یک پنهان کاری بزرگ در ماجرای انفجار کلینیک سینا در تجریش + فیلم
حجم ویدیو: 3.95M | مدت زمان ویدیو: 00:00:28

 یک تخلف بزرگ در پرونده انفجار کلینیک سینا تجریش وجود دارد.

به گزارش رکنا ، ۱۱ تیر ماه ساعت ۲۰:۵۶، صدای یک انفجار بزرگ در خیابان شریعتی گوش‌ها را کر کرد، حادثه‌ای که نه تنها اهالی منطقه و شهر، بلکه توجه سراسر کشور را به خود جلب کرد.

انفجار در این مرکز درمانی خاطره پلاسکو را دوباره در ذهن‌ها زنده کرد، حادثه تلخی که ۸ مصدوم و ۱۹ فوتی داشت. متاسفانه انفجار مهیب در کلینیک درمانی سینا داغی بر دل پایتخت‌نشینان و جامعه پزشکی گذاشت چراکه ۱۷ تن از کادر درمانی این مرکز نیز بر اثر دود ناشی از آتش‌سوزی خفه شدند و جان باختند.

واکاوی علت انفجار در کلینیک سینا تجریش

یک روز پس از وقوع انفجار در کلینیک سینا مسئولان شهری علت حادثه را عنوان کردند. بر اساس گزارش کارشناسان، در کنار درب ساختمان اتاقکی ساخته شده بود که در آن کپسول‌های اکسیژن نگهداری می‌شد و به دلیل نقص در سیستم برق و گرما حریق رخ داده است. پس از شروع آتش سوزی دود به سرعت به طبقه چهارم این ساختمان که اتاق جراحی بود منتقل و متاسفانه موجب خفگی افراد می‌شود.

پس از وقوع حادثه در کلینیک سینا مسئولان سازمان آتش نشانی اعلام کردند که ساختمان این مرکز درمانی استاندارد‌های لازم را از نظر ایمنی نداشته و کلینیک سینا ۴ بار اخطار دریافت کرده است. پس از این حادثه برخی وزارت بهداشت را مورد اتهام قرار دادند که چرا نظارت دقیقی بر مراکز درمانی و ایمن بودن آن‌ها ندارد.

وزیر بهداشت هم پس از وقوع انفجار در خیابان شریعتی به معاونت‌های توسعه و درمان این وزارتخانه دستور داد با همراهی حراست و اداره کل بازرسی گزارشی از جوانب آتش‌سوزی کلینیک سینا مهر با هدف پیشگیری از بروز موارد مشابه ارائه کنند.

قوه قضاییه و نیروی انتظامی هم به پرونده انفجار کلینیک سینا ورود کردند؛ چند نفری هم بازداشت شدند تا پرونده در مراجع قضایی پیگیری و به تخلف متخلفان رسیدگی شود.

کلینیک سینا مسئول فنی تجهیزات پزشکی نداشته است؟!

چند روز بعد معاون درمان وزارت بهداشت در واکنش به طرح موضوع ایمن نبودن برخی مراکز درمانی گفت: ایرادی که یکی از مسئولان شهری از بیمارستان‌های فاقد ایمنی در تهران گرفته را نمی‌دانیم ایراد به خودش است یا به وزارت بهداشت؟ وزارت بهداشت برای ساختمانی که ساخته می‌شود از اداره استاندارد، شهرداری، سازمان انرژی، وزارت راه و کار استعلام می‌کند.

او بیان کرد: اگر مسئولان شهری در تهران موارد فاقد ایمنی را در بیمارستان‌های تهران دیده‌اند، چرا تاکنون رسما و به صورت مکتوب به ما گزارش نداده‌اند؟ می‌گویند که آتش نشانی مواردی را بررسی کرده، چرا به وزارت بهداشت این موارد، اعلام نشده است؟ اگر اعلام شده به کدام حوزه معرفی شده است؟

حالا ۲۰ روز از حادثه انفجار کلینیک سینا گذشته و اطلاعات رسیده حاکی از آن است که تخلف دیگری هم علاوه بر مسائل ایمنی ساختمان در کلینیک سینا رخ داده و آن اینکه این مرکز درمانی مسئول فنی تجهیزات پزشکی نداشته است.

این در حالی است که بنابر تبصره ۳ ماده ۱۳ آخرین ویرایش آیین‌نامه تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، حضور مسئول فنی تجهیزات پزشکی در مراکز درمانی الزامی است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟