شماره کارت ۵۸۹۲۱۰۱۲۲۱۰۳۰۰۶۳ به‌نام حامد محمدی‌بیجانه واریز کنند. بدیهی است کمک به این زندانی سرطانی کمک به معیشت و تسهیل شرایط زندگی تنها ولی‌دم پرونده نیز هست. گزارش کمک‌های مردمی در این خصوص در آینده به اطلاع هم‌وطنان نیکوکار خواهد رسید.

آیا این خبر مفید بود؟