سرنوشت عجیب برای 3 مرد اعدامی در زندان نیکشهر

با تلاش اعضای شوای حل اختلاف نیکشهر و استفاده از ظرفیت خوب اعضای شورای حل اختلاف شهرستان فنوج، 3 نفر از مجازات حتمی قصاص رهایی یافتند.

به گزارش رکنا، در سیستان و بلوچستان بزرگان و ریش سفیدان سرمایه‌های عظیمی هستند که این سرمایه در کل کشور زبانزد است، میگویم سرمایه زیرا همین ظرفیت باعث شده اتفاقات بسیار خوبی برای استان رخ دهد که شاید آن چنان که باید به آن پرداخته نشده است.

استانی که بزرگان معتمدین و ریش سفیدان آن در کنار مسئولین برای توسعه و آبادانی قدم گذاشته و تلاش می‌کنند تا بتوانند در توسعه و آبادانی و پیشرفت این استان سهیم باشند.

امروز سیستان و بلوچستان به واسطه نقش و جایگاه بزرگان و ریش‌سفیدان خط مقدم صلح و سازش است صلح و سازش در پرونده‌هایی که می تواند رسیدگی به آنها مدت زمان زیادی طول بکشد که علاوه بر طولانی بودن و بار برای دستگاه قضایی روال طولانی رسیدگی به پرونده نیز، میتواند حس انتقام جویی شخصی را در بین طرفین پرونده تقویت کند چه بسا داشته‌ایم که در سال‌های گذشته عدم پایبندی به قانون موجب انتقام‌گیری شده و اگر در یک پرونده یک نفر به قتل می‌رسد همین انتقام گیری شخصی و مجازات به صورت فردی منجر به قتل چندین نفر دیگر شده است.

آزادی 3 نفر از مجازات حتمی قصاص در نیکشهر

امروز با تقویت جایگاه بزرگان معتمدین و ریش سفیدان و اعتماد مردم به نهادی همچون شورای حل اختلاف این اطمینان حاصل شده که اگر بر اثر وقوع اختلافی یک نفر به قتل می رسد بتوان از تبعات بعدی و انتقام گیری های شخصی بعد از جلوگیری کرد.

در برخی از پرونده‌هایی که وارد دستگاه قضایی می‌شود چندین پرونده دیگر نیز از بطن آنها تشکیل می شود به محض ورود پرونده به شعبه شورای حل اختلاف، جایی که دیگر تمام امید خانواده چشم به شورای حل اختلاف است تا از آن جایگاهی که برای حل اختلاف وجود دارد استفاده کنند، تلاش خود را آغاز می کنند تلاشی که می توانند زندگی را به یک خانواده بازگرداند و اگر یک خانواده دچار از دست دادن عزیزشان شدند خانواده‌های دیگری درگیر این مباحث نشوند.

آنچه اینجا مطرح است این است که سیستان و بلوچستان با این ظرفیت خوب و این قابلیت می تواند در این زمینه شاخص باشد اما تاکنون آنطور که باید به این موضوع توجه ای ویژه نشده است انتظار این است از بزرگان، معتمدان و ریش سفیدان به عنوان بازو و یاور در حل مشکلات اجرایی، قضایی و داخلی استفاده شود زیرا نفوذ بزرگان در بین خانواده ها بسیار زیاد است درست اس که امروز پایبندی به قانون یک اولویت است اما در قانون پیش بینی هایی برای کاهش خسارت وارده نیز در نظر گرفته شده است.

پاره شدن طناب دار از گردن 3 اعدامی نیکشهر

به سازش رساندن 30 پرونده اختلاف طایفه ای از ابتدای امسال تاکنون آن هم در شرایط بحرانی مبارزه با ویروس منحوس کرونا اقدامی جهادی بود که این مهم حاصل تلاش های بی دریغ اعضای شورای حل اختلاف در این استان است.

این مسیر همچنان ادامه دارد به گونه ای که اینبار در شهرستان نیکشهر با تلاش خوب اعضای شورای حل اختلاف فنوج 5 قتل به سازش رسیده و 3 نفر از مجازات حتمی قصاص رهایی یافتند.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان سیستان و بلوچستان در این زمینه گفت: در اولین پرونده سازش یافته توسط اعضای شورای حل اختلاف فنوج در شهرستان نیکشهر، خانمی در سال ۱۳۹۱ توسط یک نفر به قتل رسیده بود که پس از طی مراحل قانونی تحقیقات و صدور رای به قصاص نفس و تایید دیوان عالی کشور با تلاش اعضای شورای حل اختلاف و وساطتت بزرگان و ریش سفیدان، اولیای دم از مجازات قصاص گذشت و صورت جلسه سازش امضا کردند.

حمید رضا بندانی ادامه داد: دومین پرونده مربوط به قتل دو نفر بود که با تلاش اعضای شورای حل اختلاف و برگزاری جلسات متعدد در این زمینه در نهایت اولیای دم رضایت بی قید و شرط خود را اعلام کرده و متهم با قید وثیقه آزاد شد.

وی گفت: در سومین پرونده سازش یافته نیز یک نفر به قتل رسیده بود که این پرونده پس از طی مراحل قانونی منجر به صدور رای می شود و برای اخذ رضایت به شورای حل اختلاف ارجاع که در نهایت اولیای دم از مجازات حتمی قصاص گذشت کردند.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان سیستان و بلوچستان ضمن قدردانی از تلاش اعضای شورای حل اختلاف نیکشهر و فنوج در این زمینه گفت: تداوم این گونه اختلافات می تواند منجر به انتقام جویی‌های شخصی متعدد شود و بار نا امنی فراوانی برای جامعه به دنبال داشته باشد که با یاری خداوند و تلاش اعضای شورای حل اختلاف این اختلافات دیرینه به سازش ختم شد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟