قبرستان ها این شهر معروف ایران را محاصره کردند / مردم اعتراض دارند

به گزارش رکنا،  شهر دورود با 5 قبرستان محاصره شده است، مردم درخواست ایجاد آرامستان در خارج از شهر را دارند اما همچنان شهرداری صدای شهروندان را نمی‌شنود.

مطابق آئین‌نامه مقررات بهداشتی آرامستان‌ها، مصوب وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت کشور، آرامستان‌ها باید چندین کیلومتر خارج از شهر احداث شوند حتی در روستاها هم نباید فاصله با آرامستان کمتر از یک کیلومتر باشد.

شهرستان دورود دارای پنج قبرستان است که همگی در محدوده شهری هستند و فاصله آنها با منازل مسکونی خیلی کم است، قبرستان ۱۷ شهریور، ناصرالدین، انگشته، خاتم الانبیا و گلزار شهدا همگی در محدوده شهر و در جوار منازل مسکونی هستند.

اکنون ظرفیت تمام این پنج قبرستان تکمیل شده است اما اگر در ماه‌های آینده تصمیمی برای احداث آرامستان عمومی در خارج شهر مطابق ضوابط آئین نامه وزارت بهداشت و وزارت کشور اتخاذ نشود، این شهر با بحران جدی مواجه خواهد شد.

برای قبرستان‌های قدیمی محدوده‌ای پیش‌بینی شده است

مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل محیط زیست لرستان در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بر اساس قانون، شهرداری برای احداث قبرستان‌هایی که جدید احداث می‌شوند باید از محیط زیست استعلام بگیرد.

در رابطه با قبرستان‌های دورود، گزارشی تا کنون نداشته‌ایم

وی با بیان اینکه برای قبرستان‌های قدیمی نیز محدوده‌ای پیش بینی شده است، عنوان کرد: به دلیل اینکه این قبرستان‌ها از قدیم ایجاد شده‌اند، اگر مورد خاصی وجود داشته باشد همکاران ما به صورت موردی آن را بررسی می‌کنند.

مدیرکل محیط زیست لرستان گفت: اگر تشخیص داده شود که وجود این قبرستان‌ها آلودگی‌های منابع آب و… ایجاد می‌کنند به طور حتم همکاران ما ورود پیدا می‌کنند.

فتحی بیرانوند، افزود: در رابطه با قبرستان‌های دورود، گزارشی تا کنون نداشته‌ایم، اما هر جایی که قبرستان جدید احداث می‌شود باید از لحاظ قانونی شهرداری از محیط زیست استعلام بگیرد و ما نیز بررسی و مجوز را صادر کنیم و یا اینکه با آن مخالفت می‌کنیم.

آرامستان باید ۱۰ کیلومتر با شهر فاصله داشته باشد

سجاد لک رئیس مرکز بهداشت شهرستان دورود نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه درخواستی از سوی مردم در این رابطه به ما ارائه شد و ما نیز این درخواست را در کارگروه سلامت مطرح کردیم، اظهار داشت: با توجه به دستور العملی مبنی بر اینکه آرامستان ها باید از شهر فاصله داشته باشند، مصوبه‌ای را گرفتیم و علاوه بر آن نیز مرکز بهداشت به شورای شهر و شهرداری نیز نامه داد که این موضوع را پیگیری کنند.

به شهرداری و شورای شهر نامه داده‌ایم که در این رابطه اقدام کنند

وی با بیان اینکه مصوب نیز شده که شهرداری در این رابطه اقدامات لازم را انجام دهد عنوان کرد: امیدواریم این امر از سوی شهرداری عملیاتی شود.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان دورود با اشاره به اینکه متأسفانه این امر تا کنون از سوی شهرداری عملیاتی نشده است گفت: در هر صورت ما مصوبه داشته‌ایم و به شهرداری و شورای شهر نامه داده‌ایم که در این رابطه اقدام کنند.

لک با بیان اینکه شهرستان دورود در حال حاضر پنج قبرستان دارد که شهر را محاصره کرده‌اند افزود: امیدواریم که شهرداری در رابطه با ایجاد آرامستان در خارج از شهر اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه دستور العمل کشوری وجود دارد که آرامستان باید ۱۰ کیلومتر با شهر فاصله داشته باشد تصریح کرد: بیشترین مشکلی که وجود این آرامستان ها در داخل شهر دارد به بحث بهداشت روان، صدای بلندگو و آلودگی‌های صوتی برای مردم بر می‌گردد.

انتقاد از شهرداری دورود

یاسر ساکی عضو شورای اسلامی شهر دورود در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه از سال اول فعالیت شورا ایجاد قبرستان در خارج از شهر در دستور کار قرار گرفت اظهار داشت: چندین مرتبه نیز این موضوع را به شهردار ارجاع داده‌ایم و خواسته‌ایم که این کار انجام شود چرا که از مطالبات به حق مردم دورود است.

وی با تاکید بر اینکه در رابطه با بحث‌های زیست محیطی و بهداشتی این موضوع، یک سری لایحه به شورا ارسال شده و تقریباً یک سال پیش مصوبه این موضوع نیز صادر شده است گفت: کوتاهی از سوی شهردار بوده که این کار را انجام نداده است.

در بحث تأمین زمین، شهردار باید مجدد لایحه‌ای را به شورای شهر ارائه دهد

عضو شورای اسلامی شهر دورود با بیان اینکه شورای شهر با این امر موافقت کرده است و کمیته تطبیق فرمانداری نیز آن را تأیید کرده است عنوان کرد: اعضای شورای شهر در این مورد کوتاهی نکرده‌اند و علاقه مند هستند که این امر صورت گیرد چرا که نفع آن به عموم مردم می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه شهردار در این رابطه کوتاهی کرده است و از دستور ما دیگر خارج است بیان داشت: ما مصوبه انجام این کار را صادر کرده‌ایم و شهردار باید این کار را انجام دهد.

عضو شورای اسلامی شهر دورود با بیان اینکه با بیان اینکه در بحث تأمین زمین نیز، شهردار باید مجدد لایحه‌ای را به شورای شهر ارائه دهد افزود: البته برای تأمین زمین در خارج از شهر، دستگاه‌های دیگر نیز باید پای کار بیایند و کمک کنند.

ساکی با تاکید بر اینکه ما باز هم پیگیر حل این مشکل هستیم گفت: از نماینده مردم نیز خواسته‌ایم که کمک کنند تا ارگان‌هایی که در اطراف شهر زمین دارند به ما اختصاص دهند تا شهرداری بتواند در این زمینه اقدام کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟